• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Werknemer moet te veel ontvangen salaris terugbetalen

Werknemer moet te veel ontvangen salaris terugbetalen

Nieuws

Een werknemer heeft zijn arbeidsovereenkomst in de proeftijd opgezegd en moet het te veel ontvangen salaris terugbetalen. Dat oordeelt de kantonrechter.

25 april 2023 door Salaris Vanmorgen

De werkgever heeft salaris over de gehele maand oktober 2021 aan de werknemer uitbetaald. De werknemer heeft zijn arbeidsovereenkomst met de werkgever tijdens de proeftijd opgezegd en heeft dus niet de gehele maand oktober 2021 bij de werkgever gewerkt.

De werkgever vordert daarom terugbetaling van het onverschuldigde deel aan salaris (een bedrag van € 687,16). Ondanks verzoeken en aanmaningen is de werknemer niet tot terugbetaling overgegaan. De werkgever was genoodzaakt om de vordering uit handen te geven en buitengerechtelijke incassokosten te maken en om de werknemer uiteindelijk te dagvaarden. De kosten die de werkgever hiervoor heeft gemaakt, moeten door de werknemer worden betaald.

De werknemer is het hier niet mee eens. Hij geeft aan dat hij niet op de hoogte was dat er te veel salaris aan hem was uitbetaald. Hij heeft niet tot 15 oktober 2021 gewerkt, maar nog vijf dagen extra. Dat is mondeling met zijn teamleider besproken.

Verder is de werknemer het niet eens met alle kosten die erbij zijn gekomen. De werknemer heeft geen brieven of betalingsherinneringen van de werkgever ontvangen, ook niet van de incassogemachtigde van de werkgever. De dagvaarding was het eerste wat de werknemer heeft ontvangen.

Exacte uittredingsdatum?

Partijen zijn het erover eens dat er over de gehele maand oktober 2021 salaris aan de werknemer is uitbetaald, terwijl de werknemer niet de gehele maand oktober 2021 heeft gewerkt. Partijen verschillen echter van mening over de exacte datum van uitdiensttreding en daarmee over de hoogte van het bedrag dat door de werknemer aan de werkgever terugbetaald moet worden.

Volgens de werkgever heeft de werknemer tot en met 15 oktober 2021 gewerkt. Hij verwijst daarbij naar de door haar overgelegde stukken waarin die datum als uitdiensttreding staat vermeld.

Vijf dagen extra gewerkt

De werknemer heeft tijdens de mondelinge behandeling aangegeven dat hij na 15 oktober 2021 nog vijf dagen extra heeft gewerkt. Dat was mondeling met zijn teamleider besproken en per mail aan hem bevestigd.

Mailbericht

De kantonrechter heeft de werknemer in de gelegenheid gesteld om zijn stelling dat hij na 15 oktober 2021 nog extra dagen heeft gewerkt nader te onderbouwen. De werknemer heeft na de mondelinge behandeling een mailbericht van 20 oktober 2021 HR Support NL overgelegd, waarin het volgende staat: “Geachte Heer […] , Bij deze bevestigen wij u uit dienst treding per 22-10-2021. Hierbij is er mondeling overeengekomen dat u uw proeftijd nog af werkt”.

Geen afspraak over doorwerken in proeftijd

Vervolgens heeft de kantonrechter de werkgever in de gelegenheid gesteld om onder meer te reageren op de door de werknemer overgelegde mailbericht van 20 oktober 2021. De werkgever heeft aangegeven dat hij na grondig onderzoek dit mailbericht niet in de administratie heeft aangetroffen. De werkgever betwist dat dit mailbericht door hem aan de werknemer is gezonden. De voormalig teamleider betwist dat een afspraak is gemaakt dat de werknemer in de proeftijd nog zou doorwerken.

Tot en met 15 oktober 2021 gewerkt

De kantonrechter is van oordeel dat de werknemer met het alleen overleggen van een mailbericht van 20 oktober 2021 onvoldoende heeft weersproken dat hij zijn werkzaamheden tot en met 15 oktober 2021 heeft verricht.

De werknemer heeft verder geen andere feiten of andere omstandigheden aangevoerd of bijvoorbeeld werkroosters overgelegd waaruit blijkt dat hij na 15 oktober 2021 daadwerkelijk nog werkzaamheden voor de werkgever heeft verricht. Daarom wordt uitgegaan dat de werknemer tot en met 15 oktober 2021 heeft gewerkt en dat hij tot die datum recht heeft op betaling van het salaris. Hetgeen meer is uitbetaald, moet de werknemer aan de werkgever terugbetalen.

Vordering van € 687,16 toegewezen

Aan de werkgever is de gelegenheid geboden om uitleg te geven hoe hij aan de hoofdsom van € 687,16 komt. Bij akte van 21 november 2022 heeft hij toegelicht hoe deze hoofdsom is opgebouwd. De werknemer heeft dit onvoldoende gemotiveerd betwist, zodat hiervan wordt uitgegaan. Het gevorderde bedrag van € 687,16 wijst de kantonrechter dan ook toe.

Wettelijke rente

De wettelijke rente van € 6,77 berekend tot en met 6 juli 2022 wordt toegewezen, omdat de werkgever genoeg heeft gesteld waaruit volgt dat deze moet worden betaald.

Buitengerechtelijke kosten

De werkgever maakt aanspraak op de buitengerechtelijke kosten. Artikel 6:96 lid 6 BW vereist voor toewijzing van deze vordering dat de werknemer door de werkgever kosteloos is aangemaand tot betaling binnen een termijn van veertien dagen vanaf de dag na aanmaning, onder vermelding van de gevolgen van het uitblijven van betaling (de veertiendagenbrief).

Veertiendagenbrief

De veertiendagenbrief heeft pas werking als deze de schuldenaar ook daadwerkelijk bereikt (artikel 3:37 lid 3 BW). Het is aan de werkgever om te bewijzen dat de werknemer de veertiendagenbrief heeft ontvangen en aan de eisen van artikel 6:96 lid 6 BW is voldaan. De werkgever stelt op 3 januari 2022 de veertiendagenbrief aan de werknemer te hebben gestuurd.

Daadwerkelijk bereikt niet aantoonbaar

Aangezien de werknemer de ontvangst hiervan betwist en niet is gebleken dat deze brief ook daadwerkelijk per aangetekende post of per aangetekende email is verzonden, kan niet worden vastgesteld dat deze brief door de werknemer is ontvangen en dus aan het vereiste van artikel 3:37 lid 3 BW is voldaan. Het enkele feit dat de door de werkgever bedoelde brieven zijn gezonden aan het juiste adres van de werknemer wil nog niet zeggen dat deze de werknemer daadwerkelijk hebben bereikt.

Vordering afgewezen

Nu de werkgever hierover geen concreet bewijsaanbod heeft gedaan, wordt hij daarom niet tot het leveren van bewijs toegelaten. De vordering tot vergoeding van de buitengerechtelijke incassokosten wijst de kantonrechter af.

Salaris terugbetalen

De kantonrechter veroordeelt de werknemer om aan de werkgever tegen kwijting te betalen € 693,93, met de wettelijke rente vanaf 7 juli 2022 tot de dag van volledige betaling.

Uitspraak Rechtbank Rotterdam, 14 april 2023, ECLI:NL:RBROT:2023:3308

 

 

Categorie: Nieuws Tags: einde dienstverband, proeftijd, salaris

Tags: einde dienstverband, proeftijd, salaris

Gerelateerde artikelen

8 mei 2026

Werkgever schendt informatieverplichting: geen loonstroken verstrekt

7 mei 2026

Verrekenen bij eindafrekening mag, maar niet onder het minimumuurloon

5 mei 2026

Geen recht op compensatie transitievergoeding voor overleden werknemer of toch?

4 mei 2026

Loonwijzer is nu WageIndicator: doe de salarischeck

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Zo implementeer je HR- en salarissoftware zonder risico voor de loonrun

Partners

Checklist: zo richt je verzuim- en verlofregistratie in
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Van stage in fictieve naar echte dienstbetrekking
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Is jouw organisatie al klaar voor de EU-richtlijn loontransparantie?
Pensioencommunicatie anno 2026 mag burgerlijk ongehoorzaam
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Zwangerschapsverlof: zo adviseer je de werkgever over rechten en plichten

Meest gelezen berichten

  • Geen recht op compensatie transitievergoeding voor overleden werknemer of toch? 2.1k weergaven
  • Onbelaste reiskostenvergoeding in 2026: 0,25 euro per km 1.7k weergaven
  • Minimumloon stijgt sneller dan cao-lonen en inflatie 1.4k weergaven
  • Welke cao moet de werkgever toepassen: hoe zit het precies? 1.3k weergaven
  • Minimumuurloon € 14,99 per juli 2026 – Regeling indexatie wettelijk minimumloon 800 weergaven

NIRPA

Opleidingen

12
mei
Basiscursus loonheffingen en fiscaliteit
SD Worx
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
13
mei
Module Loonheffingen PDL
Markus Verbeek Praehep
15
mei
Module Loonheffingen VPS
Markus Verbeek Praehep
19
mei
SD Worx: arbeidsrechtelijke updates
SD Worx
19
mei
Opfriscursus PDL (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
22
mei
Opfriscursus VPS (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
25
mei
Pensioenen (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
mei
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Zieke werknemer: rechten en plichten
SD Worx
28
mei
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
02
jun
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
03
jun
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
03
jun
Prinsjesdagupdate Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
08
jun
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
09
jun
Training: Durven zichtbaar te zijn & energie richten op wat jou motiveert en laat groeien
MOCuitgevers
09
jun
Training: Durven zichtbaar te zijn en je stem te laten horen
MOCuitgevers
09
jun
Training: Energie richten op wat jou motiveert en laat groeien
MOCuitgevers
09
jun
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
09
jun
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
09
jun
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
16
jun
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
23
jun
Geldzorgen bij werknemers: van signaleren naar gesprek en oplossing
MOCuitgevers
25
jun
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
30
jun
Masterclass Arbeidsrecht en Sociaalzekerheidsrecht
MOCuitgevers
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers

Vacatures

HR Officer
PIA Group
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV