In deze handreiking lees je hoe de concernregeling werkt en wanneer je deze mag toepassen. De handreiking is uitgebreid met informatie over loon uit vroegere dienstbetrekking en de berekening van de vrije ruimte. Keren één of meer concernonderdelen loon uit vroegere dienstbetrekking uit? Dan moet je bij de berekening van de vrije ruimte rekening houden met het 10%-criterium. Hierbij kun je kiezen uit twee methodes.
Bij toepassing van de concernregeling bereken je de vrije ruimte door het totale fiscale loon van alle werkgevers van het concern bij elkaar op te tellen. Alle vergoedingen, verstrekkingen en terbeschikkingstellingen die deze werkgevers aanwijzen als eindheffingsloon – en waarvoor geen gerichte vrijstelling geldt – vallen onder deze collectieve vrije ruimte.
Voorwaarden
Je mag de concernregeling gebruiken als:
- de werkgever een belang van ten minste 95% in een andere werkgever heeft;
- een andere werkgever een belang van ten minste 95% in de werkgever heeft;
- een derde een belang van ten minste 95% in de werkgever heeft en daarnaast een belang van ten minste 95% in een andere werkgever heeft.
Voorbeeld concernregeling
A bv heeft 100% van de aandelen in X bv, Y bv en Z bv. A bv heeft geen personeel in dienst. Bij X bv, Y bv en Z bv is wel personeel in dienst.
X bv, Y bv en Z bv kunnen de concernregeling toepassen op grond van de voorwaarde genoemd bij de 3e bullet. Deze ‘derde’ hoeft dus geen werkgever te zijn. Dit kan ook een natuurlijk persoon zijn.
Per jaar voordeel onderzoeken
Het kan voordelig zijn om de concernregeling te gebruiken, omdat je zo de vrije ruimte van alle concernonderdelen kunt benutten. Maar het kan ook nadelig uitwerken. Je onderzoekt dit zelf.
Je mag per jaar kiezen of je de concernregeling toepast. Deze keuze maak je uiterlijk bij het doen van de aangifte waarin je de eindheffing moet opgeven. Dit is uiterlijk bij de aangifte over het 2e aangiftetijdvak van het volgende kalenderjaar.
Vrije ruimte over totale fiscale loon concern
In 2024 is de vrije ruimte 1,92% van het totale fiscale loon tot en met € 400.000. Over het meerdere bedraagt de vrije ruimte 1,18%. Als je de concernregeling toepast, bereken je de vrije ruimte over het totale fiscale loon van het concern. Je mag dus niet per werkgever 1,92% over het totale fiscale loon tot en met € 400.000 toepassen.
Voorbeeld 1
Werkgevers A, B en C voldoen aan de voorwaarden van de concernregeling. Zij hebben de volgende fiscale loonsommen in 2024:
Werkgever A: €200.000
Werkgever B: €150.000
Werkgever C: €900.000
Totaal fiscaal loon van het concern in 2024: € 1.250.000
Zij hebben de volgende vergoedingen en verstrekkingen aangewezen als eindheffingsloon in 2024. Deze vallen onder de vrije ruimte:
Werkgever A: € 7.000
Werkgever B: € 8.000
Werkgever C: € 17.500
Totaal vergoedingen en verstrekkingen van het concern in 2024: € 32.500
Uitwerking: geen toepassing concernregeling
Totale fiscale loonsom | Vrije ruimte | Aangewezen vergoedingen en verstrekkingen | Overschrijding vrije ruimte | Eindheffing (80%) | |
Werkgever A | € 200.000 | € 3.840 | € 7.000 | € 3.160 | € 2.528 |
Werkgever B | € 150.000 | € 2.880 | € 8.000 | € 5.120 | € 4.096 |
Werkgever C | € 900.000 | € 13.580 | € 17.500 | € 3.920 | € 3.136 |
Uitwerking: wel toepassing concernregeling
Totale fiscale loonsom | Vrije ruimte | Aangewezen vergoedingen en verstrekkingen | Overschrijding vrije ruimte | Eindheffing (80%) | |
Werkgever A, B en C | € 1.250.000 | €17.710 | € 32.500 | € 14.790 | € 11.832 |
Uit dit voorbeeld blijkt dat het nadelig is om de concernregeling toe te passen.
Voorbeeld 2
Werkgevers X en Y voldoen aan de voorwaarden van de concernregeling.
Zij hebben de volgende fiscale loonsommen in 2024:
Onderdeel X: € 2.000.000
Onderdeel Y: € 3.000.000
Totaal fiscaal loon van het concern in het jaar 2023: € 5.000.000
Zij hebben de volgende vergoedingen en verstrekkingen aangewezen als eindheffingsloon in 2024. Deze vallen onder de vrije ruimte:
Werkgever X: € 50.000
Werkgever Y: € 20.000
Totaal vergoedingen en verstrekkingen van concern in 2024: € 70.000
Uitwerking: geen toepassing concernregeling
Totale fiscale loonsom | Vrije ruimte | Aangewezen vergoedingen en verstrekkingen | Overschrijding vrije ruimte | Te betalen eindheffing | |
Werkgever X | € 2.000.000 | €26.560 | € 50.000 | € 23.440 | € 18.752 |
Werkgever Y | € 3.000.000 | €38.360 | € 20.000 | – | – |
Uitwerking: toepassing concernregeling
Totale fiscale loonsom | Vrije ruimte | Aangewezen vergoedingen en verstrekkingen | Overschrijding vrije ruimte | Te betalen eindheffing | |
Werkgever X en werkgever Y | € 5.000.000 | €61.960 | € 70.000 | € 8.040 | € 6.432 |
Uit voorbeeld 2 blijkt dat het voordelig is om de concernregeling toe te passen.
Overschrijding collectieve vrije ruimte
Bij overschrijding van de collectieve vrije ruimte betaalt de werkgever met het hoogste fiscale loon de eindheffing over het bedrag dat boven de collectieve vrije ruimte uitkomt. De werkgever doet dit uiterlijk bij de aangifte over het 2e aangiftetijdvak van het volgende kalenderjaar. Hij geeft de eindheffing op in de rubriek ‘Eindheffing overschrijding forfaitaire werkkostenregeling’.
Stichtingen
Stichtingen kunnen de concernregeling toepassen als zij financieel, organisatorisch en economisch zodanig met elkaar zijn verweven dat zij een eenheid vormen. Er is sprake van zo’n stichting als zij voldoet aan de volgende twee voorwaarden:
- Een stichting heeft het recht om nieuwe bestuursleden van een andere stichting te benoemen.
- Een stichting heeft recht op het vermogen van een andere stichting als die ophoudt te bestaan.
Hele kalenderjaar onderdeel van concern
Je kunt de concernregeling alleen toepassen als alle concernonderdelen het hele kalenderjaar een concern vormen. Concernonderdelen die tijdens het kalenderjaar deel worden van het concern of uit het concern verdwijnen, vallen dus buiten de concernregeling.
Let op: een samenhangende groep inhoudingsplichtigen is niet altijd een concern. Een samenhangende groep inhoudingsplichtigen kan alleen een concern zijn als wordt voldaan aan de voorwaarden van de concernregeling.
Loon uit vroegere dienstbetrekking
Als een of meer concernonderdelen loon uit vroegere dienstbetrekking uitkeren, moet je bij de berekening van de vrije ruimte rekening houden met het 10%-criterium. Hierbij kun je kiezen uit twee methodes.
Methode 1: beoordelen 10%-criterium op concernniveau
- Is het loon uit vroegere dienstbetrekking van het totale concern 10% of minder van het totale fiscale loon van het concern? Dan bereken je de vrije ruimte op basis van het totale fiscale loon, dus inclusief loon uit vroegere dienstbetrekking.
- Is het loon uit vroegere dienstbetrekking van het totale concern meer dan 10% van het totale fiscale loon van het concern? Dan bereken je de vrije ruimte op basis van het totale fiscale loon uit tegenwoordige dienstbetrekking. Je mag dan geen rekening houden met loon uit vroegere dienstbetrekking van alle concernonderdelen.
Methode 2: beoordelen 10%-criterium per concernonderdeel
- Is het loon uit vroegere dienstbetrekking van een concernonderdeel 10% of minder van het totale fiscale loon van het concernonderdeel? Dan tel je het totale fiscale loon van dit concernonderdeel, dus inclusief loon uit vroegere dienstbetrekking, mee voor de berekening van de vrije ruimte van het concern.
- Is het loon uit vroegere dienstbetrekking van een concernonderdeel meer dan 10% van het totale fiscale loon van het concernonderdeel? Dan telt alleen het loon uit tegenwoordige dienstbetrekking van dit concernonderdeel mee voor de berekening van de vrije ruimte van het concern. Je mag dan voor de berekening van de vrije ruimte van het concern geen rekening houden met het loon uit vroegere dienstbetrekking van dit concernonderdeel.
De methode die je toepast geldt voor alle concernonderdelen die het hele kalenderjaar deel uitmaken van het concern.
Administratieve verplichtingen
Bij toepassing van de concernregeling leg je per deelnemer de volgende gegevens vast:
- de naam en het loonheffingennummer;
- het totaal van het fiscale loon;
- een overzicht van alle vergoedingen, verstrekkingen en terbeschikkingstellingen waarvoor de deelnemer gebruikmaakt van de vrije ruimte;
- een berekening van de te betalen loonbelasting op concernniveau en de naam van de deelnemer die de belasting aangeeft en betaalt.
Wetsartikel: artikel 32 Wet op de loonbelasting 1964
Relevante informatie: paragraaf 10.2 Concernregeling in het Handboek Loonheffingen
Bron: Forum Salaris