• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Nieuwe factsheets over fysieke arbeidsbelasting, zitten tijdens werk en beeldschermwerk

Nieuwe factsheets over fysieke arbeidsbelasting, zitten tijdens werk en beeldschermwerk

Nieuws

TNO heeft drie nieuwe factsheets gepubliceerd over fysieke arbeidsbelasting, zitten tijdens het werk en beeldschermwerk.

12 februari 2025 door Salaris Vanmorgen

De factsheets van TNO bevatten de meest actuele cijfers, verdiepende analyses en maatregelen die je kunt nemen om de kans op gezondheidsklachten door het werk te verkleinen. De factsheets zijn bedoeld voor werkgevers en werknemers.

Gezondheidsklachten

In alle sectoren komt lichamelijk belastend werk voor. Dit kan gaan om fysieke over- en om fysieke onderbelasting. De verschillende vormen van fysieke belasting kunnen leiden tot gezondheidsklachten op verschillende plekken in het lichaam.

Factsheet Fysieke arbeidsbelasting

37% van alle werknemers doet fysiek belastend werk en 60% heeft last van fysieke gezondheidsklachten.

Bijna 6 op de 10 werknemers heeft klachten aan het bewegingsapparaat, zoals rug-, schouder- of knieklachten. Van de werknemers met één of meerdere door een arts vastgestelde beroepsziekte(n), heeft 38% een aandoening aan het bewegingsapparaat.

Fysiek belastend werk komt het meest voor in de sectoren landbouw, horeca en vervoer.

Ben je benieuwd naar alle cijfers en naar de maatregelen die je kunt nemen om (de kans op) gezondheidsklachten door fysieke arbeidsbelasting te verkleinen? Bekijk de factsheet Fysieke arbeidsbelasting.

Een preventieve aanpak van fysieke belasting helpt om klachten op de lange termijn te voorkomen. Werkgevers hebben de verantwoordelijkheid de risico’s te kennen en passende maatregelen te treffen. Maar hoe kom je tot een goede aanpak fysieke belasting? De Wegwijzer Fysieke belasting kan daarbij helpen.

Factsheet Zitten tijdens werk

3,8 miljoen werknemers (47%) zitten dagelijks 6 uur of langer tijdens hun werk. Gemiddeld zitten werknemers in Nederland 8,7 uur per dag. Langdurig zitten verhoogt onder meer het risico op hart- en vaatziekten.

Sectoren waarin het meest wordt gezeten, zijn dezelfde sectoren als waarin veel beeldschermwerk wordt verricht. Dat zijn de ICT, de financiële sector en het openbaar bestuur. Daarnaast komt zitten ook veel voor in de vervoerssector.

Ben je benieuwd naar alle cijfers en naar de maatregelen die je kunt nemen om (de kans op) gezondheidsklachten door zitten tijdens het werk te verkleinen? Bekijk de factsheet Zitten tijdens werk.

Minder zitten, meer bewegen – werknemer zit bijna 9 uur op een werkdag

Wat kan de werkgever doen?

Regelmatig afwisselen van zitten met staan of lopen kan worden gestimuleerd door de werkplek of -omgeving aan te passen. Denk bijvoorbeeld aan zit-statafels of een kantoorfiets. Deze maatregelen kunnen op korte termijn leiden tot het verminderen van zitten. Organisatorische maatregelen zijn bijvoorbeeld een trekkersrol vanuit leidinggevenden en het organiseren van staand of lopend
overleg. Randvoorwaarden voor het slagen van deze interventies zijn onder meer goede voorlichting en instructies, reminders en een bedrijfscultuur waarin werken aan gezondheid geaccepteerd is.

Factsheet Beeldschermwerk

44% van de werknemers in Nederland verricht per dag minimaal 6 uur of meer beeldschermwerk. Voor ruim de helft is dat zelfs 8 uur of meer. Als je meer dan 6 uur per dag met een beeldscherm werkt, brengt dit een verhoogd risico op klachten aan armen, nek en schouders (KANS) met zich mee. Soms leidt het zelfs tot een beroepsziekte.

Ben je benieuwd naar alle cijfers en naar de maatregelen die je kunt nemen om (de kans op) gezondheidsklachten door beeldschermwerk te verkleinen? Bekijk de factsheet Beeldschermwerk.

Wat kan de werkgever doen?

  • Beperk beeldschermwerk bij voorkeur tot maximaal 6 uur per dag. Als dit niet haalbaar is, is het nóg belangrijker om voor goede werkomstandigheden te zorgen.
  • Zorgen voor goede werkplekken:
    – beeldscherm, toetsenbord en muis sluiten aan bij de werkzaamheden die worden uitgevoerd. Bij de meeste werkzaamheden is een smal toetsenbord aan te bevelen omdat de muis dan dichterbij het lichaam kan worden gebruikt;
    – goed instelbare stoelen, die op de lichaamsmaten van de gebruikers ingesteld kunnen worden en een in hoogte verstelbaar bureau, liefst een zit-stabureau, zodat zitten ook afgewisseld kan worden met staand werken.
  • Verstrek informatie over het belang van het instellen van de werkplek en afwisseling in werkhouding en -taken, inclusief instructies over hoe de werkplek in te stellen en hoe en waarmee je het beste voor afwisseling kunt zorgen. Gebruik daarbij werkplekinstructies voor werknemers.
  • Actief ophalen van knelpunten en mogelijke oplossingen bij werknemers; dat kan bijvoorbeeld door hen de checklist BAS (Beter Achter je Schermen) te laten invullen. Zorg daarbij voor een toegankelijk aanspreekpunt voor werknemers, zoals een preventiemedewerker.
  • Leidinggevende een voorbeeldfunctie laten hebben, zoals pauzes nemen, staand en lopend werken.

Bron: Arboportaal.nl

Categorie: Nieuws Tags: arbeidsomstandigheden (arbo), Arbowet

Tags: arbeidsomstandigheden (arbo), Arbowet

Gerelateerde artikelen

30 oktober 2025

Arbowet wijzigt vanwege vergunningplicht bij asbestwerkzaamheden

30 oktober 2025

Arbeidsongeval voor maaltijdbezorger van 15 – werkgever aansprakelijk voor geleden schade

26 september 2025

Werkgever verantwoordelijk voor gezond en veilig werken, ook voor arbeidsmigranten

18 september 2025

Thuiswerkbeleid afschaffen is wijzigen arbeidsomstandigheden: OR moet instemmen

Hoofdsponsor

Loonbeslag: hoe ga je er als werkgever zorgvuldig mee om?

Kennispartner

Loontransparantie: wat betekent nieuwe Europese richtlijn voor jouw salarisadministratie?

Partners

Referentie verstrekken: wat mag je als HR wel en niet delen?
Wat je onboarding zegt over hoe je omgaat met salarisprofessionals
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Jubileumuitkering berekenen: hoe doe je dat?
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Nog steeds loonkloof in Nederland, maar wees voorbereid op wet loontransparantie
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen

Meest gelezen berichten

  • Regeling eenmalige vergoeding correctie dagloon WIA gepubliceerd 25.5k weergaven

  • Werk aan de WIA – loondoorbetalingsplicht bij ziekte niet naar 1 jaar, schaf IVA-uitkering af 20.2k weergaven

  • Compensatie transitievergoeding bij ontslag door ziekte alleen nog voor kleine werkgevers 2.6k weergaven

  • ‘Minimumloon en AOW niet automatisch aan elkaar koppelen’ 2.1k weergaven

  • Rekenregels per 1 januari 2026 – minimumloon, dagloon, premies en premiegrenzen 1.6k weergaven

NIRPA

Opleidingen

17
dec
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
19
dec
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
23
dec
Compensation & Benefits Consultant (CBC®)
Markus Verbeek Praehep
29
dec
DGA voor Salarisadministrateurs en Beloningsadviseurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
30
dec
Digitale Toekomst voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
16
jan
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
05
feb
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
05
feb
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
06
feb
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
11
feb
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
02
mrt
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
mrt
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
19
mrt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus de Regeling vervroegde uittreding/ zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Relatiebeheerder pensioenen – Tilburg
aaff
Medewerker Salarisadministratie bij OFS Groep
a.s Works
Salarisadministrateur
SD Worx
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Teamleider Salaris- en Personeelsadvies Heerhogowaard
aaff
Salarisadministrateur
SD Worx
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Medewerker loonadministratie – Zwolle (24–32 uur)
PIA Group
Teamleider Salaris- en Personeelsadvies
aaff
Salarisprofessional
aaff
Senior Salarisadministrateur – Libréon Breda
Strictly People
Salarisprofessional consultant – Aalsmeer
Aaff
Salarisprofessional – Naaldwijk
aaff
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
(Junior) Jurist arbeidsrecht
Scab
Operationeel Manager Loonadministratie
Scab

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV