• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Vaststellingsovereenkomst niet onder invloed van bedrog of dwaling afgesloten

Vaststellingsovereenkomst niet onder invloed van bedrog of dwaling afgesloten

Nieuws

De vaststellingsovereenkomst is niet onder invloed van bedrog dan wel dwaling tot stand gekomen. De werknemer heeft zijn mededelingsplicht niet geschonden.

1 november 2024 door Salaris Vanmorgen

De werknemer heeft een eigen restaurant geopend, vlak nadat zijn arbeidsovereenkomst op grond van een vaststellingsovereenkomst was geëindigd. Naar het voorlopig oordeel van de kantonrechter is de vaststellingsovereenkomst niet onder invloed van bedrog dan wel dwaling tot stand gekomen. De werknemer was in deze omstandigheden niet verplicht om de werkgever (spontaan) te informeren over zijn voorgenomen plannen.

Wat speelt er in deze zaak?

De werknemer is op 7 september 2020 in dienst getreden bij de werkgever.

Op 14 november 2023 heeft de werknemer zich ziekgemeld en sindsdien is hij langdurig uitgevallen.

Op 10 juni 2024 hebben de werknemer en de werkgever een vaststellingsovereenkomst gesloten waarbij de arbeidsovereenkomst per 1 augustus 2024 met wederzijds goedvinden werd beëindigd.

Op 3 oktober 2024 heeft de werkgever de vaststellingsovereenkomst buitengerechtelijk gedeeltelijk vernietigd, voor het gedeelte van de vaststellingsovereenkomst waaruit volgt dat hij enige betaling aan de werknemer moet voldoen.

De werknemer vordert bij de kantonrechter primair nakoming van de vaststellingsovereenkomst, en subsidiair nakoming van de arbeidsovereenkomst.

Beroep op dwaling

De kantonrechter stelt voorop dat een vaststellingsovereenkomst als doel heeft om een onzekerheid of een geschil definitief te beslechten. Daarom moet het beroep op dwaling van de werkgever met terughoudendheid worden beoordeeld: het is niet de bedoeling dat een partij succesvol een beroep kan doen op dwaling ter zake van hetgeen waarover juist werd getwist of onzekerheid bestond, zoals in de toekomst te derven inkomsten.

Een geslaagd beroep op dwaling is echter niet uitgesloten, in het bijzonder niet als sprake is van betrokkenheid van de wederpartij bij de dwaling op een wijze als genoemd in artikel 6:228 lid 1 aanhef en onder a of b BW.

Mededelingsplicht geschonden

De werkgever voert aan dat de werknemer zijn mededelingsplicht heeft geschonden. De werknemer had ten tijde van het sluiten van de vaststellingsovereenkomst concreet zicht op de exploitatie van zijn eigen onderneming, een steakhouse. Het krantenartikel “Steakhouse vestigt zich aan (…)” waarin staat dat het restaurant een project van de werknemer betreft, dateert van slechts één week na het moment waarop de vaststellingsovereenkomst is gesloten.

Op dat moment was de huurovereenkomst van het pand al getekend, de vergunning al aangevraagd, de inschrijving bij de KVK al rond en de verbouwing al bezig. De werkgever vindt dat de werknemer dit had moeten laten weten. De werkgever was nooit onder dezelfde voorwaarden een vaststellingsovereenkomst met de werknemer aangegaan als hij had geweten dat de werknemer bij wijze van spreken de volgende dag in zijn eigen restaurant aan de slag zou kunnen. Bovendien had de werknemer ook op grond van de cao en re-integratieverplichtingen een melding van zijn ondernemersplannen moeten maken, aldus de werkgever.

Concreet zicht op ander inkomen

De kantonrechter overweegt als volgt.

In de rechtspraak wordt aangenomen dat een zelfstandige mededelingsplicht van de werknemer slechts dan aan de orde is, wanneer hem een concreet en op details uitgewerkt aanbod tot het aangaan van een arbeidsovereenkomst is gedaan. Het gaat daarbij om concreet zicht op ander inkomen. In dit geval is niet gebleken dat de werknemer ten tijde van het ondertekenen van de vaststellingsovereenkomst al werkzaamheden in zijn restaurant verrichtte en daaruit een substantieel inkomen genereerde.

Nog geen definitief zicht op opening restaurant

Op 10 juni 2024 had de werknemer weliswaar al diverse stappen richting een eigen bedrijf gezet, maar hij had op dat moment nog geen definitief zicht op de daadwerkelijke opening van zijn restaurant. De werknemer was nog in afwachting van de benodigde vergunning, die uiteindelijk op 1 augustus 2024 aan hem is verleend. Onder die omstandigheden hoefde de werknemer naar het voorlopig oordeel van de kantonrechter niet uit eigen beweging mee te delen dat hij (uitgewerkte) plannen had om als ondernemer aan de slag te gaan. Er was immers nog geen concreet zicht op (substantieel) inkomen uit die onderneming.

Werkgever had zelf naar plannen moeten vragen

Partijen zijn in de vaststellingsovereenkomst expliciet overeengekomen dat zij bij de totstandkoming van die overeenkomst alle voor hen relevante onderwerpen ter sprake hebben gebracht. Vaststaat dat de werkgever gedurende de (maandenlange) onderhandelingen niet heeft gevraagd naar de toekomstplannen van de werknemer.

Indien, zoals door de werkgever is aangevoerd, voor de werkgever informatie over eventueel zicht op ander werk dermate essentieel was in het kader van de vaststellingsovereenkomst als hij nu stelt, had het op zijn weg gelegen om de werknemer op enig moment gedurende de onderhandelingen daarop te wijzen en daarnaar te vragen.

De stelling van de werkgever dat hij daartoe geen aanleiding heeft gezien in verband met de arbeidsongeschiktheid van de werknemer kan hem niet baten. Partijen hebben in de vaststellingsovereenkomst immers vastgelegd dat de werknemer op dat moment niet langer ziek was.

Plannen voor de toekomst

Nu partijen streefden naar een beëindiging van de arbeidsrelatie, kan de werkgever niet verrast zijn door de omstandigheid dat de werknemer zich is gaan oriënteren op de arbeidsmarkt en plannen is gaan maken voor de toekomst.

Geen mededelingsplicht

De kantonrechter is ook om die reden voorshands van oordeel dat op de werknemer geen mededelingsplicht rustte omdat hij in de gegeven omstandigheden niet hoefde te vermoeden dat zijn plannen om een restaurant te openen een essentieel onderdeel van de onderhandelingen omtrent de vergoedingen zouden uitmaken.

De stelling van de werkgever dat de werknemer (ook) op grond van de cao en de re-integratieverplichtingen een mededelingsplicht had die hij niet is nagekomen, is niet relevant voor de beoordeling van de door de werkgever aan de gestelde dwaling en/of bedrog ten grondslag heeft gelegd. De kantonrechter gaat hier daarom niet op in.

Geen bedrog of dwaling

De conclusie uit het voorgaande is dat op de werknemer gelet op de omstandigheden van het geval geen plicht rustte om (spontaan) mededelingen aan de werkgever over zijn voorgenomen plannen te doen. Naar het voorlopig oordeel van de kantonrechter is van bedrog en/of dwaling dan ook geen sprake. De vaststellingsovereenkomst is op die grond niet vernietigbaar.

De kantonrechter overweegt verder nog als volgt. Voor zover er al aanleiding zou bestaan om uit te gaan van de vernietigbaarheid van de vaststellingsovereenkomst, is naar voorlopig oordeel van de kantonrechter een buitengerechtelijke ‘gedeeltelijke vernietiging’ rechtens niet mogelijk.

Wel de lusten, niet de lasten

De gedeeltelijke vernietiging van de vaststellingsovereenkomst zoals die door de werkgever is ingeroepen zou er namelijk toe leiden dat de werkgever wel de overeengekomen lusten behoudt zonder de daarbij behorende lasten te dragen.

Vernietiging niet gerechtvaardigd

Het voorgaande leidt tot de (voorlopige) conclusie dat aannemelijk is dat de bodemrechter zal oordelen dat de (gedeeltelijke) vernietiging niet gerechtvaardigd was gedaan en deze geen rechtsgevolg heeft gehad. De vaststellingsovereenkomst van 10 juni 2024 is vooralsnog (dus) ongewijzigd in stand gebleven.

Nakoming overeenkomst

De vordering van de werknemer om de werkgever te veroordelen tot nakoming van die overeenkomst wordt toegewezen. Zo moet de werkgever onder meer achterstallig loon en de beëindigingsvergoeding betalen.

In de gegeven omstandigheden ziet de kantonrechter aanleiding om de gevorderde wettelijke verhoging over het achterstallig loon te beperken tot 20%.

Uitspraak Rechtbank Noord-Holland, 23 oktober 2024, ECLI:NL:RBNHO:2024:10634

Categorie: Nieuws Tags: arbeidsovereenkomst, einde dienstverband

Tags: arbeidsovereenkomst, einde dienstverband

Gerelateerde artikelen

8 juni 2026

Invoering rechtsvermoeden arbeidsovereenkomst op basis van uurtarief – antwoord op vragen

5 juni 2026

Werkgever moet ook over variabel deel loon vakantiebijslag betalen

4 juni 2026

Werkgever valt niet onder werkingssfeer cao – cao dus niet van toepassing op arbeidsovereenkomst

1 juni 2026

Werknemer moest addendum arbeidscontract tekenen met nadelige wijzigingen arbeidsvoorwaarden

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Geen advieskansen meer missen rond HR-automatisering en subsidies

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Loon of geen loon, dat is de vraag
Grip op uren per dienst: 7 veelgemaakte fouten in projectadministratie
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Ziekmelding bij cosmetische ingreep en rol bedrijfsarts
Pensioen bij bedrijfsopvolging en -overname: waar moet je op letten?
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
RI&E en preventiemedewerker: zo begeleid je de werkgever door de arbo-verplichtingen

Meest gelezen berichten

  • Tijdelijk geen bestuurlijke dwangsommen voor UWV bij WIA-aanvragen 4.8k weergaven
  • WAZO-uitkering via werkgeversbetaling UWV aan werknemer: hoe verwerk je dat in loonaangifte? 1.5k weergaven
  • Besluit met goedkeuring verhoging onbelaste reiskostenvergoeding in 2026 gepubliceerd 0.9k weergaven
  • Subsidie praktijkleren weer aan te vragen tot 17 september 2026 700 weergaven
  • Onbelaste reiskostenvergoeding in 2026: 0,25 euro per km 700 weergaven

NIRPA

Opleidingen

09
jun
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
09
jun
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
09
jun
HR voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
09
jun
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Training Salarisadministratie
Markus Verbeek Praehep
15
jun
Updatesessie Salarisadministratie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
18
jun
Updatesessie Sociale Zekerheid (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
22
jun
Vakopleiding Payroll Services (VPS®)
Markus Verbeek Praehep
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Geldzorgen bij werknemers: van signaleren naar gesprek en oplossing
MOCuitgevers
24
jun
Werkkostenregeling (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
25
jun
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
26
jun
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
30
jun
Masterclass Arbeidsrecht en Sociaalzekerheidsrecht
MOCuitgevers
30
jun
Basiskennis Loonadministratie (BKL®)
Markus Verbeek Praehep
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
26
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (basis)
MOCuitgevers
27
aug
Summercourse Impact en invloed van AI op de salarisverwerking (verdieping)
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
31
aug
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
07
sep
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
08
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
08
sep
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
16
sep
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
30
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
05
okt
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
06
okt
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
07
okt
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
07
okt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
29
okt
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
03
nov
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
05
nov
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
12
nov
Loonbeslag in de praktijk, wat moet je als werkgever weten en doen?
MOCuitgevers
12
nov
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
18
nov
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
20
nov
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
26
nov
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers

Vacatures

Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Payroll specialist
Meijers makelaars in assurantiën
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
HR Officer
PIA Group
Salarisadministrateur – Amersfoort
aaff
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • LinkedIn
  • Mail
  • Instagram
logo FV