• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Wetsvoorstel meer zekerheid flexwerkers – geplande inwerkingtreding 1 januari 2027

Wetsvoorstel meer zekerheid flexwerkers – geplande inwerkingtreding 1 januari 2027

Nieuws

Het wetsvoorstel ‘Meer zekerheid flexwerkers’ is aangeboden aan de Tweede Kamer. Het is het eerste grote wetsvoorstel van het arbeidsmarktpakket dat is ingediend.

19 mei 2025 door Salaris Vanmorgen

Wat staat er in het wetsvoorstel ‘Meer zekerheid flexwerkers’:

  • Werknemers met een flexibel arbeidscontract krijgen meer zekerheid over hun inkomen en hun werktijd.
  • Uitzendkrachten krijgen recht op ten minste gelijkwaardige arbeidsvoorwaarden als reguliere werknemers.
  • Er komen strengere regels om draaideurconstructies met tijdelijke contracten te voorkomen.
  • Oproepcontracten worden vervangen door contracten met een minimumaantal uren dat je standaard wordt betaald en ingeroosterd.

Uitzendkrachten zelfde arbeidsvoorwaarden

Mensen die werken via een uitzendbureau krijgen recht op minimaal dezelfde arbeidvoorwaarden als mensen die regulier in dienst zijn. Ook worden de fases van uitzendwerk waarin je elke dag kan worden ontslagen of niet weet hoeveel uren je kan werken verkort van anderhalf jaar naar één jaar. Op deze manier zorgt het wetsvoorstel voor meer zekerheid voor uitzendkrachten en minder uitbuiting via uitzendconstructies van bijvoorbeeld arbeidsmigranten.

Draaideurconstructies tegengaan

Het uitgangspunt van de nieuwe wet is dat tijdelijke contracten alleen bedoeld zijn voor tijdelijk werk. Na een tijdelijk contract moeten werknemers sneller een vast dienstverband krijgen. In de huidige wet mag er na drie tijdelijke contracten zes maanden lang geen tijdelijk contract worden gegeven (ketenregeling). Om draaideurconstructies tegen te gaan, wordt deze termijn in de nieuwe wet vervangen door een termijn van 5 jaar. Ook mag er in de cao nog maar beperkt uitzonderingen op deze regel worden gemaakt.

Oproepcontract wordt bandbreedtecontract

In plaats van de nulurencontracten komt er een bandbreedtecontract. Daarin wordt er minimum- en een maximumaantal uren afgesproken, waarbij het verschil maximaal 130% is. Dit betekent dat bij een minimum van 10 uur het maximum 13 uur is. Oproepen die boven het maximum zitten, mag de werknemer weigeren. Als er structureel meer wordt gewerkt, moet de werkgever een contract aanbieden met een hoger aantal uren.

Deze wijziging zorgt voor meer zekerheid bij de werknemer over het inkomen en de uren waarop je wordt ingeroosterd. De wet kent wel een uitzondering voor bijbanen van jongeren, scholieren en studenten, zij kunnen op een oproepcontract blijven werken.

Inwerkingtreding per 2027

Nu het wetsvoorstel is aangeboden aan de Tweede Kamer kan de behandeling starten. Als na de Tweede Kamer ook de Eerste Kamer instemt, treedt de wet per 1 januari 2027 in werking. Het onderdeel gelijke beloning voor uitzendkrachten kan al een jaar eerder in werking treden, op 1 januari 2026.

Hervorming arbeidsmarkt

Samen met een aantal andere wetsvoorstellen vormt dit voorstel een hervorming van de Nederlandse arbeidsmarkt die moet zorgen voor meer zekerheid voor werknemers en meer wendbaarheid voor ondernemers. Deze wetsvoorstellen komen voort uit afspraken die het kabinet in 2023 heeft gemaakt met vakbonden en werkgevers. De basis is het rapport van de commissie Borstlap uit 2020 en het SER-advies uit 2021.

Gevolgen voor salarisadministratie

In de memorie van toelichting staat in paragraaf 8.2.2 de gevolgen voor de salarisadministratie.

1 Ketenbepaling

De wijzigingen ten aanzien van de ketenbepaling heeft geen gevolgen voor de salarisadministratie, omdat werkgevers voor de mogelijke controle op de loonheffingen al 5 jaar na einde arbeidsovereenkomst (tijdelijke) arbeidsovereenkomsten zullen bewaren in hun administratie.

2 Oproepovereenkomst

Bij het aangaan van nieuwe arbeidsovereenkomsten moet een extra gegeven in de loonaangifte worden ingevuld, namelijk of er sprake is van een bandbreedtecontract. Vooral mkb’ers zullen dit als extra regeldruk ervaren. Dit effect is echter marginaal, omdat de werkgever hoe dan ook de loonaangifte moet indienen en deze slechts met één extra gegeven wordt uitgebreid.

Als de vorm van lopende contracten verandert, moet dit ook in de loonaangifte worden verwerkt, zoals ook nu al het geval is. Dit moet ook op de loonstrook worden verwerkt, maar dat is geen extra handeling. Dat komt doordat bijna alle werkgevers gebruik maken van salarissoftware die zowel de loonaangifte als de loonstroken genereert.

Ten aanzien van oproepovereenkomsten bewaren werkgevers naar verwachting het bewijs van inschrijving in hun salarisadministratie, om zo bij juridische procedures te kunnen aantonen dat echt sprake was van een scholier of student, mocht de werknemer dit alsnog betwisten.

3 Uitzend

De nieuwe regels voor uitzenden hebben naar verwachting strikt genomen geen effect op de salarisadministratie, omdat uitzendwerkgevers nu ook al alle informatie in het kader van het fasesysteem zullen bewaren en ook de gegevens ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden-informatie die zij van de inlenende onderneming ontvangen.

Memorie van toelichting

De memorie van toelichting bevat de volgende onderdelen:

Wetsvoorstel voor de wijziging van de Wet allocatie arbeidskrachten door intermediairs en de Wet financiering sociale verzekeringen teneinde aan flexibele arbeidskrachten meer zekerheden te verschaffen over werk en inkomen (Wet meer zekerheid flexwerkers)

Piek-dalcontract onwenselijk – oproepcontract verboden met wet Meer zekerheid flexwerkers
Fundamentele aanpak mist bij wetsvoorstellen Meer zekerheid flexwerkers en VBAR


Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht

Categorie: Nieuws Tags: flexibel werken, flexwerkers, oproepovereenkomst

Tags: flexibel werken, flexwerkers, oproepovereenkomst

Gerelateerde artikelen

9 maart 2026

Flexwerk wordt lastiger en duurder volgens werkgevers

6 februari 2026

Werknemers recht op urenuitbreiding – geen zwaarwegend bedrijfsbelang werkgever

4 februari 2026

Oproepcontract – geen vaste werkdagen, wel recht op loon vanwege vervallen dienst

8 januari 2026

Geen min-maxcontract maar arbeidscontract voor 40 uur

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Wat te doen bij overlijden van een werknemer?

Partners

Salarisadministrateurs zijn vaak perfectionisten: zowel kracht als valkuil
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zzp’er of werknemer? Ondernemerschap of arbeidsovereenkomst?
Zaken voor elkaar
De kracht van complimenten op de werkvloer
Vaststellingsovereenkomst opstellen: dit moet je als adviseur weten

Meest gelezen berichten

  • Meeste 60-plussers hebben aanvullend pensioen opgebouwd bij werkgever 3.1k weergaven
  • ‘Bevalboete: zwangere vrouwen leveren flink in door verlaging maximumdagloon’ 3k weergaven
  • Versobering oudedagsvoorziening: waarom je beter voor je financiële situatie moet zorgen 1.6k weergaven
  • Hoogte gebruikelijk loon klopt niet: werknemer verdient meer dan dga 1.5k weergaven
  • De tijd dringt: werkgevers kom nu in actie om pensioenregeling aan te passen 1.5k weergaven

NIRPA

Opleidingen

11
mrt
Updatesessie Sociale Zekerheid (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
13
mrt
Vakopleiding Payroll Services (VPS®)
Markus Verbeek Praehep
17
mrt
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
17
mrt
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
20
mrt
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
23
mrt
Basiscursus Nederlands Arbeidsrecht
SD Worx
23
mrt
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
23
mrt
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
26
mrt
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
30
mrt
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
02
apr
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
02
apr
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
07
apr
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
13
apr
Netherlands: Basic course on Dutch employment law
SD Worx
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
17
apr
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Basiscursus loonheffingen en fiscaliteit
SD Worx
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
19
mei
SD Worx: arbeidsrechtelijke updates
SD Worx
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
26
mei
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Zieke werknemer: rechten en plichten
SD Worx
02
jun
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
08
jun
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Salarisprofessional  – Uden
aaff
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff
Payroll Specialist
Vitalis
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Medewerker loonadministratie – Zwolle
Aksos | PIA Group
Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Salarisprofessional
aaff
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV