• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Zzp, ja of nee? Voorbeelden uit de praktijk: wel of geen loondienst?

Zzp, ja of nee? Voorbeelden uit de praktijk: wel of geen loondienst?

Nieuws

Zzp, ja of nee? Om je een idee te geven wanneer sprake is van loondienst of zzp, heeft rijksoverheid.nl een aantal voorbeelden gepubliceerd. Vier voorbeelden op een rij.

6 november 2024 door Salaris Vanmorgen

Het is niet voor iedereen altijd duidelijk of sprake is van loondienst of zzp. Dit kan per situatie verschillen en hangt af van hoe in de praktijk wordt gewerkt. Er zijn meerdere kenmerken die van belang zijn. Om je een idee te geven wanneer sprake is van loondienst of zzp, vind je op rijksoverheid.nl een publicatie met een voorbeelden per sector. Hierna vind je vier voorbeelden: zorg, bouw, schilder, interim-manager.

1 Zorg

Een zorgverlener werkt voor een ziekenhuis. De zorgverlener bepaalt zelf het tarief en heeft
aansprakelijkheidsverzekeringen.

Het ziekenhuis bepaalt het werk dat de medewerker verricht. Het gaat om zorgwerkzaamheden die veel voorkomen in ziekenhuizen. Werknemers doen het werk ook.

Het ziekenhuis heeft inspraak in de manier waarop de patiënten worden verzorgd. Ook gelden strenge algemene protocollen/instructies. Onderdeel daarvan is dat de medewerker niet zijn eigen materialen mag gebruiken. Ook zijn er aanwijzingen over hoe de medewerker zich binnen de organisatie moet presenteren en moet gedragen. De werkende heeft inspraak op zijn werktijden.

Op basis van de informatie:

Er is sprake is van ‘werken onder gezag’. Er zijn strenge protocollen en instructies. De activiteiten
zijn structurele werkzaamheden voor een ziekenhuis en worden ook door werknemers verricht.
Ook zijn er regels bij de ziekenhuizen waar de werkende zich aan moet houden. Er is nauwelijks
sprake van werken voor eigen rekening en risico.

Zzp, ja of nee?

Nee, er is sprake van een arbeidsovereenkomst.

2 Bouw

Een bouwbedrijf heeft een zzp’er benaderd om 2 dagen in de week mee te draaien op lopende
bouwprojecten.

De zzp’er krijgt de opdracht keukens te installeren in een nieuw huizenproject. Dit duurt ongeveer 2 maanden. De zzp’er doet dit alleen en is zelf verantwoordelijk dat het op tijd af is. Hij werkt met zijn eigen bus en eigen gereedschap. Het bouwbedrijf koopt de bouwmaterialen in.

De zzp’er bepaalt zelf zijn eigen werktijden. Hij laat het bouwbedrijf wel weten wanneer hij aanwezig is.

De zzp’er stuurt maandelijks facturen met alleen zijn daadwerkelijk gewerkte uren.

Als de keukens niet goed worden geïnstalleerd, moet de zzp’er dit op eigen kosten herstellen. Ook als de zzp’er tijdens het werk schade veroorzaakt, moet de zzp’er de kosten van de schade vergoeden.

De zzp’er heeft een aansprakelijkheidsverzekering.

De zzp’er staat bij de Belastingdienst al enkele jaren bekend als ondernemer voor de omzetbelasting en inkomstenbelasting.

Op basis van de informatie:

Er is beperkt sprake van aansturing door het bouwbedrijf. Het betreft structureel werk, er zijn werknemers die hetzelfde werk doen.

Er is ook duidelijk sprake van werken voor eigen rekening en risico. De zzp’er is zelf verantwoordelijk voor de opdracht, de zzp’er loopt risico als hij niet werkt of het afgesproken resultaat niet haalt, hij moet op eigen kosten werk herstellen en indien van toepassing schade vergoeden. Hij werkt met eigen gereedschap. De zzp’er werkt onder eigen naam en het betreft een opdracht van korte duur.

Zzp ja of nee?

Ja, er is meer sprake van werken voor eigen rekening en risico dan aansturing en gezag. Er is geen sprake van een arbeidsovereenkomst.

3 Schilder

Een schilder wordt gevraagd om een schildersbedrijf te helpen. De schilder wordt toegevoegd
aan een team van schilders in loondienst dat met een grote schilderopdracht bezig is.

De schilder is gevraagd voor het team vanwege specifieke kennis en vaardigheden met betrekking tot het schilderen en restaureren van oudere gebouwen en in het bij zonder de restauratie van de plafondornamenten. Als het de schilder niet lukt de plafondornamenten in goede staat op te leveren, krijgt de schilder niet betaald. Om betaald te krijgen, moet de schilder in dat geval op eigen kosten het werk opnieuw doen.

Alle schilders werken samen in een team, maar deze schilder is vanwege zijn specifieke expertise
verantwoordelijk voor een specifiek onderdeel (de ornamenten). De schilder krijgt voor een gedeelte
van de werkzaamheden dezelfde instructies als het team waar de schilder zich in bevindt, maar voor de
ornamenten veel vrijheid.

De schilder heeft geen functioneringsgesprekken en neemt eigen gereedschappen en materialen mee (specifiek geschikt voor ornamenten).

Verder heeft de schilder een groot aantal opdrachtgevers en een eigen website. Ook gebruikt hij een eigen busje waar zijn naam en het logo van zijn bedrijf op staat.

De schilder staat ingeschreven bij de KvK, is btw-ondernemer en heeft al jaren recht op de zelfstandigenaftrek.

Op basis van de informatie:

Er is wel sprake van aansturing door het schildersbedrijf, en het schilderwerk hoort tot het basiswerk van het schildersbedrijf. Er kunnen instructies worden gegeven over de manier waarop het werk gedaan moet worden, maar voor de werkzaamheden aan de ornamenten geniet de schilder veel autonomie. Er is geen sprake van toezicht zoals functioneringsgesprekken.

Er is ook nadrukkelijk sprake van werken voor eigen rekening en risico (de schilder is verantwoordelijk voor het op te leveren resultaat en loopt financiële risico’s, beschikt over specifieke vaardigheden, gebruikt eigen gereedschap en materialen en de opdracht is van korte duur).

Ook heeft de schilder een eigen website en presenteert hij zich als ondernemer.

Zzp, ja of nee?

Ja, er is meer sprake van werken voor eigen rekening en risico dan aansturing en gezag. Er is geen sprake van een arbeidsovereenkomst.

4 Interim-manager

Een interim-manager laat zich inhuren ter vervanging van de zieke manager in loondienst bij de werkgever. De interim-manager is ervaren en kan daardoor snel inspringen. De interim-
manager is personeelsverantwoordelijk voor ca. 25 fte. De cultuur van het bedrijf is om managers
relatief vrij te laten en autonoom te laten werken zolang productie op peil blijft, maar het bedrijf kan
wel instructies geven. De interim-manager houdt zich aan de kaders van de organisatie en opereert
daarbinnen. De interim-manager heeft hiermee doorgaans 2 of 3 fulltime klussen per jaar voor
enkele maanden per opdracht.

Op basis van de informatie:

Er is sprake van aansturing. Anderen zijn namelijk wel bevoegd om aanwijzingen en instructies te
geven waar de manager zich aan moet houden. Daarbij is er sprake van structureel werk, en het
werk wordt ook door managers in loondienst gedaan. Ook is er sprake van een organisatorisch
kader waar de manager zich aan moet houden. De omstandigheden die wijzen op ‘aansturing en
gezag’ zijn dusdanig beperkt aanwezig dat geen sprake is van werken in loondienst.

Zzp, ja of nee?

Nee, er is sprake van een arbeidsovereenkomst met het bedrijf voor de duur van de opdracht. Er
is meer sprake van aansturing en gezag dan het werken voor eigen rekening en risico.

zzp – ja of nee

Schijnzelfstandigheid voorkomen: kies juiste contractvorm: zzp of in loondienst

Categorie: Nieuws Tags: arbeidsovereenkomst, zzp'er

Tags: arbeidsovereenkomst, zzp'er

Gerelateerde artikelen

11 februari 2026

Advies RvS: dien wetsvoorstel personeelsbehoud bij crisis in huidige vorm niet in

11 februari 2026

Ketenregeling van toepassing: vast contract ontstaan en recht op billijke vergoeding

6 februari 2026

‘Positief in zin van verlenging’ arbeidscontract geen onvoorwaardelijke toezegging

27 januari 2026

Hof: Uber-chauffeurs zijn geen werknemers maar zelfstandig ondernemers

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Ziekte en loondoorbetaling: automatiseren mutaties zorgt voor foutloze salarisverwerking

Partners

Je werkt in de salarisadministratie als je sommige zinnen vaker hoort dan ‘goedemorgen’
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Slapend dienstverband: wel of geen opbouw vakantiedagen?
Zaken voor elkaar
Termijn beslissingen WIA gewijzigd: meer tijd UWV voor (her)beoordelen WIA-uitkeringen
Hoe bereken je de wettelijke opzegtermijn?

Meest gelezen berichten

  • Uitkeringslasten UWV stijgen in 2026 – WW, WIA, Wazo en ZW 2.1k weergaven

  • Besluit IKV wijzigt voor opvolgende dienstbetrekkingen: verplicht 1 IKV 2.1k weergaven

  • Werkgever mocht te veel betaald loon verrekenen, loonstop ook terecht 1.9k weergaven

  • Werkgever bewust financieel benadeeld: dringende reden voor ontslag 1.8k weergaven

  • Werknemers recht op urenuitbreiding – geen zwaarwegend bedrijfsbelang werkgever 1.5k weergaven

NIRPA

Opleidingen

12
feb
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
16
feb
Pensioenen (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
18
feb
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
20
feb
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
20
feb
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
24
feb
Prinsjesdagupdate Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
27
feb
Module Strategische Arbeidsvoorwaarden en Belonen
Markus Verbeek Praehep
02
mrt
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
mrt
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
11
mrt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
19
mrt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Payroll Specialist
Vitalis
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff
Operationeel Manager Loonadministratie
Scab
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
Salarisprofessional
aaff
Salarisprofessional  – Uden
aaff
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV