• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Samenloop loon- en inkomstenbelasting bij meerdere pensioenen

Samenloop loon- en inkomstenbelasting bij meerdere pensioenen

Nieuws

Staatssecretaris Vijlbrief reageert op een vraag over samenloop van loon- en inkomstenbelasting bij meerdere pensioenen.

27 oktober 2020 door Salaris Vanmorgen

Salaris Vanmorgen

Als sprake is van meerdere inhoudingsplichtigen ontstaat in sommige situaties een verschil tussen de in totaal afgedragen loonheffing en de daadwerkelijk verschuldigde inkomstenbelasting. Dat komt doordat inhoudingsplichtigen in principe alleen rekening kunnen houden met het door henzelf verstrekte inkomen.

Inkomen uit vroegere arbeid

De inkomstenbelasting bestaat voor inkomen uit (vroegere) arbeid uit verschillende belastingschijven.

Voor belastingplichtigen die de AOW-leeftijd hebben bereikt, geldt dat hun inkomen uit arbeid in 2020 wordt belast tegen 19,45 procent tot een bedrag ad € 34.713 of € 35.376 (afhankelijk van de
geboortedatum).

Over een hoger inkomen is een tarief van 37,35 procent van toepassing. Mocht het belastbaar inkomen in box 1 meer bedragen dan € 68.508, dan is over dit meerdere belasting verschuldigd tegen een tarief van 49,50 procent.

Loonheffing = voorheffing

De loonheffing is een voorheffing van de verschuldigde inkomstenbelasting over inkomen uit arbeid. De inhoudingsplichtige draagt zorg voor de afdracht van deze heffing.

De SVB is inhoudingsplichtige voor wat betreft de AOW-uitkeringen. Een andere inhoudingsplichtige, bijvoorbeeld een pensioenfonds, verzorgt het aanvullend pensioen.

Bruto-inkomen

Voor de berekening van de af te dragen loonheffingen kunnen inhoudingsplichtigen alleen rekening houden met het door henzelf te verstrekken bruto-inkomen. Een inhoudingsplichtige heeft geen zicht op overig door de belastingplichtige te ontvangen inkomen.

Bij het berekenen van het in te houden belastingbedrag passen inhoudingsplichtigen ieder afzonderlijk de loonbelastingtabel toe, waarbij iedere inhoudingsplichtige start met het toepassen van de belastingschijf met het laagste tarief.

Discrepantie

Deze wetstechnisch juiste werkwijze heeft als gevolg dat er een discrepantie kan ontstaan tussen de afgedragen loonheffing en de daadwerkelijk verschuldigde inkomstenbelasting.

Over (een deel van) het totale inkomen kan een hoger tarief van toepassing zijn of een ander (lager) bedrag aan heffingskorting dan waar de afzonderlijke inhoudingsplichtige rekening mee houdt.

Mogelijkheden

Het is niet prettig om na afloop van een kalenderjaar een aanslag met een te betalen bedrag te ontvangen. Om dit te voorkomen zijn er verschillende mogelijkheden voorhanden.

1 Voorlopige aanslag

Belastingplichtigen kunnen een voorlopige aanslag inkomstenbelasting voor het lopende kalenderjaar aanvragen.

In de voorlopige aanslag kan de belastingplichtige een inschatting geven van het totale te verwachten jaarinkomen uit arbeid, waardoor deze bij een te betalen bedrag de (meer dan de ingehouden) verschuldigde inkomstenbelasting verspreid over het lopende kalenderjaar kan afdragen.

Indien een belastingplichtige een vastgestelde aanslag met een te betalen bedrag krijgt opgelegd, krijgt deze belastingplichtige in de meeste gevallen twee kalenderjaren later automatisch een voorlopige aanslag opgelegd door de bevoegde Belastinginspecteur.

De mogelijkheid voor het aanvragen van een voorlopige aanslag inkomstenbelasting voor het lopende
kalenderjaar is in de meeste gevallen de meest accurate mogelijkheid om een bij afloop van het kalenderjaar te betalen bedrag bij de aanslag inkomstenbelasting te voorkomen.

2 Heffingskortingen

Daarnaast kunnen belastingplichtigen ervoor kiezen om de loonheffingskorting, zoals de ouderenkorting, bij geen enkele inhoudingsplichtige te laten toepassen.

De heffingskortingen kunnen na afloop van het kalenderjaar alsnog worden geclaimd bij het indienen van de aangifte inkomstenbelasting. Dit leidt er in de meeste gevallen toe dat bij de aangifte inkomstenbelasting geen belasting meer verschuldigd is.

Of dat in alle gevallen zo zal zijn, valt niet op voorhand te zeggen want dat is afhankelijk van de feiten en omstandigheden van de individuele belastingplichtige.

3 Hoger tarief

Tot slot kan de belastingplichtige de inhoudingsplichtige verzoeken een hoger tarief in te houden en af te dragen aan de Belastingdienst dan de loonbelastingtabel voorschrijft. Hiervoor is echter ook de welwillendheid van de inhoudingsplichtige benodigd. Deze is namelijk niet verplicht aan het verzoek van de belastingplichtige te voldoen.

De Belastingdienst heeft goedgekeurd dat een inhoudingsplichtige op verzoek van een belastingplichtige meer loonbelasting en premie volksverzekering mag inhouden dan de toepasselijke loonbelastingtabel voorschrijft. Deze goedkeuring is juist verleend om belastingplichtigen de mogelijkheid te bieden de loonbelasting en premie volksverzekeringen beter te laten aansluiten bij de aanslag inkomstenbelasting en premie volksverzekeringen.

Kamerbrief reactie op vraag samenloop loon- en inkomstenbelasting bij meerdere pensioenen


Kom ook naar de cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur op 16 maart 2021

Categorie: Nieuws Tags: inkomstenbelasting, loonbelasting, pensioen

Tags: inkomstenbelasting, loonbelasting, pensioen

Gerelateerde artikelen

13 april 2026

Negatief loon en aanmerkelijk belang – aandelen terugleveren aan werkgever

9 april 2026

Veel werkgevers bij overheid en industrie verwachten problemen door pensionering

31 maart 2026

Regeling wijziging LB – eindheffing vergoeding correctie dagloon WIA, samenvoegbepaling

30 maart 2026

Opnieuw uitstel voor bedrag ineens – niet 1 juli 2026 maar 1 januari 2029

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Fouten in loonstroken: de 5 meest voorkomende en hoe je ze voorkomt

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Elk voordeel heeft zijn nadeel…
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zzp’er of werknemer? Ondernemerschap of arbeidsovereenkomst?
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Loonopschorting versus loonstop: zo adviseer je de werkgever bij ziekteverzuim

Meest gelezen berichten

  • Einde arbeidsovereenkomst zieke werknemer: geen re-integratieverplichtingen, geen loon 6.2k weergaven
  • UWV Jaarplan 2026: herstel fouten in WIA-uitkeringen is topprioriteit 1.4k weergaven
  • Werkgever lapt arbeidsrechtelijke regels aan zijn laars en moet flink betalen 1.2k weergaven
  • Vaste loonkostensubsidie voor werknemer met beschut werk 800 weergaven
  • Arbeidsongeschiktheidsfonds zit vol, maar Aof-premie blijft stijgen 800 weergaven

NIRPA

Opleidingen

14
apr
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
HBO Bachelor Management Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
20
apr
HBO Programma Arbeidsrecht
Markus Verbeek Praehep
21
apr
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
22
apr
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
28
apr
Inkomstenbelasting voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
01
mei
Lonen in de Jaarrekening (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
07
mei
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
07
mei
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Basiscursus loonheffingen en fiscaliteit
SD Worx
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
19
mei
SD Worx: arbeidsrechtelijke updates
SD Worx
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
26
mei
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Zieke werknemer: rechten en plichten
SD Worx
02
jun
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
03
jun
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
08
jun
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
09
jun
Training: Durven zichtbaar te zijn & energie richten op wat jou motiveert en laat groeien
MOCuitgevers
09
jun
Training: Durven zichtbaar te zijn en je stem te laten horen
MOCuitgevers
09
jun
Training: Energie richten op wat jou motiveert en laat groeien
MOCuitgevers
09
jun
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
16
jun
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
25
jun
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
30
jun
Masterclass Arbeidsrecht en Sociaalzekerheidsrecht
MOCuitgevers
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers

Vacatures

Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Salarisprofessional
aaff
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Payroll Specialist
Vitalis
Salarisprofessional  – Uden
aaff
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
HR Officer
PIA Group
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV