• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Werkgever mag opgebouwde min-uren verrekenen bij eindafrekening

Werkgever mag opgebouwde min-uren verrekenen bij eindafrekening

Nieuws

Mag de werkgever bij de eindafrekening van de werknemer het loon volledig verrekenen wegens openstaande min-uren?

20 maart 2024 door Salaris Vanmorgen

Aangezien het de eigen keuze was van de werknemer om de arbeidsovereenkomst te beëindigen en zij voldoende gelegenheid had om het opgebouwde min-urensaldo in te lopen, mag de werkgever de min-uren verrekenen. De werkgever moet daarbij wel voldoende rekening houden met de beslagvrije voet. Dat oordeelt de kantonrechter.

Opzegging arbeidsovereenkomst

Heeft de werknemer de arbeidsovereenkomst opgezegd? Als de arbeidsovereenkomst is opgezegd door de werknemer, is die opzegging dan nietig of vernietigbaar? De werkneemster doet in dat verband een beroep op dwaling.

Niet in geschil is dat in de maand september 2023 de arbeidsovereenkomst tussen partijen nog bestond. Hieruit volgt dat de werknemer in ieder geval over die maand nog recht had op betaling van het loon.

Opzegging nietig?

De werknemer verzoekt naast betaling van het loon over de maand september 2023 ook betaling van het loon over de maanden daarna. Zij stelt in dat verband dat de (eventuele) opzegging van de arbeidsovereenkomst, gedaan op 30 september 2023, nietig is.

De kantonrechter is van oordeel dat nergens uit blijkt dat de opzegging van 30 september 2023 in strijd is met de goede zeden of de openbare orde. Evenmin is de opzegging in strijd met een dwingende wetsbepaling. Hieruit volgt dat de opzegging niet nietig is.

Voor zover de werknemer loon met ingang van 1 oktober 2023 vordert op de grondslag dat de opzegging per die datum nietig is, is dat verzoek dus niet toewijsbaar.

De werknemer is niet heel consistent in haar betoog. Enerzijds neemt zij het standpunt in dat zij de arbeidsovereenkomst met de werkgever niet opgezegd heeft. Anderzijds voert zij aan dat zij onder invloed van dwaling de arbeidsovereenkomst opgezegd heeft en dat die opzegging nietig is.

Arbeidsovereenkomst namens werknemer opgezegd

De kantonrechter is van oordeel dat een collega namens de werknemer de arbeidsovereenkomst op 30 september 2023 wel degelijk opgezegd heeft en wel per 1 oktober 2023.

Weliswaar biedt het bericht van de collega nog enige ruimte voor twijfel over de bedoeling van die collega, maar die twijfel wordt weggenomen door de daaropvolgende berichten tussen de leiddinggevende en de collega. Uit die berichten blijkt overduidelijk dat de collega heeft beoogd de arbeidsovereenkomst met de werkgever op te zeggen per 1 oktober 2023.

Aangezien de collega kennelijk daarbij ook namens de werknemer opgetreden is, heeft die opzegging dus ook tot gevolg dat de arbeidsovereenkomst tussen de werknemer en de werkgever is geëindigd.

Werknemer dacht ook dat arbeidsovereenkomst was geëindigd

De contacten tussen de werknemer en de werkgever verliepen via de collega en door de werknemer is niet gesteld dat de collega haar voor wat betreft de opzegging van de arbeidsovereenkomst niet mocht vertegenwoordigen. Eventuele misverstanden als gevolg van miscommunicatie komen in die context niet voor rekening en risico van de werkgever. Verder blijkt ook uit de gedragingen van de werknemer daarna dat zij zelf in de veronderstelling was dat de arbeidsovereenkomst was geëindigd. Zij is immers niet meer verschenen op de werkplek.

Geen ander licht op de zaak

De daaropvolgende contacten tussen de locatiemanager (namens de werknemer) en de leiddinggevende medio oktober 2023 en het door de werknemer ondertekende briefje van 12 oktober 2023 werpen geen ander licht op de zaak. De leiddinggevende heeft in die contacten de lezing van de werknemer dat de arbeidsovereenkomst met wederzijdse instemming is geëindigd, betwist.

De locatiemanager heeft die betwisting kennelijk met de werknemer besproken, waarna de locatiemanager namens de werknemer het standpunt van de beëindiging met wederzijds goedvinden niet meer heeft gehandhaafd en zelfs om een eindafrekening heeft gevraagd. Bovendien bevestigt de werknemer nogmaals met het door haar ondertekende briefje dat zij per direct is gestopt met werken.

Het enige argument van de werknemer dat dan nog resteert, is dat zij heeft gedwaald en dat de opzegging als gevolg daarvan nietig is. Ook dat argument kan niet tot toewijzing van het loon met ingang van 1 oktober 2023 leiden.

Van nietigheid van de opzegging is geen sprake.

Geen dwaling

Dwaling kan wel leiden tot vernietiging van de opzegging. Daar doet de werknemer geen beroep op. Maar zelfs als zij dat wel gedaan zou hebben, zou haar dat niet kunnen baten. Van dwaling in de zin van art. 6:228 BW is namelijk geen sprake.

De werknemer betoogt in dat verband dat de werkgever haar had behoren voor te lichten over de financiële gevolgen van de opzegging, namelijk dat zij bij een eigen opzegging geen recht heeft op een WW-uitkering. Dat betoog verwerpt de kantonrechter. Als onbetwist staat namelijk vast dat de collega aan de werkgever/de leiddinggevende heeft medegedeeld dat hij en de werknemer van plan waren om voor een vriend van de collega te gaan werken tegen een hoger loon.

Geen aanleiding om te informeren over recht op WW

Tegen die achtergrond bestond er geen aanleiding voor de werkgever/ de leiddinggevende om de werknemer te informeren dat zij geen recht zou hebben op een WW-uitkering. In die context kan namelijk niet gezegd worden dat de werkgever wist of had behoren te weten dat de werknemer dwaalde omtrent haar recht op een WW-uitkering (zie art. 6:228 lid 1 aanhef en onder b BW).

Aanspraak op loon over september 2023

Uit voorgaande overwegingen volgt dat de werknemer dus alleen aanspraak kan maken op het loon over de maand september 2023.

De werkgever heeft aan de werknemer geen loon over de maand september 2023 betaald. De werkgever heeft dat loon volledig verrekend met het bedrag dat de werknemer volgens hem verschuldigd was in verband met opgebouwde min-uren. De werkgever erkent in deze procedure dat hij bij die verrekening ten onrechte niet de beslagvrije voet in acht genomen heeft. Wel wijst de werkgever er op dat hij in het verzoekschrift een onderbouwing mist van de hoogte van de beslagvrije voet.

Opgebouwde min-uren verrekenen?

De kantonrechter stelt vast dat de werkgever volgens de brief van 6 november 2023 een bedrag van € 2.688,71 netto aan min-uren verrekend heeft met het loon van september 2023 en als gevolg daarvan resteerde er niets ter uitbetaling.

De werknemer betwist niet dat hij voor een bedrag van € 2.688,71 aan min-uren opgebouwd heeft. De kantonrechter gaat er daarom van uit dat de door de werknemer opgebouwde min-uren inderdaad met dit bedrag corresponderen.

De werknemer voert aan dat de werkgever de opgebouwde min-uren in het geheel niet mocht verrekenen. In dat verband betoogt zij dat de werkgever had moeten voorkomen dat zij een dusdanig hoog saldo aan min-uren zou opbouwen. De werknemer verwijst daartoe naar een vonnis van de Rechtbank Midden-Nederland (ECLI:NL:RBMNE:2021:4713).

Negatief verlofsaldo – verlofuren verrekenen met eindafrekening mag niet

Eigen keuze

De kantonrechter verwerpt dit standpunt van de werknemer. Om te beginnen is het haar eigen keuze geweest om de arbeidsovereenkomst met de werkgever te beëindigen per 1 oktober 2023.

Voldoende gelegenheid om min-uren in te lopen

De werkgever heeft verder betoogd dat, als de werknemer dat niet gedaan zou hebben, zij gelet op de fluctuerende seizoenen in de horeca voldoende gelegenheid gehad zou hebben om het opgebouwde saldo aan min-uren in te lopen. Dit betoog moet voor juist gehouden worden aangezien de werknemer daar niets tegenin gebracht heeft.

Min-uren verrekenen mag

Hieruit volgt dat de werkgever de opgebouwde min-uren ten bedrage van € 2.688,71 mocht verrekenen. Wel staat vast dat de werkgever dit bedrag niet volledig met het loon van september 2023 mocht verreken omdat hij rekening moet houden met de beslagvrije voet.

De kantonrechter veroordeelt de werkgever tot betaling van het loon van september 2023 (inclusief vakantiebijslag), rekening houdend met de beslagvrije voet.

De werkgever wordt verder veroordeeld tot betaling van de wettelijke verhoging over het op grond van voorgaande overweging aan de werknemer te betalen loon (inclusief vakantiebijslag) van de maand september 2023.

De wettelijke rente over de toe te wijzen bedragen moet de werkgever aan de werknemer betalen vanaf de dag van verzuim tot de dag van betaling.

De werkgever wordt ook veroordeeld om aan de werknemer een loonspecificatie betreffende de maand september 2023 te verstrekken. De kantonrechter ziet onvoldoende aanleiding om een dwangsom hieraan te verbinden, aangezien de werknemer zelf geen termijn stelt waarbinnen de werkgever de loonspecificatie moet verstrekken.

Uitspraak Rechtbank Limburg, 11 maart 2023, ECLI:NL:RBLIM:2024:1162

Zie ook: Uitspraak Rechtbank Limburg, 11 maart 2024, ECLI:NL:RBLIM:2024:1161

Werkgever mag min-uren niet verrekenen met loon bij einde dienstverband

Categorie: Nieuws Tags: einde dienstverband, loon

Tags: einde dienstverband, loon

Gerelateerde artikelen

24 maart 2026

Werknemer gebonden aan leaseautoregeling en moet afkoopsom betalen

13 maart 2026

Belastingdienst fluit dga terug: lening blijkt verkapte winstuitdeling

11 maart 2026

Geen dwaling of bedrog werknemer over gezondheidstoestand

10 maart 2026

Geschonken aandelen van bijna 8 miljoen aan directeur vormen geen loon

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Wat te doen bij overlijden van een werknemer?

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zzp’er of werknemer? Ondernemerschap of arbeidsovereenkomst?
Zaken voor elkaar
De kracht van complimenten op de werkvloer
Wet verbetering poortwachter: zo begeleid je de werkgever door het verzuimtraject

Meest gelezen berichten

  • Ontslag onterecht vanwege onder meer zoekopdrachten op ChatGPT op bedrijfslaptop 2.2k weergaven
  • “AVG‑bewustzijn zakt weg” 1k weergaven
  • Voorjaarsnota 2026 – financiële afspraken uit coalitieakkoord 0.9k weergaven
  • Advies bedrijfsarts leidend bij RIV-toets zieke werknemer – wetsvoorstel naar RvS 700 weergaven
  • Hoe pas je als salarisverwerker de Wwft praktisch toe?  600 weergaven

NIRPA

Opleidingen

02
apr
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
02
apr
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
03
apr
DGA voor Salarisadministrateurs en Beloningsadviseurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
07
apr
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
07
apr
Digitale Toekomst voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
10
apr
Grensoverschrijdend Werken (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
13
apr
Netherlands: Basic course on Dutch employment law
SD Worx
13
apr
HBO Associate degree Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
17
apr
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
21
apr
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Basiscursus loonheffingen en fiscaliteit
SD Worx
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
19
mei
SD Worx: arbeidsrechtelijke updates
SD Worx
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
26
mei
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Zieke werknemer: rechten en plichten
SD Worx
02
jun
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
08
jun
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
09
jun
Training: Durven zichtbaar te zijn & energie richten op wat jou motiveert en laat groeien
MOCuitgevers
09
jun
Training: Durven zichtbaar te zijn en je stem te laten horen
MOCuitgevers
09
jun
Training: Energie richten op wat jou motiveert en laat groeien
MOCuitgevers
09
jun
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
25
jun
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers

Vacatures

Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
Salarisprofessional
aaff
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Payroll Specialist
Vitalis
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Salarisprofessional  – Uden
aaff
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Medewerker loonadministratie – Zwolle
Aksos | PIA Group
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV