• Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • STAP-budget
  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
  • Spring naar de hoofdnavigatie
  • Door naar de hoofd inhoud
  • Spring naar de eerste sidebar
  • Spring naar de voettekst
Salaris Vanmorgen

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Vrienden
Aanmelden nieuwsbriefGratis deelnemen met het STAP-budgett
  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • STAP-budget
Home » Nevenwerkzaamhedenbeding overtreden, boete gematigd

Nevenwerkzaamhedenbeding overtreden, boete gematigd

Nieuws

Een werknemer overtreedt het verbod op nevenwerkzaamheden, zoals opgenomen in een beding in de arbeidsovereenkomst. De rechter matigt wel de boete.

27 januari 2020 door Salaris Vanmorgen

Werkgever en werknemer sluiten een vaststellingsovereenkomst met finale kwijting. Ruim een jaar later vordert de werkgever een boete van €369.000 vanwege het overtreden van een nevenwerkzaamhedenbeding. Wat zegt de rechter?

Wat is de situatie?

Een man is op 1 september 2008 in dienst getreden bij de werkgever op basis van een arbeidsovereenkomst voor onbepaalde tijd. Hij is commercieel directeur.

In de artikelen 10 en 12 van de arbeidsovereenkomst zijn de volgende bedingen opgenomen:

‘’artikel 10 – (Neven)werkzaamheden
Behoudens schriftelijke toestemming van werkgever is het werknemer niet toegestaan om in dienst te treden van c.q. werkzaamheden te verrichten voor cliënten of relaties van werkgever en/of gelieerde vennootschappen. Werknemer zal gedurende de looptijd van deze overeenkomst niet voor een andere werkgever of opdrachtgever werkzaam zijn, noch voor eigen rekening een bedrijf op beroep uitoefenen, tenzij dit geschiedt met schriftelijke toestemming van werkgever. Werkgever zal die toestemming niet op onredelijke gronden kunnen weigeren. Een weigering is niet onredelijk indien door de bedoelde activiteiten/werkzaamheden de bedrijfsbelangen van werkgever of gelieerde ondernemingen kunnen worden geschaad.’’

‘’artikel 12 – Boete
Overtreding van een van de bepalingen omschreven in artikel 8 t/m 11 leidt tot een direct opeisbare boete van € 5.000,= (zegge: vijfduizend Euro) per geval zonder enige rechterlijke tussenkomst, naast
€ 1000,= (zegge: duizend Euro) voor iedere dag dat de overtreding voortduurt, onverlet de verplichting van werkneemster de werkelijk geleden schade aan werkgever te vergoeden.’’

Beëindigingsovereenkomst

Partijen hebben op 15 januari 2018 een beëindigingsovereenkomst gesloten, op grond waarvan de arbeidsovereenkomst per 1 april 2018 is geëindigd en de werknemer vanaf 1 januari 2018 tot einde dienstverband is vrijgesteld van zijn werkzaamheden. Op de vaststellingsovereenkomst staat als datum 29 september 2017.

Finale kwijting

In artikel 15 van de beëindigingsovereenkomst is het volgende opgenomen:
“Partijen verlenen elkaar met inachtneming van het bovenstaande over en weer finale kwijting ter zake van al hetgeen zij ten aanzien van de arbeidsovereenkomst, de daarop van toepassing zijnde regelingen en de beëindiging van het dienstverband te vorderen hebben of zouden hebben.”

Nevenwerkzaamheden

De werknemer vervulde in de periode van 1 april 2017 tot en met 31 maart 2018 naast zijn dienstverband met de werkgever daarnaast fulltime de functie van directeur bij een ander bedrijf.

Bij e-mail van 11 december 2018 heeft een adviseur van de werkgever bij de werknemer geïnformeerd of sprake is van twee dienstverbanden.

De oud-werkgever heeft op 5 april 2019 aan de ex-werknemer een brief gestuurd waarin aanspraak wordt gemaakt op een boete van € 369.000 als gevolg van het overtreden van zijn nevenwerkzaamhedenbeding.

Wat zegt de werkgever?

De werkgever vordert dat de kantonrechter oordeelt dat de werknemer gedurende de periode van 1 april 2017 tot en met 31 maart 2018 het bepaalde in artikel 10 van zijn arbeidsovereenkomst heeft overtreden en dat de werknemer een boete van € 369.000 moet betalen (bestaande uit een boete van € 5.000 voor de (eerste) overtreding van € 1.000 voor iedere dag dat de overtreding voortduurt c.q. heeft voortgeduurd).

Geen schriftelijke toestemming

De werkgever legt aan deze vorderingen ten grondslag dat de werknemer artikel 10 van zijn arbeidsovereenkomst heeft geschonden door in de periode van 1 april 2017 tot en met 31 maart 2018 bij het andere bedrijf nevenwerkzaamheden te verrichten, terwijl hij hiervoor geen schriftelijke toestemming had. De werkgever wist niet deze nevenwerkzaamheden.

De werknemer had deze toestemming ook niet verkregen als hij daarom had gevraagd. De werkgever en het andere bedrijf bevinden zich op dezelfde markt en bieden soortgelijke producten en diensten aan. Zij zijn concurrenten.

Wat zegt de werknemer?

De werknemer verweert zich tegen de vorderingen en meent dat deze afgewezen moeten worden.

De werknemer beroept zich op de finale kwijting in de beëindigingsovereenkomst. Met artikel 15 hebben partijen beoogd een definitieve streep door de rechtsverhouding te trekken

De werknemer voert daarnaast aan dat hij impliciete dan wel expliciete toestemming voor de nevenwerkzaamheden bij het andere bedrijf heeft verkregen. De werknemer beroept zich op een gesprek op 27 februari 2017 met de bestuurders en adviseur, waarvan geen schriftelijke vastlegging is. Volgens de werknemer staat als een paal boven water dat de werkgever op het moment van de ondertekening van de beëindigingsovereenkomst in ieder geval wist van de samenwerking tussen hem en het andere bedrijf.

Verder voert de werknemer aan dat hij niet in strijd met het nevenwerkzaamheden heeft gehandeld omdat hij, ondanks zijn dubbele fulltime dienstverband in de periode tussen 3 april 2017 en 3 oktober 2017, de werkzaamheden bij het andere bedrijf heeft verricht tijdens verlofuren.

De werknemer had bij de werkgever een stuwmeer van 828 verlofuren. De werknemer heeft deze snipperdagen bij de werkgever juist opgenomen om iedere discussie over een dubbel salaris te voorkomen.

Onredelijk en onbillijk

Volgens de werknemer is het naar maatstaven van redelijkheid en billijkheid onaanvaardbaar als hij de boete van € 369.000 moet betalen. De werkgever heeft geen enkel belang bij deze vordering, aangezien zij feitelijk vanaf januari 2018 niet meer bestaat. Het bedrijf is sinds die tijd niet meer dan een lege huls. Ook betwist de werknemer dat de werkgever op enigerlei wijze schade heeft geleden door zijn dubbele dienstverband. De hoogte van de boete staat dan ook niet in verhouding tot de gestelde schade.

Het geschil tussen partijen betreft in de eerste plaats of de werknemer in strijd met het verbod op nevenwerkzaamheden heeft gehandeld.

Postcontractuele werking

Het beroep van de werknemer op finale kwijting faalt. In artikel 8 van de beëindigingsovereenkomst zijn partijen uitdrukkelijk overeengekomen dat de opgenomen bedingen voorvloeiende uit de arbeidsovereenkomst postcontractuele werking hebben na het einde van het dienstverband. De verleende finale kwijting onder artikel 15 van de beëindigingsovereenkomst doet hier niet aan af.

Kantonrechter: geen toestemming

Ingevolge artikel 10 van de arbeidsovereenkomst moest de werknemer aan de werkgever toestemming  vragen en dit schriftelijk te ontvangen alvorens nevenwerkzaamheden te verrichten. Vaststaat dat de werknemer in de periode van 1 april 2017 tot en met 31 maart 2018 naast zijn dienstverband met de werkgever ook fulltime de functie van directeur bij het andere bedrijf heeft vervuld en dat hij daarvoor geen schriftelijke toestemming van de werkgever heeft verkregen. De werknemer heeft dus het beding overtreden.

De kantonrechter komt tot de conclusie dat van impliciete, laat staan expliciete toestemming, niet is gebleken.

De werknemer heeft verder aangevoerd dat de werkgever wist of had moeten weten dat hij de nevenwerkzaamheden verrichtte. De aangedragen omstandigheden zijn na betwisting daarvan door de werkgever door de werknemer op geen enkele wijze nader onderbouwd. Daarnaast is ter zitting gebleken dat de werknemer in zijn functie als commercieel directeur veel vrijheid had en dat er vanuit het bestuur weinig toezicht was op de werknemer.

Dat de werknemer de werkzaamheden voor het andere bedrijf tijdens zijn verlofuren heeft verricht, maakt niet dat de werknemer het nevenwerkzaamhedenbeding niet heeft overtreden.

Boete te hoog

De kantonrechter oordeelt dat de werknemer het nevenwerkzaamhedenbeding heeft geschonden, maar matigt de opgelegde boetes wel.

De kantonrechter stelt vast dat de werknemer een grote mate van zelfstandigheid had en dat de werknemer het daarmee gepaard gaande vertrouwen willens en wetens heeft geschonden.

De werkgever heeft één jaar lang het salaris van de werknemer op basis van een 40-urige werkweek betaald, ondanks dat de werknemer een gedeelte van zijn arbeidsuren aan een andere werkgever heeft besteed die hem voor die werkzaamheden ook circa € 8.000 per maand betaalde.

De kantonrechter oordeelt echter dat de gevorderde boete van € 369.000 bovenmatig voorkomt, omdat de werkelijk geleden schade door de werkgever niet in verhouding staat tot de hoogte van de gevorderde boete. Daartoe is allereerst van belang dat het bedrijf vanaf januari 2018 feitelijk niet meer bestaat.

Verlofdagen

Verder is van belang dat de werknemer met de Excellijst van verlofdagen voldoende heeft aangetoond dat hij in de periode april tot en met oktober 2017 in totaal 828 verlofuren bij de werkgever heeft opgenomen. De werkgever heeft geen tegenbewijs geleverd.

Gedurende deze uren heeft de werknemer in ieder geval voor het andere bedrijf gewerkt. Daarbij staat vast dat in de beëindigingsovereenkomst is overeengekomen dat de werknemer vanaf 1 januari 2018 vrijgesteld zou worden van zijn werkzaamheden.

Niet schadeplichtig

De kantonrechter beschouwt de werkzaamheden die de werknemer na 1 januari 2018 bij het andere bedrijf heeft verricht daarom niet als schadeplichtig verrichte nevenwerkzaamheden. Voor beide partijen was het duidelijk dat het dienstverband op korte termijn zou eindigen en dat de werknemer elders in dienst zou treden.

Twee broodheren

De kantonrechter stelt vast dat de werknemer in ieder geval gedurende drie maanden, in de periode van 2 oktober 2017 tot en met 1 januari 2018, twee broodheren heeft gediend. De kantonrechter veroordeelt de werknemer daarom tot betaling van een bedrag van € 24.000 voor het overtreden van zijn nevenwerkzaamhedenbeding.

Uitspraak Rechtbank Noord-Holland, 11 december 2019, ECLI:NL:RBNHO:2019:10479

 

Categorie: Nieuws Tags: arbeidsovereenkomst, nevenwerkzaamheden

Tags: arbeidsovereenkomst, nevenwerkzaamheden

Gerelateerde artikelen

27 januari 2023

Niet integer en transparant bij verplicht melden nevenactiviteiten: ontslag

27 januari 2023

Arbeidsovereenkomst ontbonden-werkgever moet achterstallig loon betalen

18 januari 2023

Einddatum leer-arbeidsovereenkomst niet strijdig met cao dus niet nietig

18 januari 2023

Ontslag op staande voet voor verrichten nevenwerkzaamheden te drastisch

Hoofdsponsor

Werkgevers betalen meer loonkosten per minimumloner
Maak ruimte voor een starter: iedereen moet ergens beginnen!
Loondoorbetaling zieke AOW’er van 13 naar 6 weken: het wat en waarom
Vier salarissoftware trends voor 2023
Masterclass Arbeidsrecht en sociale zekerheid
Werknemers met financiële zorgen helpen: drie tips
‘Respijt voor NOW 1’ zet ondernemers op verkeerde been
Juiste informatie over transitievergoeding bij overgang van onderneming
Doorstuderen na VPS: wat kun je doen?

Partners

Werkgevers betalen meer loonkosten per minimumloner
Maak ruimte voor een starter: iedereen moet ergens beginnen!
Loondoorbetaling zieke AOW’er van 13 naar 6 weken: het wat en waarom
Vier salarissoftware trends voor 2023
Masterclass Arbeidsrecht en sociale zekerheid
Werknemers met financiële zorgen helpen: drie tips
‘Respijt voor NOW 1’ zet ondernemers op verkeerde been
Juiste informatie over transitievergoeding bij overgang van onderneming
Doorstuderen na VPS: wat kun je doen?

Meest gelezen berichten

  • Iedere werknemer minimaal 85 euro netto meer per maand in 2023
  • Loonbelastingtabellen 2023 beschikbaar – witte en groene tabellen
  • Wat verandert er op jouw loonstrook in 2023?
  • Uitkeringen als WIA, WW, Ziektewet en AOW stijgen per 1 januari 2023
  • Werknemer met modaal inkomen krijgt in 2023 netto 91 euro meer

NIRPA

Opleidingen

27
jan
Compensation & Benefits Consultant (CBC®)
Markus Verbeek Praehep
30
jan
Excel-training voor Financiële Professionals
Markus Verbeek Praehep
02
feb
Grensoverschrijdend Werken (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
06
feb
HBO Associate degree Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
06
feb
Online Excel training voor de salarisadministrateur (basis)
MOCuitgevers
08
feb
HBO Bachelor Management Payroll Services
Markus Verbeek Praehep
09
feb
Online cursus Update loonheffingen en hybride werken
MOCuitgevers
10
feb
IB-geen Winst en Loonbelasting
Markus Verbeek Praehep
14
feb
Inkomstenbelasting voor de Salarisadministrateur (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
16
feb
Online cursus Wet bedrag ineens, RVU en verlofsparen
MOCuitgevers
17
feb
Loonbeslag, Beslagvrije Voet en Preferentie (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
20
feb
Manager Payroll Services & Benefits
Markus Verbeek Praehep
23
feb
Arbeidsrecht – Disfunctioneren (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
27
feb
Pensioenen (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
01
mrt
Post Bachelor Arbeidsrecht en Sociale Zekerheid
Markus Verbeek Praehep
03
mrt
Praktijkdiploma Loonadministratie (PDL®)
Markus Verbeek Praehep
06
mrt
Online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping)
MOCuitgevers
06
mrt
Tweedaagse online Excel training voor de salarisadministrateur (verdieping en specialisatie)
MOCuitgevers
07
mrt
Strategische Arbeidsvoorwaarden en Belonen
Markus Verbeek Praehep
09
mrt
Cursus Inkomstenbelasting voor de salarisadministrateur
MOCuitgevers
10
mrt
Training DGA voor Salarisadministrateurs en Beloningsadviseurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
13
mrt
Training HR voor Salarisadministrateurs (NIRPA PE)
Markus Verbeek Praehep
13
mrt
Cursus Internationaal / grensoverschrijdend werken
MOCuitgevers
16
mrt
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (basis)
MOCuitgevers
16
mrt
Training Inkomstenbelasting, de Essentie
Markus Verbeek Praehep
20
mrt
Training Loonbelasting voor Financials, de Essentie
Markus Verbeek Praehep
21
mrt
Cursus Samenwerken financiële- en salarisadministratie
MOCuitgevers
22
mrt
Training Omzetbelasting, de Essentie
Markus Verbeek Praehep
27
mrt
Online Excel training voor salarisadministrateurs (specialisatie)
MOCuitgevers
30
mrt
Online training Power Query voor HR en salarisadministrateurs
MOCuitgevers
18
apr
Cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers
20
apr
Cursus DGA verlonen
MOCuitgevers
16
mei
Cursus Van salarisadministrateur naar beloningsadviseur (verdieping)
MOCuitgevers
06
jun
Cursus Werkkostenregeling bij gemeenten (introductie)
MOCuitgevers
06
jun
Online cursus Personeel en AVG/privacy
MOCuitgevers
15
jun
Online cursus Werkkostenregeling
MOCuitgevers

Vacatures

Salarisadministrateur
RSM Netherlands Loonadviesgroep B.V.
Salarisadministrateur
Flynth
Assistent Salarisadministrateur Heerlen
RSM Netherlands Loonadviesgroep B.V.
Consultant HRM (AFAS)
a/s WORKS
Salarisadministrateur
Ruigrok
Senior Salarisadministrateur Eindhoven
KSS (onderdeel van Wij zijn Jong)
Senior salarisadministrateur Bussum
Moore MTH
Salarisadministrateur
Flynth
Teamleider Salarisadvies
HLB Witlox Van den Boomen
Salarisadministrateur / AFAS Payroll Barendrecht e.o.
Visser & Visser
Salarisadministrateur 24-40 uur per week in Ridderkerk (€2.600-€ 3.800)
Lansigt accountants en belastingadviseurs
Professional – Loonadministrateur
Van Oers
Professional – Loonadministrateur Onderwijs
Van Oers Accountancy & Advies
Senior salarisadviseur (Raalte)
De Jong & Laan
Junior salarisadministrateur
Moore MTH
Salaris/HR adviseur
Bentecera
Salarisadministrateur – Intergamma Leusden
Strictly People
Fiscount zoekt een specialist sociale zekerheid
Fiscount
HR adviseur (extern)
Scab
Payroll Professional
CROP
Ervaren medewerker administratieve dienstverlening Nieuwegein, 32-40 uur
van helder
(senior) Loonadministrateur
Scab
Salarisadministrateur (m/v/x) 16 tot 40 uur mogelijk. Remote, hybride of in Den Haag
Duits-Nederlandse Handelskamer
Senior Salarisadministrateur
Flynth
Salarisadministrateur Den Haag
Verbond van Verzekeraars
Medior salarisadministrateur
Moore MTH
Junior Functioneel Beheerder (AFAS) – Arnhem
Strictly People
Payroll consulent (32-40 uur)
BROADSTREET
Salarisprofessional
HLB Witlox Van den Boomen
Payroll consultant Zoetermeer
a/s Works
(senior) Loonadviseur
Scab
Salarisadministrateur – ISS Utrecht
Strictly People
Salarisadviseur (Harderwijk)
De Jong & Laan
(Ervaren) Salarisadministrateur parttime/fulltime
Payroll Totaal
(Sr.) Loonadministrateur
Scab
Specialist arbeidsrecht
Fiscount
Traineeship HR-payroll consultant | Regio Apeldoorn
a/s WORKS
Assistent Salarisadministrateur Alkmaar
RSM Netherlands Loonadviesgroep B.V.
Professional – Loonadministrateur
Van Oers Accountancy & Advies
Traineeship HR Payroll Consultant | Randstad – Randstad
a/s Works
Vacature Salarisadministrateur Regio Rotterdam Rijnmond en Breda
a/s WORKS
Senior Payroll Specialist
Randstad Groep Nederland
Salarisadviseur (Hoogeveen)
de Jong & Laan
Senior Salarisadministrateur
Flynth
Salarisadministrateur – UMC Utrecht
Strictly People
Senior Salarisspecialist
Infacto
Vacature Salarisadministrateur
WEA Deltaland
Traineeship Loonadministratie & Advies
Scab
Parttime/Fulltime Salarisadministrateur- Denekamp
De Kok
Specialist loonheffingen (Hoogeveen/Groningen)
De Jong & Laan
Medior Salarisspecialist
Infacto
Adviseur Digital HRM
HLB Witlox Van den Boomen
Ervaren salarisadministrateur
HLB Witlox Van den Boomen
Intern salarisadministrateur / payroll specialist
HLB Witlox Van den Boomen
Professional salarisadministrateur
Bentecera
Payroll Specialist – B&S Dordrecht
Strictly People

Vriend van Salaris Vanmorgen

abonneer nieuwsbrief FV

Salaris Vanmorgen (SV) is het platform voor salarisadministrateurs met nieuws en verdieping op het gebied van salarisadministratie.

Salaris Vanmorgen is een uitgave van MOCuitgevers.

 

Cedeo erkend

Categorie

  • Nieuws
  • Blogs
  • Opleidingen
  • Partners
  • AV/FV
  • Vacatures
    • Kantoren
  • Salarisdag
  • Dossiers
  • STAP-budget

Info

  • Over ons
  • Adverteren
  • Contact
  • Algemene voorwaarden MOCuitgevers Vanmorgen
  • Annuleringsvoorwaarden
  • Privacybeleid
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Mail
logo FV