• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Geen schriftelijke afspraak over vakantie opnemen tijdens ziekte: uitbetaling verlofsaldo

Geen schriftelijke afspraak over vakantie opnemen tijdens ziekte: uitbetaling verlofsaldo

Nieuws

De werkgever mocht de vakantiedagen van de zieke werknemer niet afschrijven tijdens de jaarlijks terugkerende collectieve bedrijfssluitingen. Uitbetaling verlofsaldo bij einde dienstverband.

29 januari 2025 door Salaris Vanmorgen

De zaak gaat over de vraag of de werknemer bij het einde van zijn dienstverband nog openstaande verlofdagen had die moeten worden uitbetaald. De werknemer vindt van wel en vordert betaling van het verlofsaldo. Volgens de werkgever heeft de werknemer bij het einde van zijn dienstverband een negatief verlofsaldo, zodat de vordering moet worden afgewezen.

De zaak spitst zich toe op de vraag of de werkgever tijdens de ziekte van de werknemer vakantiedagen mocht afschrijven tijdens de volgens de werkgever jaarlijks terugkerende collectieve bedrijfssluitingen in de zomer en rond kerst. De kantonrechter wijst de vordering van de werknemer tot betaling van het verlofsaldo toe.

Wat vinden partijen?

De werknemer vindt dat hij bij het einde van het dienstverband nog 131,48 uur aan verlof open had staan. De werkgever is van mening dat het verlofsaldo bij einde dienstverband -61,02 uur betrof.

Partijen zijn het eens over het verlofsaldo dat de werknemer heeft opgebouwd. Het geschil tussen partijen wordt veroorzaakt door het feit dat de werkgever in de periode van ziekte van de werknemer de jaarlijkse collectieve bedrijfssluitingen in de zomervakantie (3 weken) en rond de kerst ook in mindering heeft gebracht op het verlofsaldo van de werknemer.

Geen schriftelijke instemming

De werknemer is het daar niet mee eens. Hij voert aan dat hij niet schriftelijk heeft ingestemd met het inleveren van verlofdagen voor de collectieve bedrijfssluitingen. Deze schriftelijke instemming was wel vereist op grond van de wet (artikel 7:638 BW).

Voor zover er al schriftelijk afgesproken zou zijn dat de werknemer jaarlijks in de zomer en rond de kerst vanwege een collectieve bedrijfssluiting verlofdagen op zou nemen, geldt dat de werkgever vanwege de ziekte van de werknemer opnieuw expliciet toestemming had moeten vragen om die dagen als verlofdagen in plaats van ziektedagen aan te merken (artikel 7:638 lid 8 BW). Dat is niet gebeurd. de werknemer stelt geen toestemming te hebben gegeven.

Altijd drie weken gesloten

De werkgever voert aan dat het bedrijf altijd drie weken is gesloten is in de zomerperiode. Er werkt dan niemand. Dat geldt ook voor de kerstperiode. Deze collectieve bedrijfssluitingen zijn al jaren vast onderdeel van het bedrijfsbeleid. De afspraken over het opnemen van verlof tijdens de collectieve bedrijfssluitingen waren al gemaakt voordat de werknemer ziek werd.

Regels vakantie opnemen

Hoofdregel is dat een vakantie wordt vastgesteld volgens de wensen van de werknemer. Van deze hoofdregel kan worden afgeweken (artikel 7:638 lid 2 BW).

Schriftelijke afspraak

Een werkgever en werknemer kunnen samen afspreken dat de werknemer in een bepaalde periode – bijvoorbeeld in de zomer of rond kerst – verplicht vakantie moet opnemen. Deze afspraak moet volgens de wet schriftelijk worden vastgelegd. Het is aan de werkgever om aan te voeren dat zo’n schriftelijke afspraak is gemaakt en om dat te bewijzen als de werknemer de afspraak betwist.

Zieke werknemer en vakantie

De wet geeft ook regels die specifiek van toepassing zijn op een zieke werknemer. Hoofdregel is dat dagen waarop een werknemer ziek is gedurende zijn vakantie niet kunnen gelden als vakantie. Deze hoofdregel geldt ook tijdens een collectieve bedrijfsvakantie. Ook hier geldt dat er weer uitzonderingen op de hoofdregel mogelijk zijn.

In een voorkomend geval

In de eerste plaats is het mogelijk om ‘in een voorkomend geval’ met de werknemer af te spreken dat wél vakantie wordt opgenomen tijdens ziekte. De nadruk ligt hier op ‘in een voorkomend geval’. Dit betekent dat de werkgever met een zieke werknemer afspraken kan maken over opname van vakantiedagen op het moment dat er concreet sprake is van een vakantie.

Bij voorbaat afspreken

De tweede uitzondering gaat over het bij voorbaat (in tegenstelling tot ‘in een voorkomend geval’) afspreken dat vakantiedagen worden opgenomen, ook als de werknemer tijdens de vakantie ziek is. Partijen kunnen alleen voor wat betreft de bovenwettelijke vakantiedagen bij voorbaat afspreken dat ziektedagen toch worden aangemerkt als vakantiedagen. Een afspraak bij voorbaat kan dus niet gaan over wettelijke vakantiedagen van de werknemer.

Ook bij deze uitzonderingen geldt dat het aan de werkgever is om aan te voeren dat de afspraken zijn gemaakt en om dat te bewijzen op het moment dat de werknemer het bestaan ervan betwist.

Afspraken over collectieve bedrijfsvakantie

De werkgever stelt dat er afspraken zijn gemaakt over een collectieve bedrijfsvakantie. Volgens de werkgever zijn de collectieve bedrijfsvakanties in de zomer en rond kerst al jaren vast onderdeel van het bedrijfsbeleid. De werkgever heeft de stelling niet onderbouwd met stukken. Uit niets blijkt dat er een schriftelijke afspraak ligt over de gestelde collectieve bedrijfsvakanties.

Afspraak moet schriftelijk zijn

Uit de geschetste regels volgt dat een dergelijke afspraak wel op papier moet zijn gezet. De werknemer betwist dat deze afspraak is gemaakt. Het zou dan op de weg van de werkgever liggen om te bewijzen dat er een (schriftelijke) afspraak is gemaakt over opname van vakantie tijdens de bedrijfssluitingen, maar de werkgever heeft geen bewijsaanbod gedaan. De kantonrechter komt niet toe aan het opdragen van bewijs.

Werknemer was ziek tijdens collectieve bedrijfsvakantie

Ook als de werkgever wel bewijs zou mogen leveren en daar ook in zou slagen (de werkgever zou een schriftelijke afspraak over de collectieve bedrijfsvakanties kunnen laten zien), zou de werkgever er nog niet zijn. In dit geval speelt immers de specifieke situatie dat de werknemer in de periode waarover partijen een discussie hebben ziek was. Dan gelden de bijzondere regels over het opnemen van vakantie door een zieke werknemer.

De werkgever heeft gesteld dat de afspraken over een collectieve bedrijfsvakantie al van kracht waren voordat de werknemer ziek werd. Daar blijkt niet uit dat is afgesproken dat de collectieve bedrijfsvakantie ook als vakantie zou gelden voor een zieke werknemer. De werkgever heeft dat niet aangevoerd.

Alleen voor bovenwettelijke vakantiedagen

Een dergelijke afspraak bij voorbaat zou bovendien alleen kunnen gelden voor de bovenwettelijke vakantiedagen. Ook blijkt uit de stellingen van de werkgever niet dat in het voorkomende geval – dus toen de zomersluiting en de kerstsluiting voor de deur stonden – met de werknemer is afgesproken dat er vakantiedagen zouden worden afgeschreven. Zoals uit de geschetste regels blijkt, is de instemming van een zieke werknemer om ziektedagen als vakantiedagen aan te merken wel nodig.

Geen afspraak gemaakt

Nu niet is gesteld of gebleken dat de werkgever met de werknemer de afspraak heeft gemaakt dat de collectieve bedrijfssluitingen ook tijdens zijn ziekte zouden worden aangemerkt als vakantie, ligt de vordering van de werknemer tot betaling van vakantiedagen voor toewijzing gereed.

De werkgever heeft geen ander verweer gevoerd tegen de vordering tot betaling van vakantiedagen dan dat deze al zouden zijn opgenomen tijdens de collectieve bedrijfssluitingen.

De werkgever heeft geen verweer gevoerd tegen het gevorderde aantal verlofuren en de waarde van een verlofuur (het uurloon plus vakantiegeld). De kantonrechter wijst daarom het gevorderde bedrag van € 2.328,77 bruto toe.

Wettelijke verhoging en rente

De werknemer heeft de wettelijke verhoging gevorderd over het bedrag van het verlofsaldo. De kantonrechter overweegt dat de wettelijke verhoging is bedoeld als prikkel voor de werkgever om het loon tijdig te betalen.

De werkgever heeft het verlofsaldo in het kader van de eindafrekening niet betaald omdat er tussen partijen een geschil bestond over de verschuldigdheid daarvan. Hoewel de werkgever achteraf ongelijk krijgt, was het standpunt niet op voorhand onhoudbaar. Ook gaat het hier niet om de maandelijkse loonbetaling, maar om uitbetaling van verlofsaldo in het kader van de eindafrekening. De kantonrechter ziet in deze omstandigheden aanleiding om de wettelijke verhoging te matigen tot 10%.

De gevorderde wettelijke rente is toewijsbaar. Partijen zijn het er over eens dat uiterlijk 10 mei 2024 de eindafrekening had moet zijn voldaan. Daarom is de wettelijke rente over het verlofsaldo vanaf die datum toewijsbaar.

Uitspraak Rechtbank Zeeland-West-Brabant, 8 januari 2025, ECLI:NL:RBZWB:2025:82

Categorie: Nieuws Tags: vakantie-uren, verlof, zieke werknemers

Tags: vakantie-uren, verlof, zieke werknemers

Gerelateerde artikelen

13 december 2025

Werk aan de WIA – loondoorbetalingsplicht bij ziekte niet naar 1 jaar, schaf IVA-uitkering af

6 december 2025

Compensatie transitievergoeding bij ontslag door ziekte alleen nog voor kleine werkgevers

4 december 2025

Verlofaanvraag geweigerd, toch op bedevaart, ontslag op staande voet terecht

28 november 2025

Passende arbeid – functie zieke werknemer aanpassen, werken volgens vast rooster

Hoofdsponsor

Loonbeslag: hoe ga je er als werkgever zorgvuldig mee om?

Kennispartner

Loontransparantie: wat betekent nieuwe Europese richtlijn voor jouw salarisadministratie?

Partners

Referentie verstrekken: wat mag je als HR wel en niet delen?
Wat je onboarding zegt over hoe je omgaat met salarisprofessionals
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Jubileumuitkering berekenen: hoe doe je dat?
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Nog steeds loonkloof in Nederland, maar wees voorbereid op wet loontransparantie
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen

Meest gelezen berichten

  • Werk aan de WIA – loondoorbetalingsplicht bij ziekte niet naar 1 jaar, schaf IVA-uitkering af 17.7k weergaven

  • Regeling eenmalige vergoeding correctie dagloon WIA gepubliceerd 13.8k weergaven

  • ‘Minimumloon en AOW niet automatisch aan elkaar koppelen’ 4.5k weergaven

  • Compensatie transitievergoeding bij ontslag door ziekte alleen nog voor kleine werkgevers 4.1k weergaven

  • Rekenregels per 1 januari 2026 – minimumloon, dagloon, premies en premiegrenzen 1.9k weergaven

NIRPA

Opleidingen

17
dec
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
19
dec
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
23
dec
Compensation & Benefits Consultant (CBC®)
Markus Verbeek Praehep
29
dec
DGA voor Salarisadministrateurs en Beloningsadviseurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
30
dec
Digitale Toekomst voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
16
jan
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
05
feb
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
05
feb
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
06
feb
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
11
feb
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
02
mrt
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
mrt
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
19
mrt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus de Regeling vervroegde uittreding/ zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Teamleider Salaris- en Personeelsadvies Heerhogowaard
aaff
Salarisadministrateur
SD Worx
Relatiebeheerder pensioenen – Tilburg
aaff
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Medewerker loonadministratie – Zwolle (24–32 uur)
PIA Group
Salarisprofessional – Naaldwijk
aaff
Senior Salarisadministrateur – Libréon Breda
Strictly People
Salarisprofessional
aaff
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Salarisadministrateur
SD Worx
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Salarisprofessional consultant – Aalsmeer
Aaff
Teamleider Salaris- en Personeelsadvies
aaff
(Junior) Jurist arbeidsrecht
Scab
Operationeel Manager Loonadministratie
Scab
Medewerker Salarisadministratie bij OFS Groep
a.s Works

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV