
Minister Van Hijum gaat hierop in naar aanleiding van de plenaire behandeling van het wetsvoorstel Wet toelating terbeschikkingstelling van arbeidskrachten (Wtta).
Als je personeel uitzendt, uitleent of detacheert op de Nederlandse markt, kan een inlener jou vragen een g-rekening te openen. Neem je als onderaannemer werk aan, dan kan een aannemer je vragen een g-rekening te openen.
Hoe werkt een g-rekening?
Een g-rekening is een geblokkeerde bankrekening. De g-rekening is gekoppeld aan één of meer loonheffingensubnummers en/of omzetbelastingsubnummers. Die geef je door bij het aanvragen van de g-rekening. Je kunt de g-rekening alleen gebruiken om de loonheffingen en/of de btw voor die subnummers aan de Belastingdienst betalen.
Verplichtstellen niet haalbaar, wel wenselijk
Aan het Tweede Kamerlid Omtzigt (NSC) heeft minister Van Hijum van SZW toegezegd in te gaan op het proces om te komen tot de invoering van een verplichte g-rekening voor alle uitzendbureaus. Het verplichtstellen is op korte termijn niet haalbaar, omdat het aantal g-rekeningen met de huidige stand van de techniek niet op grote schaal kan stijgen.
De g-rekeningprocessen worden namelijk zowel bij de banken als bij de Belastingdienst grotendeels handmatig uitgevoerd. Dit neemt niet weg dat de verplichte g-rekening een wens van het kabinet blijft.
Verkenning
Het ministerie van Financiën heeft daarom een verkenner aangesteld die samen met de banken, het bedrijfsleven en de Belastingdienst onderzoekt of, onder welke voorwaarden en per wanneer verplichtstelling voor de g-rekening voor uitleners mogelijk zou kunnen zijn.
De verkenner brengt hier ook bij in kaart welke fiscale regelgeving eventueel moet worden gewijzigd om een aanpassing van het g-rekeningproces door het verplichtstellen van de g-rekening mogelijk te maken. Het ministerie van SZW is betrokken bij die verkenning. Het is op dit moment de inschatting dat de verkenning in de tweede helft 2025 kan worden afgerond.
Buitenlandse uitzendondernemingen
Bij de verkenning wordt ook aandacht besteed aan de positie van buitenlandse uitzendondernemingen. Zij kunnen niet of moeilijker een zakelijke rekening, met daaraan gekoppeld, een g-rekening openen. Voor banken geldt ten aanzien van zakelijke klanten geen acceptatieplicht.
Als gevolg van de aan de hen opgelegde poortwachtersfunctie zijn banken terughoudend om voor buitenlandse partijen die zij niet kennen een zakelijke betaalrekening te openen. Buitenlandse uitzendondernemingen kunnen daardoor niet of met veel moeite een g-rekening openen. Voor buitenlandse uitzendondernemingen die aantoonbaar geen g-rekening hebben kunnen krijgen, wordt in de verkenning naar een oplossing gezocht die even solide is als de g-rekening.
Nog niet vooruitlopen
Het lid Omtzigt heeft gevraagd of de wet niet nu al kan worden aangepast om verplichtstelling op een later tijdstip mogelijk te maken. Als wordt besloten tot verplichtstelling van de g-rekening, kan onder de Wtta deze verplichtstelling op een later moment worden gerealiseerd door het normenkader aan te passen. Een dergelijke wijziging vindt plaats bij AMvB en ministeriële regeling. Het kabinet kan op dit moment nog niet vooruitlopen op eventuele wijzigingen van fiscale regelgeving. Daarvoor zijn de uitkomsten van het verkenningstraject noodzakelijk.