Aangezien de behoefte aan flexibiliteit blijft en veel zzp’ers niet in vaste dienst willen, zijn werkgevers op zoek naar alternatieven. Ook zien zij dat vaste krachten meer werkdruk ervaren en dat bepaalde werkzaamheden worden gestopt. Dat blijkt uit ledenonderzoek van werkgeversvereniging AWVN.
Net als begin 2025 vroeg de werkgeversvereniging haar leden naar de de effecten van de (per 1 januari 2025 gestarte) handhaving van regels rond zzp’ers en van de gevolgen van nieuwe flexwetgeving.
Uit het AWVN-ledenonderzoek blijkt dat 75% van de werkgevers verwacht dat de kosten van flexwerk hoger worden als gevolg van de nu bij de Tweede Kamer liggende ′Flexwet′ (Wetsvoorstel meer zekerheid flexwerkers).
Minder flexkrachten inzetten
Verder voorziet 68% dat de (administratieve) regeldruk stijgt, 58% stelt minder flexkrachten te zullen inzetten en 16% zegt zelfs helemaal geen flexwerkers meer te zullen inzetten zodra de Flexwet is aangenomen. Tot slot verwacht 19% van de werkgevers werkzaamheden uit te besteden of te stoppen met bepaalde werkzaamheden (6%).
Het inzetten van minder flexibele krachten vertaalt zich niet evenredig in meer vaste dienstverbanden. Ondanks dat bijna driekwart van de werkgevers aangeeft minder of zelfs geen flexwerkers in te gaan zetten, geeft maar 32% aan dat er meer vaste dienstverbanden zullen komen als de Flexwet van kracht is. Daarnaast geven werkgevers aan te verwachten dat hun organisatie minder flexibel wordt en dat vaste medewerkers hierdoor een hogere werkdruk ervaren.
Kostenverhogend
Ook de effecten van het opheffen van handhavingsmoratorium op 1 januari 2025 werken nu al sterk kostenverhogend, blijkt uit het onderzoek.
Bijna de helft (46%) van de werkgevers heeft te maken met hogere loonkosten, aangezien zij in plaats van zzp’ers mensen inhuren via een andere flexvorm, zoals uitzenden of detachering. En meer dan de helft van de werkgevers (56%) zegt dat de werkdruk voor het personeel door de zzp-handhaving is opgelopen.
47% van de werkgevers heeft zzp’ers een vaste aanstelling heeft aangeboden. Deze zzp’ers voelen daar echter vaak niet voor. Slechts 6% van de werkgevers geeft aan dat zzp’ers bereid zijn om in loondienst te komen.
Flexwetgeving
De flexwetgeving volgt uit het arbeidsmarktpakket waarover werkgeversorganisaties en vakbonden in 2021 afspraken hebben gemaakt. De flexmaatregelen hebben tot doel meer zekerheid te bieden aan flexwerkers, maar ook om het vaste contract minder vast en star te maken. Dit lijkt vooralsnog niet uit de verf te komen. De behoefte aan dit laatste is volgens AWVN bij werkgevers nog onverminderd groot.
Aan het AWVN-ledenonderzoek over de gevolgen van het opheffen van het handhavingsmoratorium en de impact van het wetsvoorstel Flex, namen 162 werkgevers deel.

