Helpling moet als gevolg van de uitspraak van het hof de cao voor uitzendkrachten naleven en ook honderden schoonmakers nabetalen.
Hof Amsterdam oordeelt op 21 september 2021 als volgt:
Tussen het digitale platform Helpling en de via hen werkzame schoonmakers bestaat een uitzendovereenkomst. De tussen Helpling, de schoonmakers en de huishoudens waar de schoonmaakwerkzaamheden worden verricht geldende rechten en plichten zijn vermeld in door Helpling opgestelde algemene voorwaarden. Sommige omstandigheden wijzen weliswaar op een tussen de schoonmaker en het huishouden contractuele relatie, maar er wijzen meer en zwaardere omstandigheden op een contract tussen Helpling en de schoonmaker. Aangezien de schoonmaker structureel wordt tewerkgesteld bij huishoudens en Helpling over de door de schoonmaker te verrichten werkzaamheden geen zeggenschap uitoefent, maar dat overlaat aan de huishoudens, kwalificeert de overeenkomst niet als een gewone arbeidsovereenkomst, maar als een uitzendovereenkomst.
De FNV is erg blij met de uitspraak van het gerechtshof in Amsterdam in het hoger beroep tegen Helpling.
‘De schoonmakers die via Helpling werken, hebben hiermee recht op pensioen, vakantiegeld, doorbetaling bij ziekte en andere werknemersrechten’, zegt Zakaria Boufangacha, vicevoorzitter van de FNV.
Schijnbaar legitiem
De FNV spande de zaak tegen Helpling bijna drie jaar geleden aan samen met Antoinette Verhoef, schoonmaakster bij het bedrijf. De vakbond sleepte Helpling voor de rechter omdat het ten onrechte de ‘Regeling dienstverlening aan huis’ gebruikt om zijn schijnconstructie een legitiem sausje te geven.
Helpling ziet zichzelf als een prikbord, maar de rechter prikt daar doorheen. Het Hof wijst op de plichten die het bedrijf als werkgever heeft en die het tot nu toe steeds doorschoof naar de schoonmaker en het huishouden.
Naleving cao claimen
De uitspraak betekent dat ook andere schoonmakers bij Helpling een uitzendovereenkomst en naleving van de cao kunnen claimen. Schoonmakers bij Helpling hebben alle rechten die gewone werknemers ook hebben, zoals recht op ziekengeld, doorbetaalde vakantie, ontslagbescherming en een uitkering bij ontslag (transitievergoeding) pensioenopbouw.
Volgens het Hof mag Helpling geen uurtarief vaststellen waar het ziekengeld en andere toeslagen zijn inbegrepen.
Uitspraak Hof Amsterdam, 21 september 2021, ECLI:NL:GHAMS:2021:2741