• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Monique Schoenmakers

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Monique Schoenmakers

Branded content

Het verhaal van ‘loonkoningin’ Monique Schoenmakers. “Zo noem ik mezelf om een beetje glans te geven aan ons vak.”

22 september 2025 door Nmbrs

“Salarisprofessionals zijn geen grijze muizen die je ergens wegstopt achter een bureau! Benut ons goed, we zijn van grote waarde.”

In Nmbrs’ blog-serie De mensen achter de loonstrook vertellen salarisprofessionals wat hen drijft, enthousiast maakt en wat ze meemaken in hun werk. Want vergis je niet: achter de getallen op jouw loonstrookje schuilt een heel verhaal.

Loonkoninin Monique Schoenmakers (40) aan het woord:

De passie voor precisie en logica

“Dit vak en ik — wij matchen heel goed. Ik ben heel nauwkeurig, super-perfectionistisch en als ik cijfers zie, móét ik de logica erachter begrijpen. Dat zijn eigenschappen die in de salarisadministratie goed van pas komen.”

“Het begon al toen ik een jaar of tien was. Ik vond het leuk om op de computer in Excel te werken. In mijn fantasie runde ik een makelaarskantoor, op mijn spreadsheet verschenen de huizen die ik verkocht met de bedragen erbij. Formules berekenden mijn winstmarge. Vooral die formules vond ik interessant. Hoe cijfers verband houden met elkaar, logica krijgen.”

“Zeurderige, precieze mensen” 

Het pad naar de salarisadministratie begon voor Monique bij de opleiding tot assistent-accountant. “Daar besloot ik dat ik door zou gaan leren. Met mijn mentor oriënteerde ik me op vervolgopleidingen. De salarisadministratie kwam ter sprake. Hij zei: ‘Dat wil je niet hoor! Daar werken van die heel precieze mensen, die over elk wissewasje zeuren.’ Ik zei het maar niet hardop, maar dacht: ‘Dat past mij eigenlijk wel!’” 

“Eerst nam ik nog een baan als assistent-accountant aan. Op mijn sollicitatie bespraken we al dat ik me wilde ontwikkelen als salarisadministrateur. Mijn werkgever wist niet hoe snel hij me moest aannemen, want er was (en is nog steeds) een groot tekort aan salarisadministrateurs.”

Monique haalde haar praktijkdiploma loonadministratie en koos daarna definitief voor een carrière in de salarisadministratie. Jaren later is ze kantoorhouder van GoedOpOrde.nl in Venray.

Op wie of wat vertrouw jij dat je salaris altijd klopt?

“Ik weet dat veel mensen zich niet zo realiseren dat dit echt een vak is. Dat het loon dat je ontvangt, niet slechts de uitkomst is van een geautomatiseerd computerprogramma. In gesprekken met salaris-leken kom ik graag met voorbeelden uit de praktijk waaruit blijkt hoe belangrijk dit werk is. Dan vertel ik bijvoorbeeld over een vriend van me van wie het contract niet werd verlengd, en hoe hij, noch zijn werkgever, wist dat hij recht had op een transitievergoeding. Of ik vraag mijn gesprekspartner of hij weet wat er allemaal op zijn loonstrook staat, wat dat betekent en op wie of wat hij vertrouwt dat dat altijd goed geregeld is. Het belang van salarisadministratie wordt dan altijd snel duidelijk.”

Enerzijds is het exact werk, met een duidelijk goed of fout. Anderzijds is het vak óók altijd in beweging. Dat maakt dat het nooit saai wordt en je altijd wordt uitgedaagd.

Salarisprofessionals zijn als huisartsen

Ook werkgevers zijn zich vaak onvoldoende bewust van de waarde van salarisprofessionals, merkt Monique. “Terwijl: je wil niet weten wat voor dirt ik op mijn beeldscherm voorbij zie komen. Administratieve puinhopen die tot grote problemen leiden in een organisatie als ze niet tijdig en deskundig worden aangepakt.”

“Een goede salarisprofessional signaleert op tijd waar ondernemers mee te maken krijgen als er iets in hun personeelsbestand verandert. Die kent alle relevante wetgeving. Die adviseert, en verwijst door naar een specialist – een jurist of fiscalist bijvoorbeeld – wanneer de situatie daar om vraagt. Signaleren, adviseren, doorverwijzen; we zijn net huisartsen!”

“Dat vraagt om brede kennis. Ik heb boekhoudkundige kennis, kennis van het arbeidsrecht, het fiscaal recht en het pensioenrecht. Grote bedrijven hebben misschien HR-professionals in dienst en juristen die daar over adviseren, maar de kleine ondernemers waar ik voor werk, waaronder de viswinkel om de hoek, vertrouwen voor al dit soort zaken op hun salarisadministrateur.”

De rust dat alles klopt

Het is voor Monique niet ingewikkeld om tegenover haar (potentiële) opdrachtgevers het belang duidelijk te maken van een goede salarisadministratie. “De rust die je als ondernemer hebt dat alles gewoon klopt, dat je nooit hoeft te vrezen voor een grote belasting- of pensioenaanslag!”

“Maar ook dat je tevreden werknemers hebt, omdat hun loon altijd klopt en omdat je ze met mijn hulp op een slimme manier goede secundaire arbeidsvoorwaarden kan bieden. Dat bevordert dan weer hun productiviteit en loyaliteit, waarmee je in deze krappe arbeidsmarkt als ondernemer het verschil kan maken.”

Uitleggen in plaats van brommen

“Ik heb een sterke eigen visie op het vak”, zegt Monique. “Ik vraag mijn klanten – of eigenlijk is dat mijn voorwaarde – dat ik uiterlijk op de eerste maandag van de maand op de hoogte gebracht wil worden van personele veranderingen. Werkgevers weten meestal al een poosje dat er iemand in of uit dienst treedt. Maar als je geen voorwaarden stelt, geven ze dat allemaal pas op de deadline door, waardoor je piekdrukte krijgt op het moment van de loonrun. Op deze manier voorkom ik dat.”

“Het vraagt lef om streng te zijn voor je klanten, maar nu ik het werk op deze manier een beetje naar mijn hand heb gezet, heb ik een super-relaxed werkleven, ook al bedien ik zo’n 120 klanten.”

En zó streng is Monique nu ook weer niet. “Ik beweeg aardig mee met mijn opdrachtgevers. Ik voel goed aan waar hun behoeftes liggen, welke communicatiestijl het beste bij ze past. Goed communiceren wordt in dit vak vaak over het hoofd gezien. In die zin had die mentor van mij gelijk: er zitten wel wat brompotten tussen de salarisprofessionals. Die botweg tegen hun klanten zeggen: ‘Zo doen we het, want zo werkt het nu eenmaal.’ Ik denk dat het anders kan. Dat het belangrijk is om je keuzes en adviezen goed te verklaren. Ik zet altijd uiteen welke scenario’s er zijn en wat voor gevolgen bepaalde keuzes – bijvoorbeeld rondom verlof, personeelsovername of het aanbieden van een telefoon – op de korte én lange termijn hebben.” 

1.400 salarisprofessionals in één appgroep

Monique praat veel over het vak. Op LinkedIn, in podcasts en in de door haar begonnen whatsappgroep voor salarisadministrateurs, die vleugels heeft gekregen. “De bedoeling van die appgroep was om met een paar vakgenoten te sparren. Hoewel we aan allerlei wet- en regelgeving gebonden zijn, blijven veel salariszaken vatbaar voor interpretatie. Regelmatig voel ik de behoefte om een casus voor te leggen aan andere salarisprofessionals. Even horen hoe die ander de situatie zou aanpakken.” 

Kennelijk hadden meer vakgenoten die behoefte, want de groep kent inmiddels 1.400 leden. Er zijn subgroepen ontstaan, bijvoorbeeld een over salarisadministratiesoftware en een over arbeidsrecht. “Elke vraag in de groep wordt nu in een paar minuten beantwoord.”

Rechtlijnig werk dat toch nooit saai wordt

Dit is de ‘leuke dualiteit’ van het salarisvak: “Enerzijds is het exact werk, met een duidelijk goed of fout. Er zijn wetten die precies voorschrijven: als dit aan de hand is, dan moet dat gebeuren. Als je dat prettig vindt, kan ik dit beroep van harte aanbevelen. Anderzijds is het vak óók altijd in beweging. Dan komen er vanuit Den Haag weer nieuwe regels aan die hun uitwerking hebben op salaris en uitkeringen. Verruimd ouderschapsverlof bijvoorbeeld, andere reiskostenregelingen of vergoedingen voor thuiswerkers. Dat maakt dat het nooit saai wordt, je altijd uitgedaagd wordt.”

Je ziet dat in dit werk aardig wat geautomatiseerd wordt. Een prima ontwikkeling wat mij betreft. Maar in hetzelfde tempo beweegt de politiek. Het is dus aan jou als salarisprofessional om on top of your game te blijven. Wie dat doet, krijgt echt eer voor zijn werk.

Monique Schoenmakers, kantoorhouder Venray bij Goedoporde.nl

Ken jij een salarisprofessional met een interessant verhaal? Tip ons via wendela.vandedem@nmbrs.nl

Leer Nmbrs beter kennen – product tour

Categorie: Branded content Tags: salarisadministrateurs, salarisadministratie

Tags: salarisadministrateurs, salarisadministratie

Gerelateerde artikelen

24 juni 2026

Wijzigingen op salarisgebied per 1 juli 2026 en verder…

23 juni 2026

Salarisadministrateur blijft op lijst kansrijke beroepen van UWV

9 juni 2026

Samen met jouw collega’s naar de Nationale Salarisdag? Profiteer van extra korting

1 juni 2026

Volg Salaris Vanmorgen nu ook op Instagram

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

De sprong van Excel naar HR-software: vijf valkuilen die organisaties onderschatten

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Achteraf vastgesteld tijdvakloon en tabeltoepassing
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zomerproof thuiswerken: voorkom gedoe en misverstanden
Pensioen bij bedrijfsopvolging en -overname: waar moet je op letten?
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
RI&E en preventiemedewerker: zo begeleid je de werkgever door de arbo-verplichtingen

Meest gelezen berichten

  • Wijzigingen op salarisgebied per 1 juli 2026 en verder… 6.3k weergaven
  • Akkoord bereikt over nieuwe tweejarige cao VVT – loonsverhoging 7,2 procent 2.3k weergaven
  • Werken in de hitte – wat moet de werkgever voor werknemers doen? 1.8k weergaven
  • UWV-uitkering via werkgever? Fiscale regels wijzigen per 2027 1.6k weergaven
  • Discrepantie gestegen AOW-leeftijd en berekening seniorendagen in cao’s: hoe zit dat? 1.5k weergaven

NIRPA

Opleidingen

30
jun
Masterclass Arbeidsrecht en Sociaalzekerheidsrecht
MOCuitgevers
30
jun
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
03
jul
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
06
jul
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
09
jul
Compensation & Benefits Consultant (CBC®)
Markus Verbeek Praehep
13
jul
DGA voor Salarisadministrateurs en Beloningsadviseurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
15
jul
Digitale Toekomst voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
17
jul
Grensoverschrijdend Werken (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
21
jul
HBO Associate degree Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
24
jul
HBO Bachelor Management Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
27
jul
HBO Programma Arbeidsrecht
Markus Verbeek Praehep
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
31
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
03
sep
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
21
sep
Pensioen voor de salarisprofessional: ontdek welke verdieping bij jou past
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
okt
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
05
okt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
06
okt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
28
okt
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
06
nov
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers

Vacatures

Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
HR Officer
PIA Group
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV