• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Nieuw pensioenstelsel: 11 vragen en antwoorden

Nieuw pensioenstelsel: 11 vragen en antwoorden

Nieuws

De uitwerking van het pensioenakkoord is afgerond. Hoe ziet het nieuwe pensioenstelsel eruit? CNV komt met een top 11 van meest gestelde pensioenvragen.

12 juni 2020 door Salaris Vanmorgen

Salaris Vanmorgen

Hoe zorgen we ervoor dat de verplichtstelling overeind blijft in een nieuw stelsel? Is het mogelijk om met 45 dienstjaren uit te treden? En ontvang je als jongere net zoveel pensioen als je ouders?

Corona en pensioen

Vraag 1: een werknemer wil in 2021 met (vervroegd) pensioen. Daalt zijn pensioen door de coronacrisis?

Helaas kan het pensioen wel wat dalen. Dat is altijd zo tijdens een economische crisis. Dankzij het collectieve pensioenstelsel dragen we die risico’s samen, en vallen de schommelingen mee.

Jongeren en pensioen

Vraag 2: ontvangt een 28-jarige werkneemster net zoveel pensioen als haar ouders?

Het eerlijke antwoord: dat was niet, is niet en zal ook straks niet te voorspellen zijn. Drie elementen zijn te benoemen.

  1. Het CNV verwacht dat met de huidige maatregelen de AOW betaalbaar kan blijven. De AOW wordt gefinancierd door de AOW-premie. De huidige werkenden betalen deze premie voor de huidige gepensioneerden (omslagstelsel). Dat zal in de toekomst ook zo zijn.
  2. Het CNV verwacht dat na de komende ingrijpende verbouwing het collectieve pensioenstelsel zal blijven kunnen functioneren. Dit stelsel is gebaseerd op kapitaaldekking. De uiteindelijke pensioenuitkering wordt bepaald door de ingelegde premies en de te behalen beleggingsrendementen.
  3. Daarnaast kan de werknemer zelf sparen voor het pensioen.

De combinatie van deze drie elementen biedt zicht op een goed pensioen.

Nieuw pensioenstelsel

Vraag 3: eind 2021 gaat de werknemer met pensioen. Stijgt of daalt zijn pensioen door het nieuwe akkoord?

Het nieuwe pensioenstelsel verwachten we pas na 2022. De werknemer kan dus onder de huidige regels met pensioen gaan.

Vraag 4: de werknemer wil op 1 augustus 2020, met vervroegd pensioen gaan, maar hij stelt zijn pensioen voor onbepaalde tijd uit vanwege de coronacrisis. Hoe zit het met de continuering van het pensioenstelsel en de gevolgen op de wat langere duur bij vervroegd pensioen? 

Het nieuwe pensioenstelsel is juist bedoeld om continuïteit te bieden aan pensioenfondsen en meer zicht te krijgen op indexatie voor deelnemers. Ook het uitkeren van levenslange uitkeringen is gewaarborgd (het zogenoemde ‘langlevenrisico’). De regels over eerder pensioneren dan de AOW-leeftijd kunnen wel in de loop der tijd aan verandering onderhevig zijn, bijvoorbeeld door de koppeling tussen de AOW-leeftijd aan de stijgende levensverwachting. Dat blijft dus even afwachten.

Verwacht rendement

Vraag 5: sluit het projectierendement (verwachte rendement) dat in de plaats moet komen van de huidige rekenrente beter aan bij de werkelijke rendementen van de pensioenfondsen?

Ja, het projectierendement houdt rekening met de te behalen beleggingsrendementen. Het projectierendement leidt tot een bepaald verwacht pensioen, met een indicatie voor gunstige en minder gunstige scenario’s. De huidige rekenrente (RTS) houdt geen rekening met toekomstige rendementen.

Nieuw pensioencontract

Vraag 6: wat is de laatste stand van zaken wat betreft het pensioenakkoord, gericht op ouderen?

Het nieuwe pensioencontract biedt ook voordelen voor ouderen. Uit CPB-berekeningen blijkt dat pensioenen met het nieuwe pensioencontract naar verwachting sneller en meer kunnen worden verhoogd dan onder het huidige pensioencontract (FTK). Dat geldt ook voor de ouderen. Het CPB heeft ook gekeken naar de mate waarin pensioenen van jaar op jaar meebewegen met de economie. Hieruit blijkt dat pensioenen sneller stijgen in goede scenario’s dan in huidig FTK en sterker dalen in slechte scenario’s.

Het moment van invoering en de situatie per fonds zullen bepalend zijn wat het uiteindelijk voor de gepensioneerden bij een fonds zal gaan betekenen.

Nieuw pensioenstelsel en korten

Vraag 7: een werknemer en zijn vrouw bouwen vanaf het begin van hun loopbaan pensioen op bij het ABP. Hij is 60 jaar en in 1981 in gemeentedienst gekomen. Zijn vrouw is 55 en in 1988 in gemeentedienst gekomen. Betekent het loslaten van de rekenrente straks, als zij met pensioen kunnen, dat zij gekort gaan worden op hun pensioen? 

Door de lage dekkingsgraad van ABP is er inderdaad een behoorlijk grote kans dat er in 2021 moet worden gekort op de ABP-pensioenen. Dat staat los van het nieuwe pensioenstelsel. Het is de bedoeling dat met het nieuwe pensioenstelsel in 2026 de pensioenuitkeringen er juist op vooruit gaan.

45 dienstjaren

Vraag 8: kan een werknemer het pensioen na 45 dienstjaren laten ingaan?

In overleg met de werkgever kan de werknemer nu al eerder zijn pensioen laten ingaan. Hij kan dan de pensioeningangsdatum vervroegen. Een mogelijk probleem is dat dan de AOW-uitkering nog niet is ingegaan. Daarom loopt er nu een onderzoek bij SZW hoe er een regeling kan worden getroffen voor de doelgroep van mensen met 45-dienstjaren om een voorziening te regelen ter hoogte van de AOW-uitkering. De resultaten worden eind 2020 verwacht. Het besluit om wel of geen dergelijke regeling in te voeren valt echter pas na 2020.

AOW en pensioen

Vraag 9: waarom gaan de ingangsdatum van de AOW en van het pensioen niet gelijk in?

De datum waarop de AOW-uitkering start kan inderdaad afwijken van de reguliere pensioneringsdatum in de pensioenregeling van het bedrijf. Dat komt onder meer door het opschuiven van de AOW-datum. De werkgever kan echter in overleg met het pensioenfonds afspreken om ook de pensioenuitkering op de AOW-datum te laten ingaan.

Pensioenleeftijd

Vraag 10: gaat de pensioenleeftijd nog verder omhoog door de crisis?

Nee, de crisis heeft vooralsnog geen invloed op de pensioenleeftijd.

Compensatie

Vraag 11: een werknemer heeft destijds destijds tegen het pensioenakkoord gestemd. Hij vindt het erg lastig dat de middengroep (dertigers en veertigers) niet weten hoe het afschaffen van de doorsneepremie voor hen zal uitpakken.Hoe gaat het CNV hiermee om?

Het CNV zet erop in dat iedereen op zijn of haar pensioenoverzicht (UPO) krijgt te zien wat de overgang van het oude naar het nieuwe pensioenstelsel voor hem persoonlijk betekent in termen van verwacht pensioen, ook voor de 30-ers en 40-ers. Ook de benodigde compensatie moet daarop zichtbaar worden gemaakt. Het CNV zet zich ervoor in dat iedereen die bij pensioenfondsen zit goed en evenwichtig wordt gecompenseerd. Zowel nu als in de toekomst moeten er geen pech- en geluk generaties zijn.

Bron: CNV.nl

 

Categorie: Nieuws Tags: pensioenakkoord, pensioenstelsel

Tags: pensioenakkoord, pensioenstelsel

Gerelateerde artikelen

26 februari 2026

Meer dan helft deelnemers over naar nieuw pensioenstelsel per 2026, hogere uitkering

23 januari 2026

Al veel werknemers over op nieuw pensioenstelsel – tijd tot 1 januari 2028

12 december 2025

Koopkrachtontwikkeling en verschillen tussen werkenden en gepensioneerden

2 december 2025

Tijd tot 1 januari 2028 voor overgang naar nieuw pensioenstelsel

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Wat te doen bij overlijden van een werknemer?

Partners

Salarisadministrateurs zijn vaak perfectionisten: zowel kracht als valkuil
De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Kostenneutrale cadeautjes: vaak sigaar uit eigen doos
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zzp’er of werknemer? Ondernemerschap of arbeidsovereenkomst?
Zaken voor elkaar
De kracht van complimenten op de werkvloer
Vaststellingsovereenkomst opstellen: dit moet je als adviseur weten

Meest gelezen berichten

  • ‘Bevalboete: zwangere vrouwen leveren flink in door verlaging maximumdagloon’ 6.2k weergaven
  • Meeste 60-plussers hebben aanvullend pensioen opgebouwd bij werkgever 4.3k weergaven
  • Hoogte gebruikelijk loon klopt niet: werknemer verdient meer dan dga 2.7k weergaven
  • Versobering oudedagsvoorziening: waarom je beter voor je financiële situatie moet zorgen 2.4k weergaven
  • De tijd dringt: werkgevers kom nu in actie om pensioenregeling aan te passen 1.5k weergaven

NIRPA

Opleidingen

11
mrt
Updatesessie Sociale Zekerheid (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
12
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
12
mrt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
13
mrt
Vakopleiding Payroll Services (VPS®)
Markus Verbeek Praehep
17
mrt
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
17
mrt
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
18
mrt
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
20
mrt
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
23
mrt
Basiscursus Nederlands Arbeidsrecht
SD Worx
23
mrt
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
23
mrt
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
26
mrt
Basistraining Boekhouden voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
26
mrt
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
30
mrt
Casemanagement (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
31
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
01
apr
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
02
apr
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
02
apr
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
07
apr
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
07
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
08
apr
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
09
apr
Praktijkdiploma loonadministratie (PDL)
SD Worx
09
apr
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
13
apr
Netherlands: Basic course on Dutch employment law
SD Worx
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
17
apr
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Basiscursus loonheffingen en fiscaliteit
SD Worx
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
19
mei
SD Worx: arbeidsrechtelijke updates
SD Worx
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
26
mei
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Zieke werknemer: rechten en plichten
SD Worx
02
jun
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
08
jun
Online cursus Keuzebegeleiding van de werknemer als het gaat om pensioenaanspraken
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton
Salarisprofessional
aaff
Medewerker loonadministratie – Zwolle
Aksos | PIA Group
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton
Salarisprofessional  – Uden
aaff
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Payroll Specialist
Vitalis

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV