• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » “AVG‑bewustzijn zakt weg”

“AVG‑bewustzijn zakt weg”

Blogs

In de AVG staat hoe organisaties om moeten gaan met persoonsgegevens. Maar hoe vind je de balans tussen het gebruik van persoonsgegevens en het beschermen van privacy? 

26 maart 2026 door Salaris Vanmorgen

De Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG) is sinds 25 mei 2018 de uniforme Europese set regels die vastlegt hoe organisaties persoonsgegevens moeten verwerken en beschermen. Naast een overkoepelend beginsel waarbij organisaties moeten kunnen aantonen dat zij aan alle AVG-regels voldoen, bevat de verordening een heel aantal andere basisprincipes.

Mr. Frank Troost, jurist en trainer arbeidsrecht en AVG:

“De AVG bepaalt bijvoorbeeld dat niet alle gegevens mogen worden verwerkt en ook dat gegevens rechtmatig, behoorlijk en transparant moeten worden verwerkt, alleen gebruikt mogen worden voor een duidelijk omschreven doel, verwerking niet verder mag gaan dan nodig is en juist en actueel zijn. Daarnaast mogen ze niet langer worden bewaard dan noodzakelijk en moeten ze goed worden beschermd om vertrouwelijkheid en integriteit te waarborgen.” 

Bewustzijn is weggezakt 

Troost merkt dat veel organisaties zich minder bewust (lijken te) zijn van AVG-regelgeving dan in 2018, toen de wetgeving volop in de belangstelling stond. In de dagelijkse praktijk wordt daarom nog vaak te vrijblijvend met persoonsgegevens omgegaan.

“Organisaties moeten duidelijk bepalen hoe zij gegevens verwerken en beschermen en welke verantwoordelijkheden bij HR, leidinggevenden en medewerkers liggen.”

Volgens Troost begint privacy bij AVG-bewustzijn en van daaruit alertheid. “Denk bijvoorbeeld aan ziekteverzuim, waar collega’s spontaan informatie delen over de zieke collega. De AVG schrijft voor dat vrijwel niemand deze gezondheidsgegevens mag kennen en delen.” 

“Leidinggevenden en directeuren vinden het soms lastig dat ze niet overal bij kunnen.” 

– Frank Troost – 

Troost benadrukt hoe waardevol AVG‑bewustzijn is, en daarom vormt het een belangrijk onderdeel van zijn trainingen.

“Een kaartje of fruitmand bij ziekte wordt vaak gewaardeerd, maar sommige medewerkers stellen dat juist níet op prijs en beroepen zich op hun privacy. Dat kan botsen met de behoefte van collega’s om betrokken te zijn, maar laat vooral zien hoe belangrijk het is om zorgvuldig met de AVG om te gaan, juist bij iemand die heel lang thuis zit.” 

Ook in dagelijkse situaties is alertheid volgens Troost essentieel.

“De privacy is snel in het geding. Denk aan collega’s die kunnen meekijken op elkaars beeldscherm, of aan fysieke personeelsdossiers die in een niet‑afgesloten kast liggen. Gevoelige gegevens over contracten, salarissen of medische zaken liggen dan voor het grijpen.” 

Bewaartermijn sollicitaties 

Bij sollicitaties gaat het vaak mis met de AVG, vooral rondom bewaartermijnen en toestemming. Standaard mogen sollicitatiegegevens slechts vier weken worden bewaard, tenzij de sollicitant expliciet toestemming geeft om deze langer, tot twaalf maanden, te bewaren. Troost ziet dat dit regelmatig misgaat: 

“Organisaties sturen vaak goedbedoelde afwijzingsmails waarin ze melden dat ze de gegevens zullen bewaren, zonder daadwerkelijk toestemming te vragen. Daardoor worden persoonsgegevens ongemerkt te lang of zelfs onrechtmatig vastgehouden. Met duidelijke communicatie en een correcte registratie van toestemming is dat eenvoudig te voorkomen.” 

De voorbeelden laten zien hoe belangrijk het is om persoonsgegevens zorgvuldig en bij voorkeur digitaal te beheren, met een duidelijke rollen‑ en rechtenstructuur.

Troost: “Organisaties moeten bijvoorbeeld vastleggen wie toegang heeft tot personeelsdossiers en wie mag muteren of hooguit mag inzien. Die groep moet zo klein mogelijk zijn, in lijn met het AVG‑principe van minimale gegevensverwerking. In kleine organisaties is één bevoegde medewerker vaak genoeg, ook al vinden leidinggevenden of de directie het soms lastig dat zij niet overal bij kunnen. Maar juist vanuit privacy‑oogpunt hoort toegang beperkt te zijn: heeft iemand anders iets nodig, dan levert de medewerker met de juiste autorisatie alleen de strikt noodzakelijke informatie aan.” 

Het is belangrijk om steeds opnieuw de balans te vinden tussen het gebruik van persoonsgegevens en het beschermen van privacy. 

“Door bewust en zorgvuldig om te gaan met digitale personeelsdossiers, te weten welke gegevens je wel en niet mag delen en goed om te gaan met vertrouwelijke informatie ontstaat een veilige en professionele manier van werken. Zo waarborg je niet alleen de AVG, maar ook het vertrouwen tussen medewerkers binnen de organisatie en richting klanten waarvoor je bijvoorbeeld de salarissen verwerkt of adviseert over beloning en personeelsvraagstukken”, besluit Troost. 

Update en upgrade je kennis over personeelsdossiers en AVG 

Frank Troost geeft op 11 mei een online cursus over personeel en AVG/privacy. De cursus helpt je om beter en zorgvuldiger om te gaan met (digitale) personeelsdossiers en het beschermen en delen van persoonsgegevens, zodat je privacy correct toepast in je werk.  

Meer informatie over de cursus >  

Categorie: Blogs Tags: Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG), privacy

Tags: Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG), privacy

Volg een van onze opleidingen

Online cursus Personeel en AVG/privacy

  • 29 oktober 2026
  • Online
  • Frank Troost
  • v.a. 2 PE-punten

Gerelateerde artikelen

6 juli 2026

Consultatie lijst DPIA-uitzonderingen – verwerking persoonsgevens werknemers

11 juni 2026

Autoriteit Persoonsgegevens: grote stijging privacyklachten in 2025

11 juni 2026

AP: Belastingdienst moet stoppen met BSN in betalingskenmerken

14 april 2026

Handhavingsbeleid Autoriteit Persoonsgegevens bij overtreden privacyregels: wat vind jij?

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

De cijfers kloppen, maar klopt de cultuur ook?

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Je helpt klanten met hun administratie — maar hoe zit het met die van jouzelf?
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Onterechte transitievergoeding terugbetaald krijgen
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Werkdruk drempel voor verlofopname, duurzame inzetbaarheid meer dan aantal vakantiedagen
Aanpassingen Wet toekomst pensioenen, de tijd dringt! 
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Non-actiefstelling en schorsing: de regels, de risico’s en de loondoorbetaling

Meest gelezen berichten

  • Cao’s 2026 en afspraken over arbeidsduur, vakantiedagen, feestdagen en 5 mei 3.5k weergaven
  • 40% werknemers wil direct uitbetaald worden, 8% open voor cryptosalaris 600 weergaven
  • Eindresultaat Cao Gemeenten en SGO 2025-2027: lonen in 5 stappen omhoog 500 weergaven
  • Werknemer werkte 40 uur per week, dan ook recht op uitbetaling 40 uur 400 weergaven
  • Eenmalige vergoeding correctie dagloon WIA en impact op uitvoering voor UWV en Belastingdienst 300 weergaven

NIRPA

Opleidingen

28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
30
jul
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
05
aug
Inkomstenbelasting voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
07
aug
Lonen in de Jaarrekening (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
11
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
17
aug
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
20
aug
Module Loonheffingen PDL
Markus Verbeek Praehep
24
aug
Module Loonheffingen VPS
Markus Verbeek Praehep
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Opfriscursus PDL (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
28
aug
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
31
aug
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Training Grenzen aangeven met zelfvertrouwen en respect
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
21
sep
Pensioen voor de salarisprofessional: ontdek welke verdieping bij jou past
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
05
okt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
HR Officer
PIA Group
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV