• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Ziekte-uren niet met opzet onjuist ingevuld: ontslag op staande voet onterecht

Ziekte-uren niet met opzet onjuist ingevuld: ontslag op staande voet onterecht

Nieuws

Ontslag op staande voet wordt vernietigd want er is geen sprake van een dringende reden. Niet is gebleken van opzet bij het onjuist invoeren van ziekte-uren.

21 november 2025 door Salaris Vanmorgen

Ook geen aanwijzing voor opzet bij het zonder te betalen meenemen van kinderpyjama. Voorwaardelijk tegenverzoek van de werkgever wordt afgewezen bij gebrek aan een redelijke grond voor ontbinding van de arbeidsovereenkomst. De werkgever wordt veroordeeld om de werknemer toe te laten tot de overeengekomen werkzaamheden en doorbetaling van loon.

Vijf i.p.v. vier ziekte-uren opgegeven

De werknemer werkt als filiaalleidster bij de werkgever (een winkel in onder meer kleding).

In verband met arbeidsongeschiktheid van de werknemer hebben partijen afgesproken dat de werknemer met ingang van 20 januari 2025 50% van de overeengekomen arbeidsomvang zou gaan werken, zodat zij vier keer vier uur per week zou werken. De werknemer heeft vervolgens bij de registratie van haar ziekte-uren in het daarvoor bestemde systeem (‘Work Force Management’, WFM), naast vier werkuren, dagelijks vijf in plaats van vier ziekte-uren opgegeven.

Camerabeelden bekijken

Naar aanleiding van een interne melding hierover heeft de werkgever een recherchebureau ingeschakeld, waarvan de winkel vaker gebruik maakt. De man van dit recherchebureau gaat vervolgens camerabeelden bekijken uit het filiaal waar de werknemer werkt. Daarbij komen geen onregelmatigheden naar voren ten aanzien van de gewerkte uren die de werknemer heeft geregistreerd.

Pyjama niet betaald

Op de beelden van 10 maart 2025 even na 13:00 uur, in de pauze van de werknemer, is te zien dat er een kinderpyjamaatje op de toonbank ligt met daarbovenop wat kleine andere spullen. De werknemer staat aan de winkelkant van de toonbank en een collega van haar staat achter de kassa en slaat daarop kennelijk een aantal zaken aan. Deze collega blijkt de pyjama niet te hebben aangeslagen en de werknemer heeft hem niet betaald.

Gesprek over bevindingen

In de ochtend van 22 april 2025, op haar eerste werkdag na een vakantie van een aantal weken, wordt de werknemer uitgenodigd voor een gesprek met de regiomanager van de werkgever en de man van het ingeschakelde recherchebureau. Tijdens dat gesprek worden de bevindingen van de werkgever ten aanzien van de ziekte-urenregistratie en de kinderpyjama met de werknemer besproken.

Op staande voet ontslagen

De werknemer heeft in dat gesprek gezegd dat zij een fout heeft gemaakt bij het registreren van haar uren en ontkend dat zij een afgeschreven kinderpyjama heeft meegenomen. Van het gesprek is een verslag gemaakt, dat de werknemer niet heeft ondertekend. Aan het einde van het gesprek heeft de werkgever de werknemer op staande voet ontslagen. Het ontslag is diezelfde dag per brief aan de werknemer bevestigd.

Aan het gegeven ontslag op staande voet heeft de werkgever de volgende twee gedragingen ten grondslag gelegd:

  1. de werknemer heeft bewust haar ziekte-uren onjuist geregistreerd;
  2. de werknemer heeft in strijd met de huisregels een afgeschreven product mee naar huis genomen.

De werknemer stapt naar de rechter met het verzoek het ontslag op staande voet te vernietigen.

Onjuiste urenregistratie

Dat de werknemer sinds haar ziekmelding te veel ziekte-uren heeft geregistreerd staat vast. In het WMF-registratiesysteem voerde de werknemer in dat zij werkte van 9:00 uur tot 13:00 uur. Aan ziekte-uren vulde de werknemer vervolgens een urenaantal in van vijf. Dat betekent dat zij per dag in totaal een urenaantal van negen registreerde.

Opzet?

De kantonrechter stelt voorop dat voor fraude, diefstal of verduistering opzet is vereist. De kantonrechter heeft de werkgever op de zitting gevraagd waarom hij direct is uitgegaan van opzet bij de werknemer, zonder eerst navraag bij haar te hebben gedaan naar de oorzaak van de onjuiste registratie. Daarop heeft de werkgever geantwoord dat de werknemer als leidinggevende goed weet hoe het systeem werkt.

‘Systeem dwingt tot controle’

Het kan wel kloppen dat de werknemer in één keer voor negen weken tegelijk haar ziekte-uren heeft ingevuld, maar bij de controle elke maandagochtend had zij moeten zien dat haar opgave niet juist was. Het systeem dwingt tot controle, omdat er in het systeem een rood uitroepteken verschijnt bij een onjuist urentotaal. De werknemer heeft haar registratie daarbij echter niet gecorrigeerd, aldus de werkgever.

Als de werknemer geen opzet had, was in ieder geval sprake van ernstige nalatigheid. de werknemer heeft bevestigd dat zij elke maandagochtend de urenopgave van de werknemers in haar filiaal controleerde, maar heeft verklaard dat zij daarbij geen aandacht meer besteed heeft aan haar eigen ziekte-uren en dat daar ook geen uitroepteken bij is verschenen.

Geen eenvoudig systeem

De kantonrechter is het met de werknemer eens dat het urensysteem van de werkgever niet eenvoudig in elkaar zit. Het is de kantonrechter bijvoorbeeld niet duidelijk geworden hoe de werkgever omgaat met pauze-uren in relatie tot de geregistreerde uren.

Fout gemaakt

Verder is bij de demonstratie van WFM-systeem op de zitting gebleken dat het rode uitroepteken wel verschijnt bij een onjuiste invulling van gewerkte uren, maar niet van ziekte-uren. Gelet op deze omstandigheden is het heel goed mogelijk dat de werknemer een fout heeft gemaakt. In ieder geval is van enige opzet niets gebleken.

Dat betekent uiteraard niet dat de werkgever moet accepteren dat uren verkeerd worden geregistreerd, maar het had op zijn weg gelegen om hierover met de werknemer in gesprek te gaan en haar te vragen hoe zij tot het betreffende aantal uren was gekomen, in plaats van direct uit te gaan van (een vermoeden van) fraude en de bedrijfsrecherche in te schakelen.

Eerst zorgvuldig onderzoek doen

Mensen maken nu eenmaal fouten en een werkgever moet bij de ontdekking van iets dat niet klopt, de mogelijkheid open houden dat sprake is van een fout.

Een werkgever mag een zero-tolerancebeleid voeren bij fraude of diefstal, maar voordat hij overgaat tot een ontslag op staande voet vanwege fraude of diefstal, moet wel eerst op basis van zorgvuldig onderzoek komen vast te staan dat sprake is van opzet, zeker als het gaat om een werknemer met een langdurig dienstverband zoals de werknemer.

Geen dringende reden

Nu niet is gebleken van enige opzet aan de kant van de werknemer en de onjuiste urenregistratie evenmin als ernstig nalaten kan worden gekwalificeerd, vormt deze volgens de kantonrechter geen dringende reden voor ontslag op staande voet.

Diefstal?

Tussen partijen staat vast dat de werknemer op 10 maart 2025 een kinderpyjama uit de winkel van de werkgever mee naar huis heeft genomen. Volgens de werkgever heeft zij dit gedaan zonder te betalen en is sprake van diefstal, wat een dringende reden voor ontslag op staande voet oplevert.

De werknemer heeft betwist dat zij opzettelijk de pyjama heeft meegenomen zonder te betalen. De werknemer stelt dat zij de kinderpyjama heeft willen kopen en bij de kassière wilde afrekenen. Die stelling sluit aan bij de overgelegde camerabeelden, waarop te zien is dat de werknemer en haar collega eerst samen bezig zijn met het afschrijven van onder andere de kinderpyjama.

Aangezien geen nader bewijs is overgelegd, kan niet worden vastgesteld dat de werknemer de kinderpyjama opzettelijk zonder te betalen heeft meegenomen. De beelden geven daar ook onvoldoende aanleiding toe.

Nu niet is gebleken van opzet aan de kant van de werknemer op hetzij fraude, hetzij diefstal of verduistering, terwijl ook van ernstig nalaten niet kan worden gesproken, is er ook geen dringende reden geweest voor het door de werkgever gegeven ontslag op staande voet. Het ontslag op staande voet is dus niet rechtsgeldig en wordt om die reden vernietigd.

Loondoorbetaling

De door de werknemer verzochte loondoorbetaling wordt toegewezen vanaf 22 april 2025 tot het moment dat een rechtsgeldig einde komt aan de arbeidsovereenkomst. De kantonrechter ziet geen aanleiding om de loonvordering van de werknemer te matigen.

Van de werknemer kon, vanwege haar ziekte, het stilgevallen re-integratietraject en de begrijpelijke impact van het onterecht gegeven ontslag op staande voet, niet worden verwacht dat zij zich in de tussentijd inspande om ander werk te vinden.

Vast is komen te staan dat de werkgever zonder geldige reden vanaf 22 april 2025 de loondoorbetaling heeft stopgezet. Dat betekent dat de werknemer recht heeft op de wettelijke verhoging van 50% over het niet betaalde loon.

Werkrelatie nieuw leven inblazen

De werkgever heeft aangegeven dat hij de werknemer door alle gebeurtenissen niet langer als betrouwbare leidinggevende kan kwalificeren en om die reden niet verder wil met de werknemer.

Nu niet is komen vast te staan dat de werknemer frauduleus zou hebben gehandeld bij de urenregistratie of bij het meenemen van de kinderpyjama, is – voor zover al sprake is van een verstoorde arbeidsrelatie – dit aan de werkgever zelf te wijten. Ook een filiaalmanager kan een fout maken. Dat maakt haar nog niet onbetrouwbaar.

De werknemer heeft aangegeven dat zij nog steeds bij de werkgever wil blijven werken en dat zij dat ook mogelijk acht. Zij werkt al sinds 1982 voor de werkgever en wil graag tot haar pensioen daar blijven werken, omdat zij het werk en de contacten met haar collega’s altijd erg heeft gewaardeerd.

Het is de kantonrechter duidelijk dat de procedure rondom het ontslag en deze procedure de verstandhouding tussen partijen niet ten goede is gekomen. Toch kan op dit moment niet worden geoordeeld dat van een grote werkgever als de werkgever niet langer kan worden gevergd om de arbeidsovereenkomst voor te laten duren.

Zeker gelet op de positieve houding van de werknemer heeft de kantonrechter er vertrouwen in dat de verhoudingen tussen partijen kunnen worden hersteld. De bal ligt wat dat betreft bij de werkgever: het is aan de werkgever om de werknemer te rehabiliteren en de werkrelatie nieuw leven in te blazen.

De arbeidsovereenkomst blijft in stand. De kantonrechter veroordeelt de werkgever tot wedertewerkstelling van de werknemer.

Uitspraak Rechtbank Den Haag, 4 november 2025, ECLI:NL:RBDHA:2025:20480

Categorie: Nieuws Tags: fraude, ontslag op staande voet, urenregistratie

Tags: fraude, ontslag op staande voet, urenregistratie

Volg een van onze opleidingen

Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten

  • 26 oktober 2026
  • Online
  • Kirsten Roskam
  • v.a. 2 PE-punten

Gerelateerde artikelen

9 januari 2026

Ontslag voor ‘bankzitter’, al maanden inactief, alleen nog ‘papieren dienstverband’

4 december 2025

Verlofaanvraag geweigerd, toch op bedevaart, ontslag op staande voet terecht

14 november 2025

Chauffeur test positief op cannabis na speekseltest – ontslag op staande voet onterecht

10 november 2025

Ontslag op staande voet tijdens ziekte niet rechtsgeldig, billijke vergoeding van jaarsalaris

Hoofdsponsor

Dit zijn de belangrijkste wetswijzigingen in HR en salaris vanaf januari 2026

Kennispartner

Ziekte en loondoorbetaling: automatiseren mutaties zorgt voor foutloze salarisverwerking

Partners

Payroller in pyjama: waarom thuiswerken werkt voor salarisadministratie
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Goede werkvoornemens in 2026: ga je voor loonsverhoging, promotie of cursus?
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen
Wanneer is een werknemer precies ziek?

Meest gelezen berichten

  • Ontslag voor ‘bankzitter’, al maanden inactief, alleen nog ‘papieren dienstverband’ 22.6k weergaven

  • Veel meer betaald dan in arbeidscontract staat – werknemer hoeft niet terug te betalen 9.1k weergaven

  • Achterstallig loon, vakantiedagen en transitievergoeding aan zieke werknemer betalen 4.9k weergaven

  • Nieuwe cao voor uitzendkrachten per 2026: gelijkwaardige arbeidsvoorwaarden 4.2k weergaven

  • Wanneer is een werknemer precies ziek? 3k weergaven

NIRPA

Opleidingen

16
jan
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
19
jan
Inkomstenbelasting voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
22
jan
Lonen in de Jaarrekening (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
jan
Loonbeslag, Beslagvrije Voet en Preferentie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
28
jan
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
30
jan
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
05
feb
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
05
feb
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
06
feb
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
11
feb
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
02
mrt
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
mrt
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
19
mrt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus de Regeling vervroegde uittreding/ zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisprofessional
aaff
Operationeel Manager Loonadministratie
Scab
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV