• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • STAP-budget
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • STAP-budget
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • STAP-budget
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • STAP-budget
Home » Ontslag op staande voet voor zieke werkneemster die bij concurrent werkt

Ontslag op staande voet voor zieke werkneemster die bij concurrent werkt

Nieuws

Het tijdens ziekte stiekem vergelijkbaar werk doen bij de concurrent is in strijd met het beding in de arbeidsovereenkomst en levert een dringende reden voor ontslag op.

10 januari 2023 door Salaris Vanmorgen

De centrale vraag in deze zaak is of de werkneemster rechtsgeldig op staande voet is ontslagen. Volgens de kantonrechter is dat het geval. De werkneemster heeft terwijl zij ziek was voor haar eigen werk, bewust verzwegen dat zij werkzaamheden bij een concurrent verrichte, terwijl zij gebonden was aan een concurrentiebeding.

Verwijten in ontslagbrief

Maatgevend bij de beoordeling zijn de aan de werkneemster gemaakte verwijten zoals vermeld in de brief van 22 november 2022, nu die als dringende reden aan het ontslag ten grondslag zijn gelegd. Beoordeeld moet worden of één of meer van de daarin genoemde verwijten – al dan niet in samenhang – voldoende zijn voor ontslag op staande voet.

Onderdeel van die verwijten is dat de werkneemster bij een concurrent werkzaamheden verrichte terwijl zij in contacten met het administratiekantoor de bedrijfsarts en de arbeidsdeskundige te kennen gaf niet te kunnen werken.

Concurrent

Niet weersproken is dat het bedrijf een concurrent is van het administratiekantoor. De werkneemster erkent dat zij zich (in ieder geval) vanaf 11 oktober 2021 dagelijks naar dat bedrijf begaf, dat zij daar met een sleutel naar binnen ging en een aantal uren later weer naar huis ging. Ook erkent zij dat er een e-mailadres voor haar bij het bedrijf is aangemaakt. Over wat de werkneemster in de uren bij het bedrijf deed, heeft zij wisselende verklaringen gegeven.

Snuffelstage

Tijdens het gesprek op 17 november 2021 verklaarde zij dat zij naar het kantoor van haar broer ging, omdat hij haar hielp met re-integreren. Haar broer voegde daar tijdens dat gesprek aan toe dat geen sprake was van werken, maar van een snuffelstage om ervaring op te doen. Het aangemaakte e-mailadres zou een testaccount zijn.

Mailadres en sleutel

In het kader van onderhavige procedure verklaarde de werkneemster dat het niet het bedrijf van haar broer is, maar dat zij daar wel via haar broer terecht is gekomen. De eigenaar van het bedrijf gaf haar een cursus Exactonline, Excel en Word. Ten behoeve van die cursus was een e-mailadres aangemaakt. De sleutel van het bedrijf haalde zij steeds bij haar broer op, of die werd haar door een collega vanuit het raam toegeworpen, aldus de werkneemster.

Wisselende verklaringen

De werkneemster heeft met deze wisselende verklaringen volgens de kantonrechter onvoldoende weersproken dat zij werkzaamheden verrichte voor een concurrent van het administratiekantoor zonder dat te laten weten of daarover te overleggen. Uit haar aanvankelijke verklaring en de toelichting van haar broer blijkt dat zij werkte bij die concurrent. Dat dit onbetaald was, althans in het kader van een ‘snuffelstage’, maakt dat niet anders. De latere stelling van de werkneemster is daarmee in strijd en bovendien heeft de eigenaar van het bedrijf in een overgelegde verklaring niet verklaard dat hij aan de werkneemster inderdaad een cursus gaf.

Opgedragen werkzaamheden

In ieder geval heeft de werkneemster er geen verklaring voor gegeven dat diezelfde eigenaar in contact met het onderzoeksbureau te kennen heeft gegeven dat bepaalde werkzaamheden aan de werkneemster waren opgedragen. De werkneemster heeft over haar bezigheden bij het bedrijf geen openheid van zaken gegeven, terwijl het volgens haar eigen zeggen zou gaan om re-integratie-inspanningen die (dus) ook in het belang van het administratiekantoor waren. Een verklaring daarvoor heeft zij niet gegeven.

Concurrentiebeding

Het moet voor de werkneemster ook duidelijk zijn geweest dat haar werkzaamheden bij het bedrijf relevant waren in het kader van haar re-integratie en ook in verband met haar concurrentiebeding, zodat zij daarover open kaart had moeten spelen. Haar verklaring dat zij dacht dat dit niet (meer) nodig was omdat zij een vaststellingsovereenkomst had getekend, gaat niet op. Die overeenkomst is immers pas op 19 oktober 2021 getekend en toen was zij al (tenminste) een week werkzaam.

Werk bij concurrent bewust verzwegen

Voor zover juist is dat de werkneemster tijdens de mediation te kennen heeft gegeven met haar broer te gaan zoeken naar werk buiten het administratiekantoor, ontslaat dat haar niet van haar verplichting dit vervolgens te bespreken zodra hier daadwerkelijk invulling aan wordt gegeven.

De conclusie is dat de werkneemster terwijl zij ziek was voor haar eigen werk, bewust heeft verzwegen dat zij werkzaamheden bij een concurrent van het administratiekantoor verrichte, terwijl zij gebonden was aan een concurrentiebeding. Hiermee heeft zij grovelijk de plichten veronachtzaamd die uit de arbeidsovereenkomst voortvloeien, zodat van het administratiekantoor redelijkerwijze niet gevergd kon worden de arbeidsovereenkomst voort te zetten. Er zijn ook geen (persoonlijke) omstandigheden gesteld of gebleken die aan het ontslag op staande voet in de weg staan.

Ontslag rechtsgeldig gegeven

Het ontslag is ook onverwijld gegeven. Weliswaar was het onderzoek al op 29 oktober 2021 gereed, maar het lukte het administratiekantoor pas op 19 november 2021 de werkneemster met de resultaten van dat onderzoek te confronteren. De reactie op deze confrontatie is (mede) aan het ontslag ten grondslag gelegd. Nadat het administratiekantoor een compleet beeld had, heeft zij voldoende voortvarend gehandeld.

Het ontslag is dan ook rechtsgeldig gegeven en de verzoeken van de werkneemster worden afgewezen voor zover deze uitgaan van het tegendeel.

Ernstig verwijtbaar – geen vergoedingen

Naar het oordeel van de kantonrechter is het handelen van de werkneemster ook ernstig verwijtbaar, zodat haar geen transitievergoeding toekomt. De werkneemster heeft onvoldoende toegelicht waarom het niet toekennen van die vergoeding naar maatstaven van redelijkheid en billijkheid onaanvaardbaar is.

Als zij slechts goede bedoelingen had, zoals zij stelt, valt niet in te zien waarom zij deze niet met haar werkgeefster heeft gedeeld. Een grondslag voor toekenning van een billijke vergoeding bij een terecht ontslag op staande voet is niet gesteld. Evenmin is voldoende toegelicht waarom bij die stand van zaken het concurrentiebeding zou moeten vervallen.

Gefixeerde schadevergoeding

Nu sprake is van een terecht ontslag op staande voet, is de werkneemster de gefixeerde schadevergoeding aan het administratiekantoor verschuldigd. Bij de berekening daarvan heeft het administratiekantoor echter ten onrechte de opzegtermijn van werkgever tot uitgangspunt genomen. Bij berekening van de gefixeerde schadevergoeding gaat het om de termijn van opzegging die de partij die een dringende reden heeft gegeven in acht had moeten nemen. In dit geval is dat de werkneemster , die een opzegtermijn had van één maand. De gefixeerde schadevergoeding bedraagt dan een bedrag gelijk aan het bruto loon over een maand. Dat is in dit geval € 2.420.

Onderzoekskosten deels toegewezen

De buitengerechtelijke onderzoekskosten worden deels toegewezen. Deze kosten zijn in redelijkheid gemaakt, het tegendeel is althans niet gebleken nu partijen aan geheimhouding gebonden zijn ter zake het mediationtraject (waar de aanleiding voor het onderzoek naar voren zou zijn gekomen). De kantonrechter acht het echter niet redelijk de volledige opgevoerde kosten toe te wijzen. Van een factuur van een ander bedrijf dan het onderzoeksbureau is onvoldoende toegelicht waarom deze vergoed zou moeten worden. Verder is onvoldoende toegelicht waarom het onderzoek drie weken heeft geduurd, terwijl naar het zich laat aanzien ook binnen een week voldoende informatie had kunnen worden verzameld om de werkneemster mee te confronteren. De kantonrechter wijst daarom een bedrag van € 5.000 aan onderzoekskosten toe.

Uitspraak Rechtbank Amsterdam, 1 april 2022 (gepubliceerd 2 januari 2023), ECLI:NL:RBAMS:2022:7580 

 

Categorie: Nieuws Tags: concurrentiebeding, ontslag op staande voet, zieke werknemers

Tags: concurrentiebeding, ontslag op staande voet, zieke werknemers

Gerelateerde artikelen

2 februari 2023

Werknemer en loondoorbetaling bij ziekte: hoe zit het precies?

2 februari 2023

Ziek melden werknemer – is werknemer kort of lang ziek?

1 februari 2023

Regeling voor zorgmedewerkers met long covid in de maak

27 januari 2023

Nieuwe ziekteperiode na herstelmelding: recht op 100 procent loon

Hoofdsponsor

Werkgevers betalen meer loonkosten per minimumloner
Ben jij een junior of senior salarisadministrateur?
Loondoorbetaling zieke AOW’er van 13 naar 6 weken: het wat en waarom
Vier salarissoftware trends voor 2023
Masterclass Arbeidsrecht en sociale zekerheid
Werknemers met financiële zorgen helpen: drie tips
‘Respijt voor NOW 1’ zet ondernemers op verkeerde been
Bezwaar en beroep instellen tegen NOW kan lonen
Doorstuderen na VPS: wat kun je doen?

Partners

Werkgevers betalen meer loonkosten per minimumloner
Ben jij een junior of senior salarisadministrateur?
Loondoorbetaling zieke AOW’er van 13 naar 6 weken: het wat en waarom
Vier salarissoftware trends voor 2023
Masterclass Arbeidsrecht en sociale zekerheid
Werknemers met financiële zorgen helpen: drie tips
‘Respijt voor NOW 1’ zet ondernemers op verkeerde been
Bezwaar en beroep instellen tegen NOW kan lonen
Doorstuderen na VPS: wat kun je doen?

Meest gelezen berichten

  • Loonbelastingtabellen 2023 beschikbaar – witte en groene tabellen
  • Iedere werknemer minimaal 85 euro netto meer per maand in 2023
  • Uitkeringen als WIA, WW, Ziektewet en AOW stijgen per 1 januari 2023
  • Loonbelastingtabellen 2022 – witte en groene tabellen
  • Werknemer met modaal inkomen krijgt in 2023 netto 91 euro meer

NIRPA

Opleidingen

08
feb
HBO Bachelor Management Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
09
feb
Online cursus Update loonheffingen en hybride werken
MOCuitgevers
10
feb
IB-geen Winst en Loonbelasting
Markus Verbeek Praehep
14
feb
Inkomstenbelasting voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
16
feb
Online cursus Wet bedrag ineens, RVU en verlofsparen
MOCuitgevers
17
feb
Loonbeslag, Beslagvrije Voet en Preferentie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
20
feb
Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
23
feb
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
27
feb
Pensioenen (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
01
mrt
Post Bachelor Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid
Markus Verbeek Praehep
03
mrt
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
06
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
06
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
MOCuitgevers
07
mrt
Strategische Arbeidsvoorwaarden en Belonen
Markus Verbeek Praehep
09
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
10
mrt
Training DGA voor Salarisadministrateurs en Beloningsadviseurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
13
mrt
Training HR voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
13
mrt
Cursus Internationaal / grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
16
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
16
mrt
Training Inkomstenbelasting, de Essentie
Markus Verbeek Praehep
20
mrt
Training Loonbelasting voor Financials, de Essentie
Markus Verbeek Praehep
21
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
22
mrt
Training Omzetbelasting, de Essentie
Markus Verbeek Praehep
27
mrt
Online Excel training voor salarisadministrateurs (specialisatie)
MOCuitgevers
30
mrt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
18
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
20
apr
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
16
mei
Cursus Ontslag van A tot Z
MOCuitgevers
16
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
06
jun
Cursus Werkkostenregeling bij gemeenten (introductie)
MOCuitgevers
06
jun
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
15
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
20
jun
Cursus Samenwerken tussen de HR-afdeling en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers

Vacatures

(senior) Loonadministrateur
Scab
Professional – Loonadministrateur
Van Oers Accountancy & Advies
Payroll consultant Zoetermeer
a/s Works
Medior Salarisspecialist
Infacto
HR adviseur (extern)
Scab
Traineeship HR Payroll Consultant | Randstad – Randstad
a/s Works
Junior salarisadministrateur
Moore MTH
Professional salarisadministrateur
Bentecera
Salaris/HR adviseur
Bentecera
Salarisadministrateur Den Haag
Verbond van Verzekeraars
Payroll consulent (32-40 uur)
BROADSTREET
Senior salarisadministrateur Bussum
Moore MTH
Vacature Salarisadministrateur
WEA Deltaland
Professional – Loonadministrateur Onderwijs
Van Oers Accountancy & Advies
Salarisadministrateur / AFAS Payroll Barendrecht e.o.
Visser & Visser
Parttime/Fulltime Salarisadministrateur- Denekamp
De Kok
Junior Functioneel Beheerder (AFAS) – Arnhem
Strictly People
Intern salarisadministrateur / payroll specialist
HLB Witlox Van den Boomen
Senior Salarisspecialist
Infacto
Traineeship Loonadministratie & Advies
Scab
(Ervaren) Salarisadministrateur parttime/fulltime
Payroll Totaal
Salarisadviseur (Harderwijk)
De Jong & Laan
Salarisadviseur (Hoogeveen)
de Jong & Laan
Ervaren salarisadministrateur
HLB Witlox Van den Boomen
Salarisadministrateur 24-40 uur per week in Ridderkerk (€2.600-€ 3.800)
Lansigt accountants en belastingadviseurs
Payroll Specialist – B&S Dordrecht
Strictly People
Senior Payroll Specialist
Randstad Groep Nederland
Professional – Loonadministrateur
Van Oers
Senior Salarisadministrateur
Flynth
Senior Salarisadministrateur Eindhoven
KSS (onderdeel van Wij zijn Jong)
Senior Salarisadministrateur
Flynth
Teamleider Salarisadvies
HLB Witlox Van den Boomen
Payroll Professional
CROP
Specialist loonheffingen (Hoogeveen/Groningen)
De Jong & Laan
(Sr.) Loonadministrateur
Scab
Vacature Salarisadministrateur Regio Rotterdam Rijnmond en Breda
a/s WORKS
Salarisadministrateur – UMC Utrecht
Strictly People
Salarisadministrateur
Flynth
Medior salarisadministrateur
Moore MTH
Salarisadministrateur – ISS Utrecht
Strictly People
Adviseur Digital HRM
HLB Witlox Van den Boomen
Salarisadministrateur
Ruigrok
Senior salarisadviseur (Raalte)
De Jong & Laan
Salarisadministrateur
Flynth
Specialist arbeidsrecht
Fiscount
(senior) Loonadviseur
Scab
Traineeship HR-payroll consultant | Regio Apeldoorn
a/s WORKS
Consultant HRM (AFAS)
a/s WORKS
Salarisadministrateur (m/v/x) 16 tot 40 uur mogelijk. Remote, hybride of in Den Haag
Duits-Nederlandse Handelskamer
Ervaren medewerker administratieve dienstverlening Nieuwegein, 32-40 uur
van helder
Fiscount zoekt een specialist sociale zekerheid
Fiscount
Assistent Salarisadministrateur Heerlen
RSM Netherlands Loonadviesgroep B.V.
Salarisadministrateur
RSM Netherlands Loonadviesgroep B.V.
Assistent Salarisadministrateur Alkmaar
RSM Netherlands Loonadviesgroep B.V.
Salarisprofessional
HLB Witlox Van den Boomen
Salarisadministrateur – Intergamma Leusden
Strictly People

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Cedeo erkend

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • STAP-budget

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV