• Nieuws
  • Corona
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Kennisdocs
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Salaris Vanmorgen

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
Aanmelden nieuwsbrief
  • Nieuws
  • Corona
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Kennisdocs
Home » Uitruil van reiskosten in 2020: hoe zit dat precies?

Uitruil van reiskosten in 2020: hoe zit dat precies?

Nieuws

De Belastingdienst heeft negen vragen over de uitruil van reiskosten beantwoord. De werknemer moet de keuze voor uitruil vóór 13 maart hebben gemaakt.

8 december 2020 door Salaris Vanmorgen

Het gaat om vragen die deelnemers hebben gesteld tijdens het webinar ‘Coronavirus fiscale maatregelen en de gevolgen’ op 30 september 2020.

Vraag 1. Een werknemer krijgt een vaste reiskostenvergoeding van € 0,08 per kilometer op basis van de 214-dagenregeling. Hij werkt sinds de coronamaatregelen vanuit huis. In december 2020 geeft de werknemer aan dat hij het individueel keuzebudget (IKB) wil inzetten voor een aanvullende reiskostenvergoeding. Kan de werkgever onbelast uitruilen tot € 0,19 per kilometer op basis van de 214-dagenregeling?

De werkgever mag de goedkeuring uit het besluit alleen toepassen als de werknemer zijn keuze voor de uitruil vóór 13 maart 2020 heeft gemaakt.

In dit geval geldt de goedkeuring uit het besluit niet.

De werknemer mag alleen uitruilen op basis van 214 dagen als aan het einde van het jaar blijkt dat hij in 2020 meer dan 128 dagen werkelijk heeft gereisd. Heeft hij minder dan 128 dagen gereisd, dan mogen alleen de werkelijke reisdagen uitgeruild worden.

Vraag 2. Werknemers kunnen meerdere keren per jaar uitruilen. In het salarissysteem moet de werknemer de keuze iedere keer opnieuw maken. Mag een werknemer het hele jaar onbelast uitruilen tot € 0,19 per kilometer als hij al 2 maanden heeft uitgeruild vóór 13 maart 2020?

Nee. De werkgever mag de goedkeuring voor uitruil uit het besluit alleen toepassen voor de keuzes die de werknemer vóór 13 maart 2020 heeft doorgegeven. Omdat de werknemer meerdere keren per jaar de keuze moet maken, geldt de goedkeuring niet voor de keuzes die hij na deze datum doorgeeft.

Vraag 3. Een werknemer heeft vóór 13 maart 2020 digitaal doorgegeven dat ze wil uitruilen tot € 0,19 per kilometer. Ze heeft nog niet aangegeven of ze de uitruil maandelijks wil toepassen of aan het einde van het jaar. Kan de werkgever de goedkeuring uit het besluit toepassen?

Ja. Het besluit ziet op reiskostenvergoedingen waarop de werknemer een onvoorwaardelijk recht had vóór 13 maart 2020. Dit geldt als de werkgever en werknemer vóór die datum zijn overeengekomen dat de werknemer zijn IKB in 2020 gaat uitruilen tegen een onbelaste reiskostenvergoeding. De werkgever is in dat geval op 13 maart 2020 verplicht tot de uitruil. Alleen het moment van uitruilen stond nog niet vast.

Vraag 4. De werkgever betaalt een vaste reiskostenvergoeding van € 0,12 per kilometer. Een werknemer maakt gebruik van de mogelijkheid om uit te ruilen tot € 0,19 per kilometer voor een aanvullende reiskostenvergoeding. De werkgever zet de reiskostenvergoeding tijdelijk stop vanaf 1 mei tot 1 oktober 2020, omdat de werknemer thuiswerkt. Wat is de fiscale ruimte over deze periode?

Als de werknemer zijn keuze voor deze uitruil vóór 13 maart 2020 heeft gemaakt, kan de werkgever de goedkeuring uit het besluit toepassen op de aanvullende reiskostenvergoeding.

Op basis van het besluit mag de werknemer € 0,19 per kilometer uitruilen over de periode 1 mei tot 1 oktober. De fiscale ruimte bedraagt dan 214 x € 0,19 x aantal kilometers minus de reiskostenvergoeding die de werknemer al heeft ontvangen in het kalenderjaar.

Vraag 5. Hoe moet je de 128 dagen toetsen in verband met de onbelaste uitruil tot € 0,19 per kilometer tegen een eindejaarsuitkering op basis van 214 dagen?

Als de goedkeuring uit het besluit niet van toepassing is, mag de werknemer alleen uitruilen op basis van 214 dagen als hij kan aantonen dat hij daadwerkelijk 128 dagen gereisd heeft in 2020.

Vraag 6. Werknemers krijgen een reiskostenvergoeding van € 0,19 per kilometer tot maximaal 100 kilometer per dag. Het meerdere mag de werknemer onbelast uitruilen tot € 0,19 per kilometer via een cafetariaregeling. Uitruil is alleen mogelijk voor de werkelijk gereden kilometers waarvoor de werknemer geen vergoeding ontvangt. Kan dit ook nog als de werknemer na 13 maart 2020 verhuist en meer zakelijke kilometers rijdt?

Het antwoord op deze vraag is afhankelijk van de feiten en omstandigheden. Je kunt hiervoor vooroverleg aanvragen.

Vraag 7. De werknemers ontvangen een reiskostenvergoeding op basis van de werkelijk gereden kilometers. Kan de werknemer onbelast uitruilen tot € 0,19 per kilometer met de eindejaarsuitkering, ook al is de overeenkomst na 13 maart getekend?

In dit geval is de goedkeuring uit het besluit niet van toepassing. De werkgever mag altijd een reiskostenvergoeding geven voor de werkelijk gereisde kilometers. De werknemer kan dan brutoloon uitruilen tot € 0,19 per werkelijk gereisde kilometer.

Meer over reiskostenvergoedingen lees je in hoofdstuk 21 Handboek Loonheffingen.

Vraag 8. Een werknemer heeft vóór 13 maart de keuze gemaakt voor onbelaste uitruil tot € 0,19 per kilometer van een reiskostenvergoeding voor het hele jaar op basis van 5 reisdagen per week. Per 1 juni heeft de werknemer een contract voor 4 dagen per week. Mag hij dan nog uitruilen op basis van de 214-dagenregeling? Of moet de werkgever vanaf 1 juni uitgaan van de werkelijke reisdagen?

De werkgever kan de goedkeuring uit het besluit blijven toepassen op de uitruil voor een reiskostenvergoeding op basis van 5 reisdagen. Dit geldt als er een onvoorwaardelijk recht bestond vóór 13 maart 2020. Dit recht wijzigt niet na 12 maart, alleen het aantal werkdagen van de werknemer. De goedkeuring vervalt hierdoor niet. Het kan zijn dat de werkgever de reiskostenvergoeding naar beneden bijstelt. Fiscaal gezien is dat niet vereist.

Vraag 9. De werkgever heeft op 1 januari 2020 een applicatie ingericht waarin de werknemer op basis van de 214-dagenregeling reiskosten onbelast kan uitruilen tot € 0,19 per kilometer. De vaste werkdagen en de kilometervergoeding zijn hierin vastgelegd voor het hele jaar. De werknemer kiest zelf of hij maandelijks uitruilt of aan het eind van het jaar. Is in deze situatie sprake van een onvoorwaardelijk recht op uitruil op basis van het ingevoerde reispatroon?

Dit is afhankelijk van de feiten en omstandigheden.

Het besluit ziet alleen op reiskostenvergoedingen waarop de werknemer vóór 13 maart 2020 een onvoorwaardelijk recht had. Hiervan is sprake als de werkgever en de werknemer vóór die datum zijn overeengekomen dat de werknemer zijn IKB in 2020 uitruilt tegen een onbelaste reiskostenvergoeding. De goedkeuring uit het besluit kan de werkgever ook toepassen als het moment waarop de uitruil gaat plaatsvinden nog niet vaststaat. Zie het antwoord op vraag 3.

Bron: Forum Salaris

Vaste reiskostenvergoeding en cafetariaregeling: hoe zit dat?

Categorie: Nieuws Tags: coronavirus, Individueel Keuzebudget (IKB), reiskosten

Tags: coronavirus, Individueel Keuzebudget (IKB), reiskosten

Gerelateerde artikelen

27 mei 2022

WIA-aanvragen en mensen met langdurige Covid-klachten

24 mei 2022

Hogere onbelaste reiskostenvergoeding biedt ruimte voor nieuwe afspraken

21 mei 2022

Minimumloon en onbelaste reiskostenvergoeding al vanaf 2023 omhoog

10 mei 2022

Werknemers krijgen paar euro meer vakantiegeld in 2022

Hoofdsponsor

Alles wat je moet weten over samengesteld verzuim
‘Respijt voor NOW 1’ zet ondernemers op verkeerde been
Zwangerschap: hoe zit het met verlof en verzuim?
Het is weer tijd voor de jaaropgave
5 verschillen tussen Nederlandse en Belgische medewerkers
Highlights uit het nieuwe pensioenstelsel
Doorstuderen na VPS: wat kun je doen?
Salarisprofessional van het jaar 2022: 4 winnaars in 4 categorieën

Partners

Alles wat je moet weten over samengesteld verzuim
‘Respijt voor NOW 1’ zet ondernemers op verkeerde been
Zwangerschap: hoe zit het met verlof en verzuim?
Het is weer tijd voor de jaaropgave
5 verschillen tussen Nederlandse en Belgische medewerkers
Highlights uit het nieuwe pensioenstelsel
Doorstuderen na VPS: wat kun je doen?
Salarisprofessional van het jaar 2022: 4 winnaars in 4 categorieën

Meest gelezen berichten

  • Loonbelastingtabellen 2022 – witte en groene tabellen
  • Minimumloon en onbelaste reiskostenvergoeding al vanaf 2023 omhoog
  • Werknemers krijgen paar euro meer vakantiegeld in 2022
  • Vakantietoeslag betalen in 2022: hoe zit het precies?
  • Loonbelastingtabellen 2021 – witte en groene tabellen

NIRPA

Opleidingen

10
jun
Ontslag en Transitievergoeding PE
Markus Verbeek Praehep
10
jun
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
13
jun
Workshop Power BI voor de salarisadministrateur (basis)
Salaris Vanmorgen
14
jun
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
Salaris Vanmorgen
14
jun
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
Salaris Vanmorgen
14
jun
Online cursus Update Werkkostenregeling bij gemeenten (verdieping)
Salaris Vanmorgen
16
jun
Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie)
Salaris Vanmorgen
20
jun
Online cursus Werkkostenregeling
Salaris Vanmorgen
21
jun
Online cursus Actualiteiten arbeidsrecht en sociaal zekerheidsrecht
Salaris Vanmorgen
22
jun
Online cursus Wet bedrag ineens, RVU en verlofsparen
Salaris Vanmorgen
30
jun
HBO Bachelor Rechten specialisatie Arbeids- en sociaal recht
Markus Verbeek Praehep
04
jul
Online Excel training voor salarisadministrateurs (specialisatie)
Salaris Vanmorgen
01
sep
HR voor Salarisadministrateurs
Markus Verbeek Praehep
12
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
Salaris Vanmorgen
15
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
Salaris Vanmorgen
19
sep
HBO Associate degree Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
19
sep
Werkkostenregeling PE
Markus Verbeek Praehep
19
sep
HBO Bachelor Management Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
19
sep
Vakopleiding Payroll Services (VPS®)
Markus Verbeek Praehep
04
okt
Cursus Impact nieuwe Wet Toekomst Pensioenen per 1 januari 2023
Salaris Vanmorgen
13
okt
Online cursus loonheffingen en thuiswerken 2.0
Salaris Vanmorgen
01
nov
Cursus Werkkostenregeling
Salaris Vanmorgen
07
nov
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
Salaris Vanmorgen
10
nov
Cursus Werkkostenregeling bij gemeenten (introductie)
Salaris Vanmorgen
07
dec
Compensation & Benefits Consultant (CBC®)
Markus Verbeek Praehep

Vacatures

Salarisadministrateur – Wensink Zwolle
Strictly People
Salarisadministrateur 24-40 uur per week in Ridderkerk (€2.600-€ 3.800)
Lansigt accountants en belastingadviseurs
International Payroll Specialist – Ultimaker (Remote)
Strictly People (Ultimaker)
Salarisadviseur (Harderwijk)
De Jong & Laan
Fiscount zoekt een specialist sociale zekerheid
Fiscount
Teamleider Salarisadvies
HLB Witlox Van den Boomen
Senior salarisadviseur (Raalte)
De Jong & Laan
Payroll consulent (32-40 uur)
BROADSTREET
Senior Salarisadministrateur- Gorinchem
acconavm
Traineeship Loonadministratie & Advies
Scab
Senior Salarisadministrateur Eindhoven
KSS (onderdeel van Wij zijn Jong)
Professional – Loonadministrateur Onderwijs
Van Oers Accountancy & Advies
Loonadviseur
Scab
Specialist loonheffingen (Hoogeveen/Groningen)
De Jong & Laan
Payroll consultant Zoetermeer
a/s Works
Parttime/Fulltime Salarisadministrateur- Denekamp
De Kok
Salarisadministrateur bij de Caesar Groep
Caesar Groep
Senior Salarisadministrateur – Veenendaal
acconavm
Traineeship HR Payroll Consultant | Randstad – Randstad
a/s Works
Salarisadviseur (Hoogeveen)
de Jong & Laan
Senior salarisadministrateur Bussum
Moore MTH
Junior salarisadministrateur
Moore MTH
Medewerker Salarisadministratie – Rijnstate Arnhem
Strictly People
Salaris/HR adviseur
Bentecera
Professional – Loonadministrateur
Van Oers
Teamlead Payroll – Vianen
a/s WORKS
Salarisadministrateur / AFAS Payroll Barendrecht e.o.
Visser & Visser
Payroll Specialist – Netcompany Delft
Strictly People
Medior / Senior salarisadministrateur Software Gemak – Utrecht
a/s Works
Salarisadministrateur – Intergamma Leusden
Strictly People
Intern salarisadministrateur / payroll specialist
HLB Witlox Van den Boomen
Medior salarisadministrateur
Moore MTH
Junior salarisadministrateur
acconavm
Senior Salarisadministrateur – Middin Rijswijk
Strictly People
Traineeship HR-payroll consultant | Regio Apeldoorn
a/s WORKS
Salarisadministrateur (m/v/x) 16 tot 40 uur mogelijk. Remote, hybride of in Den Haag
Duits-Nederlandse Handelskamer
Senior salarisadministrateur, Gorinchem
acconavm
(Ervaren) Salarisadministrateur parttime/fulltime
Payroll Totaal
Professional salarisadministrateur
Bentecera
Payroll Professional
CROP
(Sr.) Loonadministrateur
Scab
Ervaren salarisadministrateur
HLB Witlox Van den Boomen
Professional – Loonadministrateur
Van Oers Accountancy & Advies
Ervaren medewerker administratieve dienstverlening Nieuwegein, 32-40 uur
van helder
Specialist arbeidsrecht
Fiscount
Salarisadministrateur – Sigma Barendrecht
Strictly People

Vriend van Salaris Vanmorgen

Moore mth
abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Corona
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Kennisdocs

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV