• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Nieuwsbrief
Salaris Vanmorgen

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten
Home » Overwerkvergoeding ondanks corona – verkapte loonsverhoging

Overwerkvergoeding ondanks corona – verkapte loonsverhoging

Nieuws

De kantonrechter wijst de betaling van overwerkvergoeding toe ondanks dat het werk stil ligt in verband met corona.

30 april 2021 door Salaris Vanmorgen

Salaris Vanmorgen

In de arbeidsovereenkomst is afgesproken dat overwerkvergoeding verschuldigd is ongeacht het aantal gewerkte uren. De overwerkvergoeding is een verkapte loonsverhoging.

Wat is de situatie?

De werkneemster werkt in een kantine van een school.

Sinds 1 augustus 2008 ontvangt de werkneemster een overwerkvergoeding van € 500 per maand, die per 1 januari 2011 naar € 750 per maand is verhoogd.

De werkneemster heeft vanaf 1 september 2020 geen vaste overwerkvergoeding meer ontvangen.

Brief werkgever

Bij brief van 20 oktober 2020 heeft de werkgever aan de gemachtigde van de werkneemster onder meer het volgende geschreven:

“Mevrouw had al in moeten zien dat er een vergoeding wordt gegeven voor werk dat zij niet verricht. We spreken over een vergoeding van € 54.000 voor 252.8 uur aan overwerk. Dit betekent een uurloon van € 213,61 waarbij zij ook nog eens 34 uur aan TVT heeft opgebouwd (dus dubbel) 
Dit is buiten alle proporties. De vergoeding is nu stopgezet sinds september 2020 echter we gaan de vergoeding vanaf maart 2020 tot en met augustus 2020 ook terug halen. Die gehele periode zijn wij dicht geweest en is er geen enkele sprake geweest van overwerk.”

Verklaring ex-werkgever

De werkneemster heeft een verklaring van 29 oktober 2020 overgelegd van de oprichter van de rechtsvoorganger van de werkgever, waarin het volgende staat:

“Ik heb met jou die afspraak persoonlijk gemaakt en de afspraak was:
Wij hebben dit toen zo geformuleerd omdat je aan het uiterste van je loon schaal zat.
Om naar een andere schaal te kunnen gaan moet de locatie aan een aantal eisen voldoen. Die eisen heb ik niet meer helder voor ogen maar waren o.a. aantal collega’s die je moet aansturen en het aantal uitgifte punten.

Om je toch naar behoren te belonen en geen scheve gezichten binnen de organisatie te krijgen hebben wij toen het op deze manier gedaan de loonsverhoging in de vorm van een overwerktoeslag.

Terwijl er eigenlijk bijna nooit geen overwerk was op jou locatie.

Achteraf gezien was dat natuurlijk niet zo als het hoorde en heb jij nu de problemen hiervan.”

Naar de rechter

De werkneemster vordert onder meer dat de voorzieningenrechter de werkgever veroordeelt tot:

  • betaling van een bedrag van € 3.000 bruto aan ‘vaste overwerkvergoeding’ over de periode van 1 september 2020 tot en met december 2020;
  • doorbetaling van de vaste toeslag van € 750 bruto per maand vanaf 1 januari 2021.

Wat zegt de werkneemster?

De werkneemster legt aan de vordering ten grondslag dat de rechtsvoorganger van de werkgever met haar een loonsverhoging van € 750 bruto per maand in de vorm van een ‘overwerktoeslag’ is overeengekomen. Naast de voorgaande partijbedoeling volgt ook uit de tekst van de arbeidsovereenkomst dat tussen partijen een loonsverhoging is overeengekomen, ongeacht het aantal overuren dat de werkneemster werkte. Dit betreft een vast looncomponent en daarmee een primaire arbeidsvoorwaarde die niet zonder meer eenzijdig kan worden gewijzigd. Het voorgaande geldt des te meer nu in de arbeidsovereenkomst geen eenzijdig wijzigingsbeding is opgenomen. Het is onredelijk dat deze arbeidsvoorwaarde die de werkneemster al twaalf jaar genoot, zonder enige compensatie- of afbouwregeling, is ingetrokken.

Wat zegt de werkgever?

De werkgever betwist de vordering. Zij voert aan dat aan het ontvangen van de overwerkvergoeding de voorwaarde is verbonden dat de werkneemster daadwerkelijk overuren heeft gemaakt. Volgens de overzichten is er vanaf 2016 nauwelijks sprake van overwerk.

Sinds Covid-19 liggen de werkzaamheden van de werkneemster stil. Het moet niet zo zijn dat de werkgever 26 weken dicht is en dat werknemers alsnog een overwerktoeslag ontvangen.

In verband met de teruglopende financiële resultaten beroept de werkgever zich op het arrest inzake Stoof/Mammoet, aangezien zij een bedrijfseconomisch belang heeft bij de wijziging van deze arbeidsvoorwaarde.

Daarbij moet niet te veel gewicht aan de verklaring van de ex-werkgever worden toegekend. De grammaticale uitleg van de arbeidsovereenkomst gaat immers vóór de partijbedoeling. Als het toentertijd als persoonlijke loonsverhoging was bedoeld, had het ook zodanig moeten worden vastgelegd.

Wat oordeelt de kantonrechter?

De kantonrechter oordeelt dat de uitleg van de werkgever niet kan worden gevolgd en licht dat als volgt toe.

Partijen zijn vanaf 2008 een overwerkvergoeding overeengekomen, die in 2011 is verhoogd. Ter zitting is vast komen te staan dat deze overwerkvergoeding ongewijzigd is gebleven op het moment dat de werkneemster naar een kleinere bedrijfskantine is overgeplaatst. Vast staat dat de werkgever over de periode van 2008 tot en met 2020 deze overwerkvergoeding maandelijks heeft betaald, terwijl zij niet gecontroleerd heeft hoeveel overuren door de werkneemster daadwerkelijk zijn gemaakt.

Verkapte loonsverhoging

Deze gang van zaken ligt in lijn met de verklaring van de ex-werkgever dat de overwerkvergoeding een verkapte loonsverhoging inhield. Ook is dit in overstemming met de tekst van artikel 4 van de arbeidsovereenkomst, waarin staat dat de overwerkvergoeding verschuldigd is ‘ongeacht het aantal overgewerkte uren’.

Uitleg werknemer juist

Gelet op de eenduidig interpreteerbare tekst van de arbeidsovereenkomst, het verloop in het verleden en de verklaring van de ex-werkgever, is het op zijn minst aannemelijk dat de uitleg van de werkneemster voor juist moet worden gehouden en van die stand van zaken moet in dit kort geding worden uitgegaan.

Schijnbaar heeft de werkgever in verband met de tegenvallende bedrijfsresultaten door corona naar een afwijkende uitleg van artikel 4 van de arbeidsovereenkomst gegrepen. Nu de kantonrechter het verweer van de werkgever niet volgt, zal de vordering van de werkneemster tot het betalen van de vaste overwerkvergoeding vanaf 1 september 2020 tot nu toe worden toegewezen. De wettelijke rente en de wettelijke verhoging over de overwerkvergoeding zal vanaf 1 september 2020 worden toegewezen, met dien verstande dat de wettelijke verhoging zal worden gematigd tot 10 procent.

Ondanks de uitdrukkelijke betwisting van de kant van de werkgever dat zij van plan zou zijn tot verrekening van al uitbetaalde overwerkvergoedingen met het (overig) loon over te gaan, ziet de kantonrechter aanleiding om het gevorderde verbod tot verrekening van de toegewezen overwerkvergoeding met het loon van de werkneemster toe te wijzen.

Beslissing kantonrechter

De kantonrechter:

  • veroordeelt de werkgever tot betaling aan de werkneemster van € 3.000 bruto aan overwerkvergoeding over de periode van 1 september 2020 tot en met december 2020, te vermeerderen met de wettelijke verhoging ad 10 procent en de wettelijke rente over dat bedrag vanaf datum opeisbaarheid tot aan de dag van de gehele betaling;
  • verbiedt de werkgever de toegewezen overwerkvergoedingen met het bruto maandloon van de werkneemster te verrekenen;
  • veroordeelt de werkgever tot betaling aan de werkneemster van de maandelijkse overwerkvergoeding van € 750 bruto vanaf 1 januari 2021;
  • veroordeelt de werkgever tot betaling van de proceskosten en de nakosten.

Uitspraak Rechtbank Noord-Holland, 25 januari 2021,ECLI:NL:RBNHO:2021:1248

 

 

Categorie: Nieuws Tags: arbeidsovereenkomst, overwerk, werknemer en corona

Tags: arbeidsovereenkomst, overwerk, werknemer en corona

Gerelateerde artikelen

7 april 2026

Werkgever lapt arbeidsrechtelijke regels aan zijn laars en moet flink betalen

27 maart 2026

Bedingen in arbeidsovereenkomsten kunnen grote gevolgen hebben 

10 maart 2026

Terecht ontslag op staande voet: management fee laten uitbetalen in plaats van salaris

9 maart 2026

Vaststellingsovereenkomst opstellen: dit moet je als adviseur weten

Hoofdsponsor

Goed werkgeverschap in mkb geremd door administratieve druk

Kennispartner

Fouten in loonstroken: de 5 meest voorkomende en hoe je ze voorkomt

Partners

De mensen achter de loonstrook: in gesprek met Susan Hendriks
Hoe behoud je financiële talenten in een krappe arbeidsmarkt?
Elk voordeel heeft zijn nadeel…
De impact van AI op de salarisadministratie: hoe bereid jij je voor?
Zzp’er of werknemer? Ondernemerschap of arbeidsovereenkomst?
Wie alles ziet, draagt alles: de ongemakkelijke positie van payroll
De kracht van complimenten op de werkvloer
Loonopschorting versus loonstop: zo adviseer je de werkgever bij ziekteverzuim

Meest gelezen berichten

  • Einde arbeidsovereenkomst zieke werknemer: geen re-integratieverplichtingen, geen loon 4.1k weergaven
  • Werkgever lapt arbeidsrechtelijke regels aan zijn laars en moet flink betalen 1.4k weergaven
  • Arbeidsongeschiktheidsfonds zit vol, maar Aof-premie blijft stijgen 0.9k weergaven
  • UWV Jaarplan 2026: herstel fouten in WIA-uitkeringen is topprioriteit 700 weergaven
  • Vaste loonkostensubsidie voor werknemer met beschut werk 700 weergaven

NIRPA

Opleidingen

10
apr
Grensoverschrijdend Werken (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
13
apr
Netherlands: Basic course on Dutch employment law
SD Worx
13
apr
HBO Associate degree Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
14
apr
Online Opleiding Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL)
MOCuitgevers
14
apr
Cursus Impact en invloed van AI op de salarisverwerking
MOCuitgevers
16
apr
HBO Bachelor Management Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
20
apr
HBO Programma Arbeidsrecht
Markus Verbeek Praehep
21
apr
Online Excel training voor de salarisadministrateur (specialisatie en AI)
MOCuitgevers
22
apr
HBO Programma Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
23
apr
Online cursus Wwft voor salarisadministrateurs (inclusief praktijkmodellen)
MOCuitgevers
28
apr
Inkomstenbelasting voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
01
mei
Lonen in de Jaarrekening (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
07
mei
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
07
mei
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping, specialisatie en AI)
MOCuitgevers
11
mei
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
12
mei
Basiscursus loonheffingen en fiscaliteit
SD Worx
12
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
19
mei
SD Worx: arbeidsrechtelijke updates
SD Worx
20
mei
Online cursus Bedingen in de arbeidsovereenkomst
MOCuitgevers
21
mei
Online cursus Groene arbeidsvoorwaarden en de gevolgen voor de loonheffingen
MOCuitgevers
26
mei
Practical Diploma in Payroll Administration (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
28
mei
Zieke werknemer: rechten en plichten
SD Worx
02
jun
Cursus WAZO – verlofvormen
MOCuitgevers
03
jun
Online cursus Zzp’er, de Wet DBA en schijnzelfstandigheid
MOCuitgevers
04
jun
Online cursus Verplichte toepassing cao en pensioen
MOCuitgevers
08
jun
Online cursus Verplichtstelling pensioenfondsen: risico’s en regie
MOCuitgevers
09
jun
Training: Durven zichtbaar te zijn & energie richten op wat jou motiveert en laat groeien
MOCuitgevers
09
jun
Training: Durven zichtbaar te zijn en je stem te laten horen
MOCuitgevers
09
jun
Training: Energie richten op wat jou motiveert en laat groeien
MOCuitgevers
09
jun
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Copilot in Office (basis)
MOCuitgevers
10
jun
Cursus Wwft en AI
MOCuitgevers
11
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
12
jun
Online training Power Pivot (SUPER Draaitabel)
MOCuitgevers
16
jun
Online cursus Internationaal thuiswerken en vaste inrichting na 2025 OESO modelverdrag update
MOCuitgevers
16
jun
De werkkostenregeling
SD Worx
16
jun
Online cursus omtrent pensioenactualiteiten
MOCuitgevers
16
jun
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
17
jun
Online cursus Disfunctionerende werknemer: wat nu?
MOCuitgevers
23
jun
Het Nederlands ontslagrecht
SD Worx
23
jun
Cursus Copilot in Office (gevorderden)
MOCuitgevers
25
jun
Online cursus Regeling vervroegde uittreding/zwaar werk en Wet bedrag ineens
MOCuitgevers
30
jun
Masterclass Arbeidsrecht en Sociaalzekerheidsrecht
MOCuitgevers
28
jul
Introductie van het Nederlands arbeidsrecht
SD Worx
28
jul
Introductie loonheffingen
SD Worx
24
aug
Summercourse Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen en loslaten & een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Een mindset die kansen ziet en vertrouwen geeft
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse: Kiezen wat bij je past, loslaten wat je niet verder helpt
MOCuitgevers
25
aug
Summercourse Werkkostenregeling
MOCuitgevers
28
aug
Online Vakopleiding Payroll Services (VPS)
MOCuitgevers
01
sep
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
09
sep
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Online cursus Auto, fiets en OV in de salarisadministratie
MOCuitgevers
17
sep
Cursus Samen sterk: efficiënte samenwerking tussen HR en salarisadministratie
MOCuitgevers
24
sep
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
29
sep
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
08
okt
Online cursus Update loonheffingen en arbeidsrecht
MOCuitgevers
26
okt
Cursus Cafetariaregelingen/uitruilen arbeidsvoorwaarden
MOCuitgevers
26
okt
Online cursus Ontslag van A tot Z, voorkom fouten en kosten
MOCuitgevers
27
okt
Cursus Internationaal/grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
04
nov
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
26
nov
Online Excel en AI training voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur – Bauhaus Bunnik
Strictly People
Zelfstandig Administrateur Elysee
PIA Group
Salarisprofessional  – Uden
aaff
Salarisadministrateur | Detachering
a•s WORKS
AFAS Payroll Specialist
Visser & Visser
Senior Payroll Officer
Forvis Mazars
Financieel administratief medewerker – Zwolle
PIA Group
Salarisprofessional – Raamsdonksveer
aaff
Ervaren Payroll Professional in Alphen aan den Rijn
Grant Thornton
Salarisprofessional
aaff
Salarisadministrateur
HIJN scholengroep
Payroll Specialist
Vitalis
Salarisadministrateur
Cornelis Vrolijk
Senior salarisadministrateur – Meyn Oostzaan (regio Amsterdam)
Strictly People
Junior medewerker loonadministratie (starter)
PIA Group
Teamleider Salarisadministratie – Salta Group Hilversum
Strictly People
Salarisadministrateur (20–28 uur per week)
Vakadi
Salarisprofessional – Den Bosch
aaff
Consultant Legal Arbeidsrecht in Amsterdam
Grant Thornton

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Incompany
  • Summercourses
  • Excel cursussen
  • Partners
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • Specialisten

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV