• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Telewerken grensarbeiders – stand van zaken voor sociale zekerheid

Telewerken grensarbeiders – stand van zaken voor sociale zekerheid

Nieuws

Thuiswerken in een andere EU-lidstaat heeft tot 1 juli 2023 geen gevolgen voor waar iemand sociaal verzekerd is. Wat gebeurt er na afloop van die periode?

17 januari 2023 door Salaris Vanmorgen

De SVB heeft van 20 maart tot 1 juli 2022 coronabeleid uitgevoerd. Dit beleid hield in dat thuiswerken in een andere EU-lidstaat geen gevolgen had voor waar iemand sociaal verzekerd was. Op 1 juli 2022 is dit coronabeleid beëindigd en is er in EU-verband (Administratieve Commissie) afgesproken dat thuiswerken in een andere lidstaat tijdens de transitieperiode tot 1 januari 2023 geen gevolgen heeft voor waar iemand sociaal verzekerd is. Deze transitieperiode is op voorstel van Nederland verlengd tot 1 juli 2023.

De SVB heeft de gevolgen en risico’s in kaart gebracht van de transitieperiode. Daarnaast heeft de SVB in beeld gebracht welke uitvoeringsconsequenties en risico’s zijn verbonden aan mogelijke scenario’s na afloop van de transitieperiode.

Gevolgen verlenging transitieperiode

De SVB wijst er in een uitvoeringstoets op dat de transitieperiode geen rechtsgrond heeft omdat zonder wettelijke bepaling wordt afgeweken van de aanwijsregels uit de Europese sociale zekerheidsverordening 883/2004.

Toepasselijke wetgeving

Het gevolg kan zijn dat in mogelijke toekomstige juridische procedures alsnog de toepasselijke wetgeving op grond van de aanwijsregels uit Verordening 883/2004 moet worden vastgesteld. Hierdoor kunnen mensen met terugwerkende kracht in Nederland verzekerd raken.

Als het om tijdvakken uit een verder verleden gaat, heeft betrokkene ook over die tijdvakken recht op de daarbij behorende sociale zekerheidsvoorzieningen (met name AOW en kinderbijslag) zonder dat daarover premie is betaald. Dit kan op lange termijn gevolgen met zich meebrengen voor de uitkeringslasten en uitvoeringskosten.

Financiële gevolgen beperkt

Tegelijkertijd blijven deze financiële gevolgen volgens de huidige inschatting beperkt, omdat het om een beperkte periode gaat (maart 2020 tot einde transitieperiode, vooralsnog voorzien tot 1 juli 2023). De vraag of dit risico zich gaat realiseren kan op dit moment niet worden beantwoord.

Anders verzekerd in woonland

Er wordt aangenomen dat de meeste mensen juist willen dat (tijdelijk) wordt afgeweken van de regels uit Verordening 883/2004, omdat zij anders in hun woonland voor een beperkte periode verzekerd zouden raken in plaats van in de lidstaat van de werkgever.

Uitvoerbaarheid toekomstscenario’s

In de huidige tijdsgeest lijkt telewerken voor veel mensen steeds meer een onderdeel te vormen van de alledaagse werkpraktijk. De SVB begrijpt dat meer flexibiliteit gewenst is in de verzekeringsvaststelling van personen die over de grens telewerken. De vraag is hoe het faciliteren van grensoverschrijdend telewerken bereikt kan worden op een zo goed en eenvoudige mogelijke wijze. De SVB heeft daarom op eigen initiatief een uitvoeringstoets uitgebracht over de mogelijke toekomstscenario’s na afloop van de transitieperiode.

Drie randvoorwaarden

De SVB geeft in deze uitvoeringstoets inzicht in de randvoorwaarden die voor de SVB belangrijk zijn om zowel rechtszekerheid vanuit burgerperspectief als ook uitvoerbaarheid te garanderen. De belangrijkste drie randvoorwaarden voor de SVB zijn:

  1. een uniforme toepassing en uitvoering van de aanwijsregels uit Verordening 883/2004;
  2. een duidelijke rechtsgrond;
  3. een voorbereidingstijd van een jaar in verband met werving en opleiding van nieuwe medewerkers en het aanpassen van de SVB-systemen. Invoering van wijzigingen binnen een korter tijdsbestek is onuitvoerbaar.

Afwijken van aanwijsregels Verordening 883/2004

Voor de structurele en langere termijn is een wijziging van Verordening 883/2004 wenselijk.

Voor de kortere termijn heeft de SVB een sterke voorkeur voor een variant waarin Nederland overeenkomsten sluit met zoveel mogelijk andere lidstaten waarbij door toepassing van een nieuwe aanwijsregel kan worden afgeweken van de bestaande aanwijsregels uit Verordening 882/2004 (categorale artikel 16 overeenkomst).

Inzet in Europa en vervolg

Voor de korte termijn is in Europa ingezet voor de totstandkoming van de transitieperiode om te voorkomen dat burgers en uitvoering met een abrupte verandering in de sociale zekerheid worden geconfronteerd.

De verlenging van de transitieperiode moet lidstaten de tijd geven om een oplossing uit te werken, zonder dat burgers en uitvoering met tussentijdse wijzigingen worden geconfronteerd. Tegelijkertijd pleit Nederland in Europa voor codificatie of publicatie van het coronabeleid en de transitieperiode. De discussie hierover loopt nog.

Artikel 16 overeenkomst met nieuwe aanwijsregel

Voor een oplossing na afloop van de transitieperiode zetten SZW en de SVB zich in EU-verband gezamenlijk in voor een verwezenlijking van het voorkeursscenario van de SVB (een categorale artikel 16 overeenkomst met een nieuwe aanwijsregel).

Op dit moment staan nog niet alle lidstaten dezelfde oplossing voor. Met een open blik wordt gekeken naar alternatieve oplossingsrichtingen waarvoor voldoende draagvlak onder de lidstaten bestaat.

Tot slot is de kans dat lidstaten een voorbereidingsperiode van een jaar overeenkomen gering.

Stand van de uitvoering sociale zekerheid – december 2022

Geen gevolgen voor sociale zekerheid tot 1 juli 2023 bij thuiswerken in EU

 


Kom naar de cursus Internationaal / grensoverschrijdend werken op 13 maart 2023 (middag) met docent Hans Tabak.

 

Categorie: Nieuws Tags: grensarbeiders, grensoverschrijdend werken, sociale zekerheid, thuiswerk

Tags: grensarbeiders, grensoverschrijdend werken, sociale zekerheid, thuiswerk

Gerelateerde artikelen

6 januari 2026

Belastingverdrag met Duitsland per 1 januari 2026 gewijzigd – thuiswerkdrempel

22 december 2025

Werken vanuit Ecuador is arbeidsvoorwaarde, werkregeling niet zomaar te wijzigen

17 december 2025

Wijzigingen op SZW-gebied per 1 januari 2026

17 december 2025

Heffingsrecht NL of België bij WAZO-uitkering voor zwangerschaps- en ouderschapsverlof?

Hoofdsponsor

Dit zijn de belangrijkste wetswijzigingen in HR en salaris vanaf januari 2026

Kennispartner

Ziekte en loondoorbetaling: automatiseren mutaties zorgt voor foutloze salarisverwerking

Partners

Payroller in pyjama: waarom thuiswerken werkt voor salarisadministratie
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Goede werkvoornemens in 2026: ga je voor loonsverhoging, promotie of cursus?
Zaken voor elkaar
Werkgeverslasten berekenen: verzuimspecialist Sazas beantwoordt 5 vragen
Wanneer is een werknemer precies ziek?

Meest gelezen berichten

  • Ontslag voor ‘bankzitter’, al maanden inactief, alleen nog ‘papieren dienstverband’ 22.6k weergaven

  • Veel meer betaald dan in arbeidscontract staat – werknemer hoeft niet terug te betalen 8.7k weergaven

  • Achterstallig loon, vakantiedagen en transitievergoeding aan zieke werknemer betalen 4.9k weergaven

  • Nieuwe cao voor uitzendkrachten per 2026: gelijkwaardige arbeidsvoorwaarden 4.2k weergaven

  • Wanneer is een werknemer precies ziek? 3k weergaven

NIRPA

Opleidingen

16
jan
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
19
jan
Inkomstenbelasting voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
22
jan
Lonen in de Jaarrekening (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
jan
Loonbeslag, Beslagvrije Voet en Preferentie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
28
jan
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
30
jan
Module Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid VPS
Markus Verbeek Praehep
05
feb
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
05
feb
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
06
feb
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
11
feb
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
02
mrt
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
03
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
04
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
05
mrt
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
10
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
10
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
17
mrt
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
19
mrt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
23
mrt
Online cursus de Regeling vervroegde uittreding/ zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
24
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisprofessional
aaff
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Operationeel Manager Loonadministratie
Scab
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV