• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Zzp’ers in de zorg en schijnzelfstandigheid – antwoord op vragen

Zzp’ers in de zorg en schijnzelfstandigheid – antwoord op vragen

Nieuws

Minister Agema van VWS en minister Van Hijum van SZW beantwoorden vragen over ontwikkelingen rondom zelfstandige zorgprofessionals (zzp’ers in de zorg).

7 april 2025 door Salaris Vanmorgen

Van schijnzelfstandigheid is sprake als iemand zich presenteert als zelfstandige, terwijl er volgens het arbeidsrecht sprake is van een arbeidsovereenkomst.

De Hoge Raad heeft in de Deliveroo-uitspraak geoordeeld dat bij de beantwoording van de vraag of een bepaalde overeenkomst moet worden gezien als een arbeidsovereenkomst, alle omstandigheden van het geval in onderlinge samenhang bezien relevant zijn.

Per criterium bestaan indicaties en contra-indicaties voor werknemerschap, dan wel ondernemerschap. Enkele voorbeelden van indicaties van werknemerschap zijn dat iemand op vaste dagen/uren werkt, geen eigen bedrijfskleding draagt, maar dat van de aanbieder of geen eigen spullen zoals handschoenen en andere persoonlijke beschermingsmiddelen gebruikt maar die van de aanbieder.

Modelovereenkomst

Een modelovereenkomst betreft een schriftelijke overeenkomst over de wijze waarop partijen met elkaar werken. Of er vervolgens al dan niet sprake is van schijnzelfstandigheid, is afhankelijk van de wijze waarop er in de praktijk wordt gewerkt waarbij alle feiten en omstandigheden van belang zijn. Daarom hebben modelovereenkomsten een beperkte toegevoegde waarde voor de kwalificatie van individuele arbeidsrelaties voor de loonheffingen.

Het aan de hand van een toetsing vooraf van (uitsluitend) de schriftelijke overeenkomsten zekerheid geven of sprake is van werken buiten dienstbetrekking, is moeilijk te verenigen met het door de Hoge Raad geformuleerde uitgangspunt dat alle omstandigheden van het geval moeten worden beoordeeld.

Zo gebruikte Deliveroo een algemene modelovereenkomst, maar oordeelde de rechter dat sprake was van een arbeidsovereenkomst. Dit is de reden waarom het kabinet heeft besloten dat vanaf 6 september 2024 geen nieuwe modelovereenkomsten meer worden beoordeeld.

Alle lopende, goedgekeurde modelovereenkomsten worden geëerbiedigd tot eind 2029. Dit betekent dat de modelovereenkomsten die op 6 september 2024 waren goedgekeurd en die voor eind 2029 zouden aflopen geldig blijven tot eind 2029.

Een voorwaarde is uiteraard dat deze modelovereenkomsten voldoen aan wet- en regelgeving. Als dat niet meer het geval is, trekt de Belastingdienst de betreffende goedkeuring van de modelovereenkomst in. Ook nieuwe jurisprudentie kan aanleiding zijn een modelovereenkomst voor de toekomst in te trekken.

Verder kan de Belastingdienst een goedgekeurde modelovereenkomst intrekken als blijkt dat niet volgens de voorwaarden in de modelovereenkomst gewerkt wordt of kan worden. De Belastingdienst neemt hier een redelijke termijn voor. Daarnaast biedt een goedgekeurde modelovereenkomst alleen zekerheid voor zover opdrachtgever en opdrachtnemer daadwerkelijk werken zoals is overeengekomen in de modelovereenkomst.

Stoppende zelfstandigen

De signalen over het aantal stoppende zelfstandigen zijn redelijk beperkt gebleven. De ervaringen zijn daarbij verschillend, afhankelijk van de invalshoek. Veel van de zorginstellingen grijpen de handhaving op de kwalificatie van de arbeidsrelatie aan om het aantal schijnzelfstandigen terug te brengen en te handelen conform wet- en regelgeving. Deze instellingen hebben eerder de nadelen ervaren van te veel (schijn)zelfstandigen en gaan nu toe naar een betere balans tussen personeel in loondienst en niet in loondienst. Dergelijke verandering gaat natuurlijk gepaard met strubbelingen, zoals in elke overgangsfase.

Er zijn gelukkig voorbeelden dat de capaciteit na tijdelijke afschaling snel weer kan worden opgeschaald. Ook zijn er goede voorbeelden van hoe volledig stoppen met schijnzelfstandigheid heeft geleid tot betere resultaten en meer tevredenheid bij werknemers en cliënten / patiënten.

Goed werkgeverschap

Een deel van de partijen ervaart de gevolgen in de overgangsfase als een bedreiging, vanwege (tijdelijk) hogere tekorten, hogere werkdruk, en lagere capaciteit. Gelukkig is de afgelopen periode door veel zorgwerkgevers al actief ingezet op goed of modern werkgeverschap.

Het is onwenselijk als huisartsenorganisaties worden opgezadeld met extra (administratieve) lasten die ten koste gaan van de zorg. De reden van inhuur is echter niet relevant voor de vraag of er al dan niet sprake is van een arbeidsovereenkomst. Het is aan de betrokken partijen om te beoordelen of inzet van zzp’ers voor (kortdurende) waarnemingen in voorkomend geval in lijn is met het arbeidsrecht.

Regionaal werkgeverschap

Op langere termijn kunnen partijen in de huisartsenzorg ook voor korte waarnemingen bij ziek en piek effectieve en aantrekkelijke vormen van een flexibele schil organiseren zonder dat er mogelijk sprake is van schijnzelfstandigheid. Dit kan in de vorm van regionaal werkgeverschap. Regionaal werkgeverschap draait in de kern om het flexibeler werken in loondienst in de regio, waarbij professionals kunnen werken voor een collectief van organisaties.

De opheffing van het handhavingsmoratorium op schijnzelfstandigheid biedt een kans om dergelijke initiatieven verder te ontwikkelen, wat de regionale continuïteit van zorg ten goede komt. Daarnaast helpt regionaal werkgeverschap voorkomen dat commerciële detacheringsbureaus in dit gat springen, met mogelijke negatieve gevolgen voor de toegankelijkheid, kwaliteit en betaalbaarheid van de huisartsenzorg.

Opheffing handhavingsmoratorium

Het gaan voldoen aan de wet- en regelgeving met betrekking tot de inzet van werkenden vergt inspanning en kan een spannend moment zijn voor werkgevenden en werkenden. Het kan daarbij gebeuren dat er op bepaalde plekken (tijdelijk) gaten vallen doordat schijnzelfstandigen niet meer ingezet kunnen worden. Ook voor de opheffing van het handhavingsmoratorium was het soms al heel lastig om de roosters rond te krijgen; de uitstroom van medewerkers in loondienst naar het zzp-schap is daarbij vaak als een van de oorzaken genoemd.

De ministers verwachten dat de voordelen van de opheffing van het handhavingsmoratorium op schijnzelfstandigheid zullen opwegen tegen de situatie van vóór 1 januari 2025 waarin het handhavingsmoratorium nog bestond. Daarbij zijn nog geen signalen ontvangen dat er door de handhaving in een van de subsectoren of regio’s een (tijdelijk) zorginfarct dreigend is.

Wet arbeidsmarkt in balans

Het klopt dat met de Wet arbeidsmarkt in balans beoogd werd de verschillen tussen het vaste en flexibele contract te verkleinen en het vaste contract aantrekkelijker te maken voor werkgevers. Wij zien niet in hoe de maatregelen uit deze wet strijdig zouden zijn met de regeling van de arbeidsovereenkomst, of met de opheffing van het handhavingsmoratorium. De wetgeving die bepaalt wanneer sprake is van een arbeidsovereenkomst is namelijk niet veranderd.

Het enige dat door de opheffing van het handhavingsmoratorium veranderd is, is dat de Belastingdienst bij constatering van schijnzelfstandigheid weer met terugwerkende kracht tot 1 januari 2025 correctieverplichtingen en naheffingen kan opleggen.

De wetgeving op grond waarvan beoordeeld wordt of sprake is van schijnzelfstandigheid is dus hetzelfde als voor 1 januari 2025. Daarbij blijft het onder de Wet arbeidsmarkt in balans mogelijk om vast personeel flexibel in te zetten onder de lage premie. Zo is het mogelijk om werknemers met een jaarurennorm flexibel over het jaar in te zetten. Als daar sprake is van een schriftelijk vast contract, kan dit onder de lage ww-premie.

Flexibele contracten blijven mogelijk

Daarnaast kunnen natuurlijk ook waarnemers een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd worden aangeboden in bijvoorbeeld poolverband, zodat de waarnemers wel de zekerheid hebben van een vast contract met een vast aantal uren per jaar, maar zij ook flexibel over het jaar en tussen huisartsen ingezet kunnen worden. Tegelijkertijd blijven flexibele contracten mogelijk onder de Wet arbeidsmarkt in balans. Als het de wens van werkgever en werknemer is om bijvoorbeeld een tijdelijk contract aan te gaan, is dit nog steeds mogelijk.

Veel organisaties maken in zorg en welzijn al gebruik van een flexibele schil met werkenden in loondienst. Ook de inzet van een flexibele schil via detachering of een uitzendbureau kan een (tijdelijke) oplossing zijn. Aanvullend hierop wordt meegedacht over diverse vormen van regionaal werkgeverschap waarin mensen in loondienstverband bij verschillende organisaties werkzaam kunnen zijn. Dit komt tegemoet aan de wens van flexibiliteit bij veel zorgprofessionals en zorgaanbieders.

Beantwoording Kamervragen over ontwikkelingen rondom zelfstandige zorgprofessionals (zzp’ers in de zorg)

Categorie: Nieuws Tags: modelovereenkomst, schijnzelfstandigheid, zzp'er

Tags: modelovereenkomst, schijnzelfstandigheid, zzp'er

Gerelateerde artikelen

9 juli 2026

Overeenkomst van opdracht in strijd met afspraken opgezegd: recht op achterstallig loon

17 juni 2026

Eerste Kamer neemt wetsvoorstel rechtsvermoeden arbeidsovereenkomst op basis van uurtarief aan

7 mei 2026

Campagne ZZP ja of nee: kiezen ondernemers en zzp’ers juiste contractvorm?

22 april 2026

Tweede Kamer neemt wetsvoorstel rechtsvermoeden uurtarief aan

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Van kostenpost naar groeiversneller: waarom de salarisafdeling strategischer is dan je denkt

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Achteraf vastgesteld tijdvakloon en tabeltoepassing
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Werkdruk drempel voor verlofopname, duurzame inzetbaarheid meer dan aantal vakantiedagen
Aanpassingen Wet toekomst pensioenen, de tijd dringt! 
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Transitievergoeding berekenen en verwerken: dit moet je weten voor de werkgever

Meest gelezen berichten

  • Cao-afspraken 2026: loonstijging, laagste loonschalen, arbeidsduur, aanvulling bij ziekte, zzp’ers 1.4k weergaven
  • Einde compensatie transitievergoeding voor alle werkgevers nog lang geen feit 1.4k weergaven
  • Verlofwet gaat Wazo vervangen – vereenvoudiging verlofstelsel 1k weergaven
  • Nieuwsbrief Loonheffingen 2020 – derde versie 800 weergaven
  • Camping en woon-werkkilometers: gerichte vrijstelling voor reiskosten? 700 weergaven

NIRPA

Opleidingen

13
jul
DGA voor Salarisadministrateurs en Beloningsadviseurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
15
jul
Digitale Toekomst voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
17
jul
Grensoverschrijdend Werken (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
21
jul
HBO Associate degree Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
24
jul
HBO Bachelor Management Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
27
jul
HBO Programma Arbeidsrecht
Markus Verbeek Praehep
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
31
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Training Grenzen aangeven met zelfvertrouwen en respect
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
21
sep
Pensioen voor de salarisprofessional: ontdek welke verdieping bij jou past
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
05
okt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers

Vacatures

Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
HR Officer
PIA Group
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV