• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Handhaving op schijnzelfstandigheid vanaf 1 januari 2025 nog steeds de ambitie

Handhaving op schijnzelfstandigheid vanaf 1 januari 2025 nog steeds de ambitie

Nieuws

Er wordt niet gewacht met het opheffen van het handhavingsmoratorium tot de verduidelijking van wetgeving op het gebied van het arbeidsrecht is ingevoerd.

21 juni 2024 door Salaris Vanmorgen

Het kabinet blijft van plan om per 1 januari 2025 het handhavingsmoratorium volledig op te heffen. Dat laat staatssecretaris Van Rij van Fiscaliteit weten in antwoord op Kamervragen.

Tijdens het commissiedebat Belastingdienst van 15 februari 2024 heeft de staatssecretaris aangegeven dat het opheffen van het handhavingsmoratorium als randvoorwaarde kent dat daarnaast ook de wetgeving op het terrein van het arbeidsrecht moet worden verduidelijkt.

Maatregelen langs drie lijnen

Dit is overeenkomstig de boodschap van het kabinet dat voor de aanpak rondom schijnzelfstandigheid maatregelen langs drie lijnen nodig zijn. Hierbij geldt: de voortgang op de ene lijn kan niet wachten op de andere; elk van de drie is urgent om stappen op te zetten. Daarom wordt niet gewacht met het opheffen van het handhavingsmoratorium tot de wijziging van wetgeving op het terrein van het arbeidsrecht is ingevoerd.

Meer duidelijkheid om arbeidsrelatie te verduidelijken

Een wettelijke verduidelijking biedt opdrachtgevers en opdrachtnemers meer duidelijkheid om een arbeidsrelatie te beoordelen. Ook biedt de beoogde verduidelijking van wetgeving uitvoeringsorganisaties, toezichthouders en de rechtspraak handvatten bij het kwalificeren van arbeidsrelaties en de handhaving daarop. Onduidelijke regelgeving heeft een negatief effect op de naleving van regelgeving en daarmee op de handhaving.

Duidelijke wetgeving

Handhaving start daarom met duidelijke wetgeving zodat burgers en bedrijven zich aan de regels kunnen houden. Dit is (de basis voor compliance en) in lijn met de Uitvoerings- en Handhavingsstrategie van de Belastingdienst. Die strategie gaat ervan uit dat burgers en bedrijven “zoveel mogelijk uit zichzelf regels naleven, zonder dwingende en kostbare acties van de zijde van de Belastingdienst.” Een wettelijke basis draagt bij aan de naleving van regels door burgers en bedrijven.

Wanneer werknemer en wanneer zelfstandige?

Met een wetsvoorstel dat een wettelijk toetsingskader aanreikt en verduidelijkt wanneer sprake is van werknemerschap en wanneer sprake is van werk dat door een zelfstandige kan worden verricht, wordt schijnzelfstandigheid tegengegaan. Daarnaast wordt het eenvoudiger voor burgers en bedrijven om de regelgeving na te leven, wordt handhaving daarop beter hanteerbaar én wordt meer grip geboden aan diegenen die als of met zelfstandige(n) willen werken.

De relevante doelgroep is dusdanig groot dat de Belastingdienst de naleving van de wet- en regelgeving niet bij iedereen kan afdwingen, niet in de huidige situatie, niet onder de nieuwe wetgeving en ook niet als het handhavingsmoratorium is komen te vervallen.

Handhaving vindt al plaats

Op dit moment wordt er al gehandhaafd. De uitvoering van de handhaving op de kwalificatie arbeidsrelatie voor de loonheffingen vindt nu plaats binnen de kaders van het handhavingsmoratorium dat het kabinet heeft ingesteld. Er kan alleen gecorrigeerd worden op kwaadwillende onjuiste kwalificatie van de arbeidsrelatie of indien aanwijzingen van de Belastingdienst, dat sprake is van een dienstbetrekking, niet binnen redelijke termijn zijn opgevolgd.

De Tweede Kamer wordt periodiek geïnformeerd over de voortgang van de handhaving op arbeidsrelaties door de Belastingdienst. Dit is voor het laatst gebeurd in de voortgangsbrief werkprogramma PNIL die op 24 januari 2024 met de Tweede Kamer is gedeeld en onder meer een overzicht van bedrijfs- en boekenonderzoeken bevat.

Voortgang handhaving arbeidsrelaties door de Belastingdienst

Opheffen per 1 januari 2025

Het kabinet heeft de ambitie om het handhavingsmoratorium op 1 januari 2025 volledig op te heffen. Dit wordt zorgvuldig voorbereid binnen het programma Handhaving arbeidsrelaties van de Belastingdienst (lijn 3 uit de voortgangsbrief werken met en als zelfstandige van 16 december 2022).

Werken met en als zelfstandige: gelijk speelveld-duidelijke regels-handhaven

Handhavingsplan arbeidsrelaties

Het Handhavingsplan arbeidsrelaties tranche 2024 is op 28 februari 2024 gepubliceerd. Deze tranche gaat over de weg naar het opheffen van het handhavingsmoratorium.

Handhavingsplan arbeidsrelaties tranche 2024 gepubliceerd

Wat zou vertraging van de inwerkingtreding van de wet bedoeld om arbeidsrelaties te verduidelijken betekenen voor de opheffing van het handhavingsmoratorium?

Het kabinet blijft van plan om per 1 januari 2025 het handhavingsmoratorium op te heffen. Zoals aangekondigd in de voortgangsbrief van 16 december 2022 zal wat betreft het opheffen van het handhavingsmoratorium naast een uitvoeringstoets door de Belastingdienst ook een MKB-toets plaatsvinden. Verder zullen het UWV en de Arbeidsinspectie de gevolgen van de opheffing voor hen in kaart brengen. De uitkomsten worden aan de Tweede Kamer worden aangeboden.

Extra communicatie

Het ministerie van SZW en het ministerie van Financiën/Belastingdienst zetten daarnaast de komende maanden extra communicatie in met specifieke aandacht om stakeholders op tijd te informeren over de ambitie tot opheffing van het handhavingsmoratorium per 1 januari 2025.

De ambitie tot opheffing van het handhavingsmoratorium is al meerdere malen gecommuniceerd in Kamerbrieven, het handhavingsplan arbeidsrelaties 2023 en 2024, presentaties waarin de Belastingdienst toelichting geeft op activiteiten in relatie tot handhaving arbeidsrelaties waaronder de Intermediair Dagen 2023 en podcasts waaraan de programmamanager handhaving arbeidsrelaties een bijdrage heeft geleverd.

Antwoorden op Kamervragen over moratorium handhaving op schijnzelfstandigheid

Normalisering handhaving arbeidsrelaties door Belastingdienst: wat houdt dat in?

Categorie: Nieuws Tags: arbeidsrelatie, handhaving, schijnzelfstandigheid

Tags: arbeidsrelatie, handhaving, schijnzelfstandigheid

Gerelateerde artikelen

18 februari 2026

Webmodule beoordeling arbeidsrelaties: juridische status, werking en gebruik?

30 januari 2026

Coalitieakkoord ‘Aan de slag’, wat is relevant voor salarisprofessionals?

7 januari 2026

Handhaven in 2026 met gedeeltelijke verlenging zachte landing

20 december 2025

Zachte landing handhaving schijnzelfstandigheid deels verlengd in 2026

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Wat te doen bij overlijden van een werknemer?

Partners

Wat drie jaar als arbeidsmarktbemiddelaar in de salarisadministratie mij hebben geleerd
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zzp’er of werknemer? Ondernemerschap of arbeidsovereenkomst?
Zaken voor elkaar
De kracht van complimenten op de werkvloer
Geheimhoudingsbeding: waar liggen precies de grenzen?

Meest gelezen berichten

  • Online formulier ‘Aanvraag WIA-uitkering’ gewijzigd 3.5k weergaven
  • Verstoorde arbeidsverhouding door onder meer gedoe over salaris werknemer 1.5k weergaven
  • ‘Bevalboete: zwangere vrouwen leveren flink in door verlaging maximumdagloon’ 1.3k weergaven
  • Wetsvoorstel vereenvoudiging verlofstelsel waarschijnlijk per 1 januari 2028 in werking 800 weergaven
  • Uitstel inwerkingtreding Wet meer zekerheid flexwerkers in zicht 700 weergaven

NIRPA

Opleidingen

17
mrt
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
17
mrt
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
20
mrt
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
23
mrt
Basiscursus Nederlands Arbeidsrecht
SD Worx
23
mrt
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
23
mrt
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
26
mrt
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
30
mrt
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
01
apr
Compensation & Benefits Consultant (CBC®)
Markus Verbeek Praehep
02
apr
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
02
apr
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
03
apr
DGA voor Salarisadministrateurs en Beloningsadviseurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
07
apr
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
07
apr
Digitale Toekomst voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
10
apr
Grensoverschrijdend Werken (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
13
apr
Netherlands: Basic course on Dutch employment law
SD Worx
13
apr
HBO Associate degree Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
17
apr
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Basiscursus loonheffingen en fiscaliteit
SD Worx
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
19
mei
SD Worx: arbeidsrechtelijke updates
SD Worx
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
26
mei
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Zieke werknemer: rechten en plichten
SD Worx
02
jun
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
08
jun
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisprofessional  – Uden
aaff
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Medewerker loonadministratie – Zwolle
Aksos | PIA Group
Payroll Specialist
Vitalis
Salarisprofessional
aaff
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV